A tanórákon leadott leckék visszaadása helyett inkább a szövegértésen, szövegalkotáson, tehát a román nyelv ismeretén, használatán van a hangsúly. Archív
Fotó: Pál Árpád
Több lényeges változtatás is történt a román nyelv és irodalom tételmintákban az előző évek érettségi modelljeihez képest. A lapunk által megkérdezett csíkszeredai pedagógus szerint a változások hátrányosan érinthetik a magyar anyanyelvű érettségizőket. Továbbá újdonságnak számít, hogy már február 12-én elkezdődik a megmérettetés a román nyelvi készségek felmérésével, és február 22-én már maguk mögött tudhatják a szóbeliket a végzősök.
A tanügyminisztérium honlapján a napokban tették közzé a 2018-as érettségi vizsga, illetve a nyolcadik osztályt végző tanulók képességfelmérőinek a tételmodelljeit. Az érettségi és az országos felmérés előtt állók ezekből készülhetnek a nyári írásbeli vizsgákra. A mintákat a subiecte2018.edu.ro honlapról lehet letölteni.
Megtudtuk, a román nyelv és irodalom tételek esetében
Szatmáry Annamária, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium román nyelv és irodalom szakos pedagógusa érdeklődésünkre elmondta, a tételek sokkal nagyobb hangsúlyt kaptak a kommunikáció tekintetében, ami azt jelenti, hogy
– vázolta a pedagógus.
Az első szembetűnő változás már az egyes tétel szerkezetében nyomon érhető: míg előző években egy részből állt ez a feladat és 30 pontot lehetett összegyűjteni a helyes megoldásokért, addig most
Ez a tétel tartalmaz egy nem irodalmi román szöveget, amely alapján kérdésekre kell válaszolni, továbbá egy érvelő szöveget is írni kell a nem irodalmi szövegre vonatkozóan. Az általunk kérdezett román szakos oktató szerint
A második tétel esetében ezentúl is egy irodalmi szöveget kapnak a végzősök, amely alapján egy kérdésre kell válaszolni nagyobb terjedelemben, viszont erre csak 10 pontot, azaz egy jegyet lehet összegyűjteni.
Szatmáry Annamária elmondta, a tanügyi tárca idén januárban változtatott az érettségi vizsga módszertanán. Az akkori, új felépítésű tételeket a 2016/2017-es tanévben próbaérettségiző tizenegyedik osztályos tanulókon tesztelték. Az akkori terv szerint pedig az idei tanévben végzős tanulók is az akkor bevezetett tételmodellek szerint kellene, hogy érettségizzenek. Azonban a frissen kiadott tételminták eltérnek a januáriaktól.
– mutatott rá Szatmáry Annamária. A pedagógus szerint az új tételszerkezet nem igazságos a magyar anyanyelvű diákokkal szemben, hiszen legtöbbjük az iskolán kívül nem is találkozik közvetve a román nyelvel.
– összegzett Szatmáry.
Újdonságnak számít továbbá, hogy a 2018-as érettségi módszertanában, hogy már
A vizsganaptár szerint január 29-e és február 2-a között iratkozhatnak be a diákok a nyelvi és digitális készségek felmérésére, amely február 12-én és 13-án a román nyelvi készségek felmérésével kezdődik. Február 14-15-én anyanyelvből adnak számot tudásukról a tanulók, 16-án, 19-én és 20-án a digitális kompetenciát mérik fel. Február 21-22-én idegennyelvből bizonyítanak a maturandusok. Ezzel le is jár az érettségi első szakasza, legközelebb június 25-én a román nyelv és irodalom írásbelin bizonyíthatnak a diákok. A tizenkettedikesek számára május 25-én zárul a tanév.
A diákok az új vizsganaptár szerint is minősítéseket kapnak majd a szóbelin, akárcsak az elmúlt években, és idén sem lesz kizáró jellege a szóbeliknek. Ez azt jelenti, hogy
Az előrehozott szóbeliket egy konstancai diák-érdekképviselet kezdeményezésére vezette be a szaktárca. A tanulók arra panaszkodtak, hogy a vizsgázók idén óriási hőséget voltak kénytelenek kiállni a június-júliusi érettségin. A diák-érdekképviselet szerint a változtatás időt ad majd az érettségizőknek, hogy kizárólagosan az írásbeli vizsgákra koncentráljanak.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!