
A büntetés összegét minden esetben az ellenőrzést végző rendőr szabja meg a helyzet súlyosságától függően. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Habár a szájmaszk viselése kötelező a vészhelyzet idején Romániában, a vidéki településeken, illetve a városokban is számos kisebb boltba sokan lépnek be maszk nélkül, a büntetést is megkockáztatva ezáltal. Hargita megyében egy nap leforgása alatt szinte háromszor több pénzbírságot róttak ki az egészségügyi intézkedések megszegése miatt, mint Maros megyében.
2020. július 06., 22:112020. július 06., 22:11
Maros és Hargita megyében a következő hetekben a belügyminisztérium alá tartozó rendőrség, csendőrség, vészhelyzeti felügyelőség, illetve az egészségügyi igazgatóság, állat-egészségügyi igazgatóság, területi munkaügyi felügyelőség, illetve a fogyasztóvédelmi hatóság képviselői is
Andreea Pop, a Maros megyei rendőrség sajtószóvivője kérdésünkre kifejtette, a szájmaszkviselés szabályaira vonatkozó büntetés összegét minden esetben az ellenőrzést végző rendőr szabja meg a helyzet súlyosságától függően. A hatályban lévő jogszabály értelmében 500 és 2500 lej között mozoghat a pénzbírság értéke.
Az ellenőrzésekre főleg a zsúfolt helyeken, vagyis az üzletekben, piacokon, vásárokon és vendéglők teraszain, illetve a közszállítási járműveken lehet számítani – tájékoztatott a Maros megyei rendőrség sajtóosztálya. A július 3-án kezdődött összehangolt ellenőrzések alkalmával összesen
Ebből 24 esetben a személyes egészségügyi szabályok be nem tartása miatt büntettek összesen 1500 lej értékben, ebbe beletartozik a szájmaszk viselésének elmulasztása is.
– derül ki az összesítésből. A szombati ellenőrző-akcióban több mint 240 rendőr, csendőr, helyi rendőr, fogyasztóvédő ellenőr vett részt, és aznap már háromszáz kereskedelmi egységet fésültek át Maros megyében, és csak egy helyen állapítottak meg törvénysértést a működtető részéről, aki nem tartotta be a vírus terjedésének megfékezéséért hozott intézkedéseket. Annál több egyéni szabálysértő bírságot róttak ki: összesen száz esetben büntettek szombaton 61 ezer lej értékben, de ebből csak 31 bírság – 11 ezer lej értékben – vonatkozott a vészhelyzet állapotát rögzítő 2020/55-ös törvény és az egészségügyi intézkedések, köztük a szájmaszk-viselés betartásának megszegésére – derül ki a Maros megyei rendőrség mérlegéből.
Hargita megyében is összehangolt és intenzívebb ellenőrzésekre lehet számítani a hétvége óta.
– tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség sajtószóvivője, Gheorghe Filip. A vasárnapi ellenőrzések keretében 140 kereskedelmi egységet ellenőriztek a megyében, amelyek közül kettő esetében róttak ki bírságot, amiért nem tartották be a vírusterjedés csökkentését célzó intézkedéseket.
– derül ki a Hargita megyei rendőrség adataiból. Gheorghe Filip hangsúlyozta, a legtöbb esetben csak szóbeli figyelmeztetést kaptak az előírásokat be nem tartó személyek és a kereskedelmi egységek működtetői is, ugyanis nem a büntetés a cél, hanem a megelőzés. „Természetesen abban az esetben, amikor azt tapasztaljuk, hogy valaki nem tiszteli a törvény előírásait, akkor egyértelműen pénzbírsággal járó büntetést szabunk ki” – szögezte le Gheorghe Filip, rendőrségi szóvivő.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
3 hozzászólás