Amikor elsődleges fontosságú a kimenekítés. A családon belüli bántalmazások elszenvedőinek nyújthat majd menedéket a védett ház. Képünk illusztráció
A családon belüli erőszak elszenvedőinek elhelyezésére hozna létre védett házat a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság, az első lépéseket már megtették az EU-s pályázati finanszírozás elnyerése érdekében. Jelenleg egyetlen államilag fenntartott védett ház sincs Hargita megyében, ezért nagy szükség volna egy elhelyezőközpontra, ahová az erőszak áldozatait elmenekíthetnék.
2018. december 25., 09:372018. december 25., 09:37
2018. december 28., 13:012018. december 28., 13:01
Jövőre elkészülhet az első államilag fenntartott védett ház Hargita megyében, ugyanis a minap erre vonatkozó szándéknyilatkozatot kötött a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság a Nők és Férfiak Esélyegyenlőségét Felügyelő Országos Ügynökséggel (ANES). Az elhelyezőközpontot európai uniós pályázati forrásból hoznák létre, és az ott dolgozó személyzet képzését is abból finanszíroznák. A pályázat meghívásos alapon működik, a pályázó pedig az ANES, ezért a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság nem is kapott részletes tájékoztatást – mondta lapcsaládunknak Elekes Zoltán. Hozzáfűzte azonban, hogy tudomása szerint ez egy nagyobb volumenű projekt, amelynek részeként
illetve erősítik az igazgatóságok tanácsadói szolgáltatásait.
A megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság vezetőjének reményei szerint jövőre megvalósulhat a beruházás Hargita megyében, noha kissé bonyodalmas az ezzel kapcsolatos adminisztrációs munka. A projektben védett ház felépítésére nem, csak ingatlanfelújításra, -tatarozásra és berendezésre biztosítanak pénzt. A kinézett ingatlan használatba vételével kapcsolatos kérelmet már benyújtották a megyei tanácshoz, hogy a szóban forgó épületet bocsássák az igazgatóság rendelkezésére. A megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság szociális tevékenységet folytató alapítvánnyal közösen kezelné a védett házat.
„Védett lakóotthonról van szó, amely négy modulból áll majd, tehát négy családot lehetne befogadni” – tért rá a majdani védett ház befogadóképességére vonatkozó információkra Elekes Zoltán. Kérdésünkre hozzáfűzte, egy ilyen védett ház sokat segítene az áldozatok elhelyezésével kapcsolatos probléma megoldásában.
Hargita megyében jelenleg csak civil szervezetek segítségével tudják átmeneti otthonba menekíteni családjukból az agressziót elszenvedett nőket, ugyanis a megyében egyetlen ilyen jellegű, államilag fenntartott elhelyezőközpont sem működik. A majdani védett házban átmeneti elhelyezésre lesz lehetőség, de helyzetfüggő, hogy ez az időszak mennyire tejed ki, ugyanis van úgy, hogy a családi problémának kell megoldódnia, más esetekben viszont a családból kiemelt bántalmazott nő a településre sem tud már visszatérni, így teljesen új életet kell kezdenie máshol – vázolta a tapasztalatokat Elekes Zoltán.
Idén egyébként megkétszereződött a családon belüli bántalmazásokra vonatkozó bejelentések száma, az igazgatósághoz összesen 53 ilyen jelzés érkezett. Ez azonban nem arra utal, hogy jóval erőszakosabbak lettek a megye lakói tavaly óta, hanem arra, hogy az agressziót gyakrabban jelentik – mondta az igazgató, akinek tapasztalatai szerint a családon belüli erőszakos esetekkel foglalkozó hálózat működése is jelentősen fejlődött, és az igazgatóság kapcsolatrendszere is kiterjedtebb e tekintetben.
Év közepén jelentősen szigorodott a családon belüli erőszakra vonatkozó törvény, az új előírás egyebek mellett kiterjed a súlyos esetekben alkalmazott távoltartási végzésre is, továbbá egy olyan elektronikus rendszer létrehozására, amely lehetőséget teremt a távoltartási végzésben foglaltak betartásának ellenőrzésére. A szabályozás értelmében a családon belüli agresszió megelőzésében, illetve visszaszorításában érintett helyi és központi közigazgatási intézmények, valamint hatóságok kötelesek a jelenségről rendszeresen statisztikát készíteni, amelyet majd a Nők és Férfiak Esélyegyenlőségét Felügyelő Országos Ügynökség (ANES) dolgoz fel.
Elekes Zoltán kérdésünkre elmondta, az új intézkedésnek köszönhetően már tapasztalható javulás az ilyen jellegű esetek felszínre hozásában és rendezésében, a megelőzés tekintetében viszont jóval hosszabb időre lesz szükség. Mindenesetre az már számszerűsíthető eredmény, hogy
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
szóljon hozzá!