Fotó: Maros Vízügyi Igazgatóság
A legkritikusabb szakaszon csőbe vezették a Korond-patakot, hogy megakadályozzák a parajdi sóbányába való beömlését, de ez csak egy azonnali, sürgősségi megoldás. A patak kimosta a sós talajt, így jutott be a bányába, ezért a probléma végleges megoldása jóval kiterjedtebb és összetettebb munkálatot igényel. Feltelő alsó szint, gázkeletkezés, rosszullétek – utánajártunk a szóbeszédeknek.
2024. május 14., 20:572024. május 14., 20:57
Újra komoly gondokat okoz a parajdi sóbányában az, hogy betört a víz a komplexumba, mint ahogyan 2022-ben is történt, amikor emiatt több hétre be kellett zárják a turisztikai részleget. Ezúttal a Korond-patak vize folyik be a bányába, és olyan meg nem erősített információk is eljutottak szerkesztőségünkbe, amelyek arról szóltak, hogy
A helyzetről a parajdi sóbánya vezetőségénél érdeklődtünk elsőként, sikertelenül. A bánya főmérnöke az Országos Sóipari Társasághoz (Salrom) irányított, mondván, csak a Salrom adhat tájékoztatást a sóbányával kapcsolatos tevékenységekről. Az Országos Sóipari Társaságtól azonban több mint 24 óra elteltével sem kaptunk választ kérdéseinkre. Végül a Maros Vízügyi Igazgatóság – amelynek az ügykezelésébe tartozik a Korond-patak – adta ki az első hivatalos információkat az ügyben, hétfőn, késő délután.
– áll a tájékoztatásban. Ebben azt közlik, hogy a sóbánya, valamint a vízügy képviselői a felszíni kár helyszínén terepszemlét végeztek,
Fotó: Maros Vízügyi Igazgatóság
Az alkalmazott megoldások során a lehető legnagyobb mértékben figyelembe vették a folyómeder természetes szerkezetét és a Sóvidék Természetvédelmi Területen belüli parti növényzet fenntartását – közli a vízügy, arra is kitérve, hogy a patak medre kereszt- és hosszanti irányban is stabil, továbbá azt is megjegyezték, hogy
Vasárnap, május 12-én, három 840 mm átmérőjű csövet fektettek le a mederben, a kritikus szakaszon így vezették át a patak vizét, a munkálatokat hétfőn ellenőrizték. Intenzíven dolgoznak, a helyzet ellenőrzés alatt áll, és
– ezzel zárul a vízügyi igazgatóság tájékoztatása. Az intézmény szóvivője további tájékoztatásokat ígért a fejlemények alakulásáról.
Fotó: Maros Vízügyi Igazgatóság
„Megmozdultak most már fenti szinten is” – mondja megkeresésünkre Nyárgus László, Parajd polgármestere, akitől szintén a vízbetörés okozta problémáról érdeklődünk. Kijelentése alapján úgy tűnik, hogy lassan reagáltak „fenti szinten”, de nemmel válaszol az erre vonatkozó kérdésünkre, majd hozzáfűzi azt is, hogy helyi szinten mindenki tette a dolgát, csináltak, amit tudtak.
– mondta a településvezető, szabadkozva, hogy pontos információkat csak bányavállalat képviselői tudnak adni az ügyben.
Fotó: Maros Vízügyi Igazgatóság
Arról, hogy milyen gázok keletkezhetnek a bányában, a parajdi sóbánya egyik nyugállományba vonult alkalmazottját kérdeztük meg.
– mondta a férfi, aki hosszú éveken át dolgozott a bányában, emlékeztetve, hogy a só higroszkópos, azaz vízmegkötő anyag. A befolyó víz megnövelheti az amúgy stabil páratartalmat, „aztán ki tudja, hogy még mivel vegyül, mit old ki a sóból”, válaszolta arra a kérdésünkre, hogy a megugró páratartalom okozhat-e rosszullétet.
A csövek lefektetése ellenére a bányában továbbra is komoly gondot jelent a víz befolyása, tudtuk meg egy, a munkálatokhoz közel álló forrásunktól. A kitermelési részleg legalsó szintjén van valamennyi víz – ez a szint egyébként 400 méter mélyen van –,
– mondta.
Egy tízméteres szakaszon csövekbe vezetik a Korond-patakot, hogy áthidalják a kritikus mederszakaszt és megakadályozzák, hogy a víz befolyjon a sóbányába
Fotó: Maros Vízügyi Igazgatóság
A patak kimosta a sós talajt, így tört utat magának a bányába, és a vízbefolyást még nem tudták megszüntetni.
A munkálatok jelenlegi helyszíne csak a legkritikusabb terület, annál kiterjedtebb a problémás mederszakasz, amit várhatóan le kell betonozzanak, hogy tartósan megoldják a problémát és megelőzzék a későbbi vízbetörtéseket – magyarázta forrásunk. Szerinte
Ami most történik, az csak „tűzoltás” – fűzte hozzá.
Fotó: Maros Vízügyi Igazgatóság
A bányában valóban történtek rosszullétek, két vagy három alkalmazott lett rosszul, de forrásunk szerint
– mondta. Ha megnőtt volna a páratartalom – folytatta az okfejtést –, akkor már lezárták volna a látogatható szintet, legalábbis ez az egyik eset, amikor be kell zárják, a másik pedig az lenne, ha teljesen beszakadna a patak a bányába, de utóbbi nem szabad megtörténjen.
Fotó: Maros Vízügyi Igazgatóság
A Feltöltő Egyesület idén is neves előadókat hív Gyergyószentmiklósra. Az előadások célja olyan témák feldolgozása, amelyek segítenek a mindennapi kihívások kezelésében és az életminőség javításában.
Lerakta a hivatali esküt Szakács-Paál István polgármester és tizenöt képviselő-testületi tag a székelyudvarhelyi önkormányzat hétfői alakulóülésén. Az új városvezető a jó ötletek felkarolását, együttműködést és munkát ígért.
Az egyhetes őszi vakáció is beleesik az október 21. és november 3. közötti időintervallumba, amelyre vonatkozóan hétfőn délben közzétette kéthetes időjárás-előrejelzését az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Közlekedésbiztonsági és balesetmegelőzési céllal tartottak összehangolt akciót a hatóságiak Székelykeresztúr térségében, amelynek nyomán tizenegy bírságot szabtak ki összesen mintegy 15 ezer lej értékben.
Saját autója ütött el egy férfit a háromszéki Dobolló erdős területén. A sérültet mentőhelikopterrel kellett kórházba szállítani vasárnap este.
Ittas volt az a fiatal férfi, aki halálos sebet ejtett késsel egy 55 éves személyen Radnóton, vasárnap este. Az elkövető ráadásul elmenekült a helyszínről.
Ismét fagypont alatti hőmérsékleti értékekkel indult a reggel, a vasárnap hajnalban mért mínusz 8,2 Celsius fokot azonban nem ugrotta meg az ország újból leghidegebb pontjának számító Csíkszereda.
Megkéseltek egy férfit Radnóton egy vasárnap este kitört konfliktust követően. Az áldozat életét már nem lehetett megmenteni.
Elbúcsúzott a székely közösség a tragikus hirtelenséggel elhunyt Potápi Árpád János államtitkártól vasárnap este a madéfalvi Siculicidium emlékműnél tartott megemlékezésen. Fényképe előtt sokan gyújtottak mécsest és helyzetek el koszorút.
szóljon hozzá!