A tanórákon leadott leckék visszaadása helyett inkább a szövegértésen, szövegalkotáson, tehát a román nyelv ismeretén, használatán van a hangsúly. Archív
Fotó: Pál Árpád
Több lényeges változtatás is történt a román nyelv és irodalom tételmintákban az előző évek érettségi modelljeihez képest. A lapunk által megkérdezett csíkszeredai pedagógus szerint a változások hátrányosan érinthetik a magyar anyanyelvű érettségizőket. Továbbá újdonságnak számít, hogy már február 12-én elkezdődik a megmérettetés a román nyelvi készségek felmérésével, és február 22-én már maguk mögött tudhatják a szóbeliket a végzősök.
A tanügyminisztérium honlapján a napokban tették közzé a 2018-as érettségi vizsga, illetve a nyolcadik osztályt végző tanulók képességfelmérőinek a tételmodelljeit. Az érettségi és az országos felmérés előtt állók ezekből készülhetnek a nyári írásbeli vizsgákra. A mintákat a subiecte2018.edu.ro honlapról lehet letölteni.
Megtudtuk, a román nyelv és irodalom tételek esetében
Szatmáry Annamária, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium román nyelv és irodalom szakos pedagógusa érdeklődésünkre elmondta, a tételek sokkal nagyobb hangsúlyt kaptak a kommunikáció tekintetében, ami azt jelenti, hogy
– vázolta a pedagógus.
Az első szembetűnő változás már az egyes tétel szerkezetében nyomon érhető: míg előző években egy részből állt ez a feladat és 30 pontot lehetett összegyűjteni a helyes megoldásokért, addig most
Ez a tétel tartalmaz egy nem irodalmi román szöveget, amely alapján kérdésekre kell válaszolni, továbbá egy érvelő szöveget is írni kell a nem irodalmi szövegre vonatkozóan. Az általunk kérdezett román szakos oktató szerint
A második tétel esetében ezentúl is egy irodalmi szöveget kapnak a végzősök, amely alapján egy kérdésre kell válaszolni nagyobb terjedelemben, viszont erre csak 10 pontot, azaz egy jegyet lehet összegyűjteni.
Szatmáry Annamária elmondta, a tanügyi tárca idén januárban változtatott az érettségi vizsga módszertanán. Az akkori, új felépítésű tételeket a 2016/2017-es tanévben próbaérettségiző tizenegyedik osztályos tanulókon tesztelték. Az akkori terv szerint pedig az idei tanévben végzős tanulók is az akkor bevezetett tételmodellek szerint kellene, hogy érettségizzenek. Azonban a frissen kiadott tételminták eltérnek a januáriaktól.
– mutatott rá Szatmáry Annamária. A pedagógus szerint az új tételszerkezet nem igazságos a magyar anyanyelvű diákokkal szemben, hiszen legtöbbjük az iskolán kívül nem is találkozik közvetve a román nyelvel.
– összegzett Szatmáry.
Újdonságnak számít továbbá, hogy a 2018-as érettségi módszertanában, hogy már
A vizsganaptár szerint január 29-e és február 2-a között iratkozhatnak be a diákok a nyelvi és digitális készségek felmérésére, amely február 12-én és 13-án a román nyelvi készségek felmérésével kezdődik. Február 14-15-én anyanyelvből adnak számot tudásukról a tanulók, 16-án, 19-én és 20-án a digitális kompetenciát mérik fel. Február 21-22-én idegennyelvből bizonyítanak a maturandusok. Ezzel le is jár az érettségi első szakasza, legközelebb június 25-én a román nyelv és irodalom írásbelin bizonyíthatnak a diákok. A tizenkettedikesek számára május 25-én zárul a tanév.
A diákok az új vizsganaptár szerint is minősítéseket kapnak majd a szóbelin, akárcsak az elmúlt években, és idén sem lesz kizáró jellege a szóbeliknek. Ez azt jelenti, hogy
Az előrehozott szóbeliket egy konstancai diák-érdekképviselet kezdeményezésére vezette be a szaktárca. A tanulók arra panaszkodtak, hogy a vizsgázók idén óriási hőséget voltak kénytelenek kiállni a június-júliusi érettségin. A diák-érdekképviselet szerint a változtatás időt ad majd az érettségizőknek, hogy kizárólagosan az írásbeli vizsgákra koncentráljanak.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
szóljon hozzá!