"Ne csak járjon, jusson is!"

•  Fotó: Daczó Katalin

Fotó: Daczó Katalin

A Nemzeti Vidékfejlesztési Terv III. programja mentén található a 322-es pályázati kiírás a vidéki élet színvonalának javítását célozza meg: 2007 és 2013 között összesen 1,5 milliárd eurót szán fejlesztésekre.

Máthé László Ferenc

2010. június 07., 16:522010. június 07., 16:52

•  Fotó: Daczó Katalin Galéria

Fotó: Daczó Katalin

Az első kiírás után, 2008-ban Hargita megyéből három nyertes pályázat született, a második kiírás alkalmával pedig, bár nagyjából harminc község versengett, egy pályázó sem részesült kedvező elbírálásban. Fellebbezések születtek, dr. Verestóy Attila szenátor pedig úgy véli, mindent meg kell tenni, hogy „Székelyföldnek ne csak járjon, hanem jusson is ezekből a pénzekből”. A Szövetség ezért tárgyalásokat folytatott a témában, melyek eddigi fejleménye, hogy a fellebbezéseket elbíráló bizottság elnöke Haschi András RMDSZ-es államtitkár lett.

A 322-es pályázati kiírás esetében teljességgel vissza nem térítendő támogatásról beszélhetünk, ami annyit jelent, hogy a nyertes pályázók beruházásainak 80%-át az Európai Unió állja, 20%-ot pedig a román állam. A pályázónak, amennyiben pályázata pozitív elbírálásban részesül, gyakorlatilag nem kell pénzt költenie a beruházásra, hiszen a megvalósítási tanulmányt és a tervezés költségeit is elszámolhatja. Egy projekt maximális finanszírozható értéke 2,5 millió euró. Pályázni lehet a vidéki infrastruktúra javítására: helyi érdekeltségű utak, kanalizálás és vízhálózat építésére, javítására, illetve villamosításra, közvilágításra, gázvezetésre, a hulladékgazdálkodást megkönnyítő beruházásra. Továbbá pályázni lehet a közszolgáltatásokhoz való hozzáférés kiterjesztésére és javítására: parkosításra, sportpályák, játszóterek építésére, középületek feljavítására, szociális szolgáltatásokat végző épületek javítására, építésére, illetve egyebekre.

Mint megtudtuk, az első kiírás alkalmával 2008-ban Hargita megyében mindössze három nyertes pályázat volt (Csíkszentmihályi Bogát Fejlesztési Társaság, Gyergyóalfalu, Korond), pedig ezen kiírás hozhatja a legnagyobb léptékű fejlesztést megyénk rurális környezete számára.

A második kiírás alkalmával a megyéből már nagyjából harminc község pályázott, Udvarhelyszékről pedig több mint tízen, az első körben viszont egy pályázó sem részesült kedvező elbírálásban.

Kezdődik a fellebbezések tárgyalása

Fellebbezések sora kezdődött el, és mint illetékesek közölték, az RMDSZ számára is első rendű prioritás, hogy a fellebbezések után minél több pályázat pozitív elbírálásban részesüljön. Az RMDSZ részéről Dr. Verestóy Attila szenátor folytat tárgyalásokat azért, hogy „Székelyföldnek ne csak járjon, hanem jusson is ezekből a pénzekből”. A tárgyalások egyik fejleménye, hogy a fellebbezéseket elbíráló bizottság elnöke Haschi András RMDSZ-es államtitkár lett. Mint megtudtuk, a héten már elkezdődik a fellebbezések tárgyalása és elbírálása.

„A vidékfejlesztés legnagyobb projektkiírása”

Mi is így jártunk első körben, labdába sem rúgtunk, aztán az újraértékelés során, vélhetően a lobbinak is köszönhetően, nyertünk – közölte lapunknak a téma kapcsán Katona Mihály, Korond polgármestere, akinek települése a maximálisan megpályázható összeget nyerte el, melyet saját forrásokból is kiegészítettek, így Korond község 3 millió eurós projektet folytathat le. Furcsa volt, hogy most egy település sem nyert, hiszen például Szatmár régióban 88, a központi régióban pedig 22 volt nyerő – említette Katona, majd azzal folytatta, hogy ez a községek, a vidékfejlesztés legnagyobb projektkiírása. „Egy olyan integrált pályázatról van szó, mely segít befejezni számos elkezdett projektet, illetve újakra is lehetőséget ad. Fontos a község életében, nem szabad elszalasztani. Ütni kell a vasat, amíg meleg. Megérdemeljük” – mondta a polgármester, majd sorolta, hogy az elnyert összegből mi mindent megvalósítanak: 12 kilométer vízhálózatot építenek ki, 10 kilométer aszfaltot húznak, Pálpataka és Fenyőkút számára egy, a falugondnokságot segítő szociális központot alakítanak ki, illetve vásárolnak egy buldoeszkavátort az utak nyári-téli karbantartására. Pályázatuk összértéke 12 millió lej, melyet a helyi önkormányzat 1 millió lejjel egészített ki.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei