
A tározót lezáró lépcsőrendszer a beavatkozás után. Most nincs veszély
Fotó: Pinti Attila
Befejeződött a hargitafürdői egykori kaolinbánya 2-es számú zagytározóját lezáró lépcsőrendszer megerősítése. A munkálatot végző cég vezetője szerint állandó felügyeletre lenne szükség ahhoz, hogy a károsodásokat megelőzzék.
2019. december 21., 09:062019. december 21., 09:06
A korábban földcsuszamlás által érintett területhez hasonlító lépcsőrendszer most a kívülálló számára is biztonságosnak tűnik. Ottjártunkkor azt láttuk, hogy a korábban észlelt, a lezúduló víz által vájt árkok, hasadékok eltűntek,
A munkagépekkel elvégzett beavatkozás után a lépcsőrendszer alapjánál jelentős mennyiségű, nagy méretű követ is elhelyeztek. A meggyengült és emiatt veszélyessé vált gát javítása novemberben kezdődött el, a héten befejezték, és a környezetvédelmi szakemberek jelenlétében az átadás-átvétel is megtörtént – tájékoztatott kérdésünkre Moldován József, a munkálatot végző cég vezetője, aki szerint a gát most biztonságos. Az átfolyás helyét geotextíliával zárták le, különböző méretű kövekből álló rétegekkel építették vissza a gátat, a lépcsőrendszert is helyreállították az üledékből származó anyagból.
Moldován úgy vélekedett, hogy mindenekelőtt állandó felügyeletet és karbantartást kellene biztosítani a tározónál ahhoz, hogy az elvégzett javítások utáni állapot megmaradjon, megelőzve a víz felgyűlését és az átfolyást, amely újabb károkat okozhatna. Elmondta, az üledék felszínén képződött tó közelében is dolgoztak, megemelve a gát felső részét, így akkor sem folyik át a víz a lépcsőkre, ha a szintje megemelkedik.
– figyelmeztetett a cégvezető. Hozzátette, az elmúlt években keletkezett károk utáni helyreállítás megtörtént, most nem látnak semmiféle veszélyt, de a továbbiakban ennek lehetősége az időjárástól, a csapadék mennyiségétől is függ. ,,Azt nem tudjuk megmondani, hogy ez az állapot hány évig marad meg, de ami minket illet, igyekeztünk úgy dolgozni, hogy a helyreállítás időtálló legyen” – összegzett.
Fotó: Pinti Attila
Veszélyt jelentett
A korábban Hargitafürdőn kaolinkitermelést végző bányavállalat csődje után a létesítmény jelenleg egy Kovászna megyei felszámoló cég tulajdona, a javításokat utóbbinak kellett elvégeztetnie. A mostani sürgősségi beavatkozásról egy idén elvégzett szakértői vizsgálat után döntöttek, amely a tározó gátjának állapotát veszélyesnek minősítette. Vízügyi szakemberek korábban arra hívták fel a figyelmet, hogy ha a 2-es számú tározó tartalma, a felgyűlt 3 millió köbméternyi savas hatású üledék a völgybe csúszik, jelentős környezeti károkat okozhat, elöntheti az üdülőtelepre vezető megyei utat, a növényzetet, belekerül a patakokba, egészen a Csíkszereda és Székelyudvarhely közötti 13A jelzésű országútig juthat. Az egyelőre nem ismert, hogy milyen összegbe kerülne a két zagytározó felszámolása és a terület rendezése, illetve hogy ki biztosítaná az ehhez szükséges pénzt.

Kritikus a helyzet a hargitafürdői volt kaolinbánya zagytározójánál, ahol az utóbbi hetek heves esőzései miatt „súlyos következményekkel járó ökológiai katasztrófa fenyeget” – közölte hétfőn Jean-Adrian Andrei Hargita megyei prefektus, aki gyors közbelépést sürgetett.

Munkagépek dolgoznak az egykori hargitafürdői kaolinbánya 2-es számú zagytározóját lezáró lépcsőrendszer megerősítésével. A beavatkozás a tározó állapota miatt vált halaszthatatlanná, mivel másképp a felhalmozódott savas üledék a völgybe csúszhat.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
1 hozzászólás