A büntetés összegét minden esetben az ellenőrzést végző rendőr szabja meg a helyzet súlyosságától függően. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Habár a szájmaszk viselése kötelező a vészhelyzet idején Romániában, a vidéki településeken, illetve a városokban is számos kisebb boltba sokan lépnek be maszk nélkül, a büntetést is megkockáztatva ezáltal. Hargita megyében egy nap leforgása alatt szinte háromszor több pénzbírságot róttak ki az egészségügyi intézkedések megszegése miatt, mint Maros megyében.
2020. július 06., 22:112020. július 06., 22:11
Maros és Hargita megyében a következő hetekben a belügyminisztérium alá tartozó rendőrség, csendőrség, vészhelyzeti felügyelőség, illetve az egészségügyi igazgatóság, állat-egészségügyi igazgatóság, területi munkaügyi felügyelőség, illetve a fogyasztóvédelmi hatóság képviselői is
Andreea Pop, a Maros megyei rendőrség sajtószóvivője kérdésünkre kifejtette, a szájmaszkviselés szabályaira vonatkozó büntetés összegét minden esetben az ellenőrzést végző rendőr szabja meg a helyzet súlyosságától függően. A hatályban lévő jogszabály értelmében 500 és 2500 lej között mozoghat a pénzbírság értéke.
Az ellenőrzésekre főleg a zsúfolt helyeken, vagyis az üzletekben, piacokon, vásárokon és vendéglők teraszain, illetve a közszállítási járműveken lehet számítani – tájékoztatott a Maros megyei rendőrség sajtóosztálya. A július 3-án kezdődött összehangolt ellenőrzések alkalmával összesen
Ebből 24 esetben a személyes egészségügyi szabályok be nem tartása miatt büntettek összesen 1500 lej értékben, ebbe beletartozik a szájmaszk viselésének elmulasztása is.
– derül ki az összesítésből. A szombati ellenőrző-akcióban több mint 240 rendőr, csendőr, helyi rendőr, fogyasztóvédő ellenőr vett részt, és aznap már háromszáz kereskedelmi egységet fésültek át Maros megyében, és csak egy helyen állapítottak meg törvénysértést a működtető részéről, aki nem tartotta be a vírus terjedésének megfékezéséért hozott intézkedéseket. Annál több egyéni szabálysértő bírságot róttak ki: összesen száz esetben büntettek szombaton 61 ezer lej értékben, de ebből csak 31 bírság – 11 ezer lej értékben – vonatkozott a vészhelyzet állapotát rögzítő 2020/55-ös törvény és az egészségügyi intézkedések, köztük a szájmaszk-viselés betartásának megszegésére – derül ki a Maros megyei rendőrség mérlegéből.
Hargita megyében is összehangolt és intenzívebb ellenőrzésekre lehet számítani a hétvége óta.
– tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség sajtószóvivője, Gheorghe Filip. A vasárnapi ellenőrzések keretében 140 kereskedelmi egységet ellenőriztek a megyében, amelyek közül kettő esetében róttak ki bírságot, amiért nem tartották be a vírusterjedés csökkentését célzó intézkedéseket.
– derül ki a Hargita megyei rendőrség adataiból. Gheorghe Filip hangsúlyozta, a legtöbb esetben csak szóbeli figyelmeztetést kaptak az előírásokat be nem tartó személyek és a kereskedelmi egységek működtetői is, ugyanis nem a büntetés a cél, hanem a megelőzés. „Természetesen abban az esetben, amikor azt tapasztaljuk, hogy valaki nem tiszteli a törvény előírásait, akkor egyértelműen pénzbírsággal járó büntetést szabunk ki” – szögezte le Gheorghe Filip, rendőrségi szóvivő.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterület, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
3 hozzászólás