
Sürgős az elhasználódott állapotú gát megerősítése. Helyreállítják a lépcsőrendszert
Fotó: Gábos Albin
Munkagépek dolgoznak az egykori hargitafürdői kaolinbánya 2-es számú zagytározóját lezáró lépcsőrendszer megerősítésével. A beavatkozás a tározó állapota miatt vált halaszthatatlanná, mivel másképp a felhalmozódott savas üledék a völgybe csúszhat.
2019. november 07., 10:342019. november 07., 10:34
Egy mozgásban lévő, földcsuszamlás által érintett területhez hasonlít jelenleg a hargitafürdői 2-es számú zagytározó alsó része, amely a völgytől zárja el a több mint hárommillió köbméternyi üledéket. Az elmúlt években a tározó felszínén felgyűlő csapadékvizet elvezető, szűrővel ellátott vezeték többször elzáródott, a víz pedig a gáton át keresett utat magának. A lépcsőrendszert emiatt nemcsak kisebb-nagyobb árkok szabdalják, hanem egy
korhadt gerendák, deszkák maradványait terítve szét. Egy kotrógéppel és egy földgyaluval dolgoznak a helyszínen a javítással megbízott cég alkalmazottai, a feladat a megsüllyedt lépcsőrendszer helyreállítása.
Fotó: Gábos Albin
Mint Moldován József cégvezető kérdésünkre elmondta, a vízügy és a gátak biztonságáért felelős országos bizottság által jóváhagyott terv szerint a vízszivárgás megszüntetése érdekében geotextíliát kell elhelyezni a kritikus ponton, majd különböző méretű kőrétegekkel kell visszaépíteni a gátat, végül a lépcsőrendszert állítják helyre a meglévő anyagból. Kifejtette, ez a beavatkozás az átszivárgás megszüntetésére alkalmas, de
amelyet megrendelt a létesítmény jelenlegi tulajdonosa, egy felszámoló cég. Mint megtudtuk, a helyreállítás része a gát felső részének megemelése is, amely megakadályozza a felgyűlő víz további átfolyását. A munkát idén be is kell fejezni, de Moldován szerint a gát állapotának megőrzése folyamatos beavatkozást igényel, mert a szerkezetet tovább kell erősíteni, teljes szélességében. Mivel a hódok időnként elzárják a csapadékvizet elvezető csatornát, ezt rendszeresen takarítani kell, és ha akadálytalan a kifolyás, akkor a vízszint is helyreáll – ismertette, hozzátéve, azért is vártak a munkakezdéssel, hogy a talaj száradjon, mert gépekkel kell dolgozni.
Fotó: Gábos Albin
Vízügyi szakemberek korábban arra hívták fel a figyelmet, hogy amennyiben a használaton kívüli 2-es számú tározó állapota miatt ennek tartalma, a felgyűlt savas hatású üledék a völgybe csúszik, jelentős környezeti károkat okozhat, elöntheti az üdülőtelepre vezető megyei utat, a növényzetet, belekerül a patakokba, egészen a Csíkszereda és Székelyudvarhely közötti 13A jelzésű országútig juthat.
A korábban Hargitafürdőn kaolin kitermelését végző bányavállalat csődje után a létesítmény jelenleg egy Kovászna megyei felszámoló cég tulajdona, a javításokat utóbbinak kell elvégeztetnie. A mostani sürgősségi beavatkozásról egy idén elvégzett szakértői vizsgálat után döntöttek. Az egyelőre nem ismert, hogy milyen összegbe kerülne a két zagytározó felszámolása és a terület rendezése.
Fotó: Gábos Albin
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
1 hozzászólás