„Gátolt” ditrói fejlesztések

•  Fotó: Pethő Melánia

Fotó: Pethő Melánia

Megvalósulni látszik Gyergyóditró egy régebbi terve: gát építésével csökkentenék az árvízveszélyt, amivel a már lefolytatott patakmeder-szabályozási projekt során a vízügyi hatóságok részéről megfogalmazott követelménynek is eleget tennének. Az újabb befektetés elindításának első lépései már zajlanak, a tervek elkészítéséhez Hargita Megye Tanácsától nyert anyagi támogatást a község önkormányzata.

Pethő Melánia

2012. január 12., 17:492012. január 12., 17:49

2012. január 12., 18:162012. január 12., 18:16



Ditró pataka mentén épül fel a víztározó

A Hargita Megye Tanácsa által mikro vízi erőművek tervezésére kiírt nyertes pályázat késztette továbbgondolkodásra Gyergyóditró Önkormányzatát. Az erőmű működtetésére egy 12 méter magasságú gátat építenének Ditró patakának Tölgyes felőli folyásánál. Ezzel gyakorlatilag eleget tennének a vízügyi hatóságok korábbi követelményének is, miszerint nem csak a település területén, de azon kívül is csökkenteni kell az árvízveszélyt.

A gátépítés lehetővé tenné egy ivóvízbázis létrehozását is, illetve segítené a turizmus fellendülését is a 2 hektárosra tervezett vízterület  – ismertette a tervek többszörös gyakorlati hasznát Puskás Elemér polgármester. Jelenleg a község Remetéről kapja az ivóvizet, a bázis egy alternatív megoldást jelentene az ivóvízellátásra. A bázis létrehozására egyébként két elképzelés is létezik, az egyik szerint a gát mellett épülne fel; ebben az esetben korlátozni kell a víztározó és a körülötte lévő területeken zajló tevékenységeket. A másik változat szerint szintén a Ditró-patakon, de a gát fölött nagyobb távolságra építenék ki.


Nagy megtakarítást jelentene a vízi erőmű által termelt energia

A polgármester tájékoztatása szerint a község számára jelentős megtakarítást jelentene a vízi erőmű által termelt energia, amit kimondottan közcélokra használnának fel. A közvilágítás évi 60 ezer lej körüli összeget, a közintézmények világítása 40-45 ezer lejt, az iskolák áramellátása 25-30 ezer lejt emészt fel jelenleg a község költségvetéséből, ezeket a kiadásokat mind meg lehetne spórolni a zöldenergiából nyert árammal. „A turbinák élettartama garanciálisan 20 év fölött van, a vízi erőmű pár év után óriási nyereséget termelne a községnek” – mondta Puskás.

Vázolta: az erőmű 36, vagy 45 kilowattos turbinát tudna működtetni, annak függvényében, hogy a turbinát a gáttól mekkora távolságra, milyen szintkülönbségre tudják elhelyezni, gyakorlatilag, hogy az ott lévő magánterületeket hogyan tudják megvásárolni. „Még nem hozzuk nyilvánosságra, hogy hol lesz a gát, nehogy területspekulálások lépjenek fel, és három-négyszeres árát kérjenek majd a tulajdonosok” – mondta a polgármester. Hozzátette, a tervezett helyen lévő magánterületekért – ha szükséges – a felértékelt ár fölött fog fizetni az önkormányzat. Ilyenre már volt példa Ditróban a patakmeder-szabályozás során, amikor bizonyos területekért, bejáratokért kárpótolták a tulajdonosokat.

A projekt értékéről jelen fázisban nem tudott konkrét számot mondani a községvezető, azt viszont már most kijelentette: az elképzelést mindenáron valóra váltják. A kivitelezéséhez kormánytámogatásra, esetleg uniós pályázatokra számít, de ha valamilyen okból nem sikerül szert tenni a külső segítségre, a megyei tanács támogatásával vitelezik ki a terveket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei