Sürgős az elhasználódott állapotú gát megerősítése. Helyreállítják a lépcsőrendszert
Fotó: Gábos Albin
Munkagépek dolgoznak az egykori hargitafürdői kaolinbánya 2-es számú zagytározóját lezáró lépcsőrendszer megerősítésével. A beavatkozás a tározó állapota miatt vált halaszthatatlanná, mivel másképp a felhalmozódott savas üledék a völgybe csúszhat.
2019. november 07., 10:342019. november 07., 10:34
Egy mozgásban lévő, földcsuszamlás által érintett területhez hasonlít jelenleg a hargitafürdői 2-es számú zagytározó alsó része, amely a völgytől zárja el a több mint hárommillió köbméternyi üledéket. Az elmúlt években a tározó felszínén felgyűlő csapadékvizet elvezető, szűrővel ellátott vezeték többször elzáródott, a víz pedig a gáton át keresett utat magának. A lépcsőrendszert emiatt nemcsak kisebb-nagyobb árkok szabdalják, hanem egy
korhadt gerendák, deszkák maradványait terítve szét. Egy kotrógéppel és egy földgyaluval dolgoznak a helyszínen a javítással megbízott cég alkalmazottai, a feladat a megsüllyedt lépcsőrendszer helyreállítása.
Fotó: Gábos Albin
Mint Moldován József cégvezető kérdésünkre elmondta, a vízügy és a gátak biztonságáért felelős országos bizottság által jóváhagyott terv szerint a vízszivárgás megszüntetése érdekében geotextíliát kell elhelyezni a kritikus ponton, majd különböző méretű kőrétegekkel kell visszaépíteni a gátat, végül a lépcsőrendszert állítják helyre a meglévő anyagból. Kifejtette, ez a beavatkozás az átszivárgás megszüntetésére alkalmas, de
amelyet megrendelt a létesítmény jelenlegi tulajdonosa, egy felszámoló cég. Mint megtudtuk, a helyreállítás része a gát felső részének megemelése is, amely megakadályozza a felgyűlő víz további átfolyását. A munkát idén be is kell fejezni, de Moldován szerint a gát állapotának megőrzése folyamatos beavatkozást igényel, mert a szerkezetet tovább kell erősíteni, teljes szélességében. Mivel a hódok időnként elzárják a csapadékvizet elvezető csatornát, ezt rendszeresen takarítani kell, és ha akadálytalan a kifolyás, akkor a vízszint is helyreáll – ismertette, hozzátéve, azért is vártak a munkakezdéssel, hogy a talaj száradjon, mert gépekkel kell dolgozni.
Fotó: Gábos Albin
Vízügyi szakemberek korábban arra hívták fel a figyelmet, hogy amennyiben a használaton kívüli 2-es számú tározó állapota miatt ennek tartalma, a felgyűlt savas hatású üledék a völgybe csúszik, jelentős környezeti károkat okozhat, elöntheti az üdülőtelepre vezető megyei utat, a növényzetet, belekerül a patakokba, egészen a Csíkszereda és Székelyudvarhely közötti 13A jelzésű országútig juthat.
A korábban Hargitafürdőn kaolin kitermelését végző bányavállalat csődje után a létesítmény jelenleg egy Kovászna megyei felszámoló cég tulajdona, a javításokat utóbbinak kell elvégeztetnie. A mostani sürgősségi beavatkozásról egy idén elvégzett szakértői vizsgálat után döntöttek. Az egyelőre nem ismert, hogy milyen összegbe kerülne a két zagytározó felszámolása és a terület rendezése.
Fotó: Gábos Albin
Az állami költségvetés kiegyenlítése és a kormányalakítás lesz a két fő témája a parlamenti pártok képviselőivel a Cotroceni-palotában folytatandó szerdai konzultációknak – jelentette ki Nicușor Dan államfő.
Nem kapott mezőgazdasági áradáskárokról szóló bejelentést kedd délutánig a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság, de az már most biztos, hogy nem tett jót a sok eső a földeknek. Mindezek ellenére azonban a talaj vízkészletei még nem teltek fel.
Sok helyen kiléptek a medrükből a folyók, patakok Hargita és Kovászna megyében kedden, utakat, mezőket árasztva el.
Az utóbbi időszak meteorológiai jelenségei aggasztók, az idei május bekerülhet minden idők öt legesősebb májusainak sorába – jelentette ki a környezetvédelmi miniszter.
A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – jelentette ki kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.
A magyarországi Veszprém vármegyében, Doba mellett, a bazaltos Somló-hegy északi oldalán található Somló vára keletkezésének időpontja ismeretlen. A legendák szerint a tatárjárás után építették, ám az első írásos emlék csak 1352-ből való.
Elmosott egy ideiglenes hidat a nagy mennyiségű víz Palánkán, emiatt három település vált megközelíthetetlenné Bákó megyében.
Jelenleg is dolgoznak a mikóújfalusi ideiglenes híd helyreállításán, amit hétfőn este elsodort az ár. A Kovászna megyei tűzoltóság tájékoztatása szerint a Hatodra vezető átkelőt szerdán nyithatják meg a forgalom előtt, ha az időjárás is engedi.
Demkó Attila, közismert magyarországi biztonságpolitikai szakértő tart előadást Háború Ukrajnában címmel június 1-jén Csíkszeredában.
1 hozzászólás