
A büntetés összegét minden esetben az ellenőrzést végző rendőr szabja meg a helyzet súlyosságától függően. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Habár a szájmaszk viselése kötelező a vészhelyzet idején Romániában, a vidéki településeken, illetve a városokban is számos kisebb boltba sokan lépnek be maszk nélkül, a büntetést is megkockáztatva ezáltal. Hargita megyében egy nap leforgása alatt szinte háromszor több pénzbírságot róttak ki az egészségügyi intézkedések megszegése miatt, mint Maros megyében.
2020. július 06., 22:112020. július 06., 22:11
Maros és Hargita megyében a következő hetekben a belügyminisztérium alá tartozó rendőrség, csendőrség, vészhelyzeti felügyelőség, illetve az egészségügyi igazgatóság, állat-egészségügyi igazgatóság, területi munkaügyi felügyelőség, illetve a fogyasztóvédelmi hatóság képviselői is
Andreea Pop, a Maros megyei rendőrség sajtószóvivője kérdésünkre kifejtette, a szájmaszkviselés szabályaira vonatkozó büntetés összegét minden esetben az ellenőrzést végző rendőr szabja meg a helyzet súlyosságától függően. A hatályban lévő jogszabály értelmében 500 és 2500 lej között mozoghat a pénzbírság értéke.
Az ellenőrzésekre főleg a zsúfolt helyeken, vagyis az üzletekben, piacokon, vásárokon és vendéglők teraszain, illetve a közszállítási járműveken lehet számítani – tájékoztatott a Maros megyei rendőrség sajtóosztálya. A július 3-án kezdődött összehangolt ellenőrzések alkalmával összesen
Ebből 24 esetben a személyes egészségügyi szabályok be nem tartása miatt büntettek összesen 1500 lej értékben, ebbe beletartozik a szájmaszk viselésének elmulasztása is.
– derül ki az összesítésből. A szombati ellenőrző-akcióban több mint 240 rendőr, csendőr, helyi rendőr, fogyasztóvédő ellenőr vett részt, és aznap már háromszáz kereskedelmi egységet fésültek át Maros megyében, és csak egy helyen állapítottak meg törvénysértést a működtető részéről, aki nem tartotta be a vírus terjedésének megfékezéséért hozott intézkedéseket. Annál több egyéni szabálysértő bírságot róttak ki: összesen száz esetben büntettek szombaton 61 ezer lej értékben, de ebből csak 31 bírság – 11 ezer lej értékben – vonatkozott a vészhelyzet állapotát rögzítő 2020/55-ös törvény és az egészségügyi intézkedések, köztük a szájmaszk-viselés betartásának megszegésére – derül ki a Maros megyei rendőrség mérlegéből.
Hargita megyében is összehangolt és intenzívebb ellenőrzésekre lehet számítani a hétvége óta.
– tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség sajtószóvivője, Gheorghe Filip. A vasárnapi ellenőrzések keretében 140 kereskedelmi egységet ellenőriztek a megyében, amelyek közül kettő esetében róttak ki bírságot, amiért nem tartották be a vírusterjedés csökkentését célzó intézkedéseket.
– derül ki a Hargita megyei rendőrség adataiból. Gheorghe Filip hangsúlyozta, a legtöbb esetben csak szóbeli figyelmeztetést kaptak az előírásokat be nem tartó személyek és a kereskedelmi egységek működtetői is, ugyanis nem a büntetés a cél, hanem a megelőzés. „Természetesen abban az esetben, amikor azt tapasztaljuk, hogy valaki nem tiszteli a törvény előírásait, akkor egyértelműen pénzbírsággal járó büntetést szabunk ki” – szögezte le Gheorghe Filip, rendőrségi szóvivő.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
3 hozzászólás