
Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Új korszak kezdődik a gyergyóalfalvi hulladékgazdálkodásban. Ez első lépésként az újrahasznosítható hulladékok összegyűjtésénél és elszállításának rendjében mutatkozik meg – havonta egyszer viszik majd el ezeket a kapuk elől. Ugyanígy történik ez más gyergyószéki településeken is.
2024. június 20., 17:562024. június 20., 17:56
2024. június 20., 18:062024. június 20., 18:06
Gyergyóalfalu az elmúlt években élen járt a szelektívhulladék-gyűjtés terén Hargita megyében. Amióta 2019-ben bevezették a mostanig működő rendszert, folyamatosan egyre nőtt az újrahasznosításra kerülő hulladék aránya a háztartási szeméthez képest: az önkormányzat számítása szerint a kezdeti 6 százalékról 35 százalékra. Tonnában kifejezve
A környezetőrség mérése szerint ez az arány még jobb, 50–60 százalék közötti volt. Ez magasan kiemelkedő megyeszinten – ismertette Bege László alpolgármester.
Sok munka volt azzal, hogy a lakossággal megértessék, miért fontos szelektíven gyűjteni a műanyagpalackokat, üveget és hasonlókat. Az 5 éven át működő rendszernek viszont meglett az eredménye, hiszen például az üdülőzónából is eltűntek az addigi szeméthegyek azáltal, hogy az ottani kapuk elől is elvitte a szemetet a szolgáltató. Ez pedig a medvelátogatások számát is lecsökkentette.
Két fontos tényező határozza meg, hogy átalakul Gyergyóalfalu községben – és egyébként Gyergyószék több más településén is – a hulladékgazdálkodási rend. Az egyik a műanyagpalackokra, alumínium sörös- és üdítős dobozokra és hasonlókra vonatkozó 50 banis betétdíj bevezetése. Ennek hatására a korábbinak a 20 százalékára csökkent a kapuk elé kitett szelektív hulladék mennyisége. A másik pedig a gyergyóremetei hulladékkezelő központ elindulása.
Bővül viszont az így elszállított hulladéktípusok köre: szelektív hulladékként gyűjtik majd be a műanyagpalackok mellett a mosószeres flakonokat, üvegeket, papírt, nejlonzsákokat is, de amint Bege külön rámutatott, a műanyag bálakötő is így hasznosul.
Bege László alpolgármester
Fotó: Gergely Imre
Az alpolgármester azt közölte, hogy a jövő szerdai első alkalomra a lakosság bármilyen nejlonzsákban kiteheti a kapuk elé a szelektív hulladékot. A következő alkalomra viszont már mindenki számára biztosít az önkormányzat e célra használható zsákot.
A szolgáltatás költségével kapcsolatban egyelőre nincs újdonság. Bege László rámutatott,
Jövő évtől viszont – amikor már működni fog a megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer – már biztosan lesznek változások a fizetnivalókat illetően. A cél eljutni oda, hogy mindenki annyiit fizessen, amennyi szemetet termel.
Környezettudatos fiatalság, felelőtlen felnőttek
Bege László ismertette a Sövér Elek iskolával közösen tavasszal indított projektjük első tapasztalatait is. Ennek részeként az iskolai osztályok egy-egy területet gondozásukba vettek a település környezetében, és dokumentálják azt, amit ott érdekesnek látnak, de a tisztaságról is gondoskodnak. Így gyűjtöttek össze nemrégiben egy nagy halom szemetet, amit egy árok mentén találtak, és amelynek jelentős része autóbontásból származó alkatrészekből állt.
– hangsúlyozta Bege. Hozzátette, vannak vadkameráik, és használni is fogják azokat a szemetelők azonosítására.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
szóljon hozzá!