Fotó: Kovács Eszter
Az építés mint szent szolgálat megjelenítését tűzte ki célul Jakab Csaba és Márton László Attila, a június 7-én megnyitandó 14. Velencei Nemzetközi Építészeti Biennálé magyar pavilonjának kurátorai. A magyar pavilon ezúttal a székely kaláka témája köré építődik: a Kárpát-medence ezen régiójának jellegzetes közösségi munkaformáját mutatja be, melynek hagyománya századokon átívelve manapság is él közösségeinkben. A velencei magyar pavilon kalákára hívja a Kárpát-medenceieket: egy-egy ruhacsipesszel szállhatnak be az érdeklődők.
2014. május 15., 18:582014. május 15., 18:58
2014. május 15., 20:412014. május 15., 20:41
Az építészi szakma talán legnagyobb rendezvénye, úgymond világfóruma a kétévente megrendezendő Velencei Építészeti Biennálé: a színvonalas, június 7. és november 23. között tartandó világkiállításon mintegy 60–70 ország képviselteti magát, a rendezvény több mint félmillió látogatót vonz. Az idei biennálén Magyarország pavilonjának kurátorai Márton László Attila anyaországi és Jakab Csaba erdélyi, farkaslaki származású építész lesz.
„Az ép szó teljességet jelent, tehát az építés minden olyan tevékenységre értendő, amely az épséget próbálja elérni. Ilyen értelemben az építés és az építészet szent szolgálat” –magyarázta Jakab Csaba. Ezen szellemiséget Kunkovács László Ősépítmények című képgyűjteményében, illetve a székely építésekben vélték felfedezni a szakemberek. „A székely kaláka közösségi igényre születik, ahol a laikusok és a szakmabeliek együttesen dolgoznak a köz érdekében” – mondta a kezdeményező. A kétszemélyes kuratórium tehát pályázatot írt ki Kárpát-medencei fiatal építészhallgatóknak: a felhívásra negyvennégy pályamunka érkezett, a nyertes munkát, a Szakállszárítót a velencei magyar pavilonban is megépíthetik a tervezők. „Jó kis székely válogatott képviseli majd Magyarországot Velencében, hisz mint kiderült, a hatfős nyertes csapat két tagja csíkszeredai” – tette hozzá Jakab Csaba. A magyar pavilon átriumában felépítendő szerkezet egyben performansz is lesz, hisz annak összeállítása a Biennálé megnyitóján is zajlik majd, így látogatók is besegíthetnek.
„Fél éven át tart nyitva a Biennálé, ez idő alatt is zajlik majd építés, hisz személyes üzenetekkel ellátott ruhacsipeszeket várunk a Kárpát-medence minden szegletéből. A csipeszekkel úgymond lehet üzenni a világnak” – tudtuk meg. Fél éven át zajlik tehát a „csipeszelés”: az üzenettel ellátott ruhacsipeszek begyűjtését a magyarországi Emberi Erőforrások Minisztériuma koordinálja, de gyűjtőpontok Székelyföldön is lesznek, ígérik a szervezők. A begyűjtött csipeszeknek utóéletük is lesz, hisz a magyar pavilon látogatói magukkal vihetik, kitűzhetik vagy az építménybe toldhatják azokat.
A 14. Velencei Építészeti Biennálé kiváló alkalom a Kárpát-medencei fiatal építészek bemutatására is, így a pályázatra beérkezett munkák felét a magyar pavilonban majd ki is állítják.
A székely kaláka szellemiségét színes, igényes katalógusban is bemutatják, a kiadvány összeállításában szakmai tanácsadóként Mihály János történész is közreműködött. „A kaláka, azaz a közösségi munka ezen formája már nagyon korán, már a 16. századot megelőzően jelen volt a székelyeknél, de a 21. századra sem tűnt el. A kalákának jelentős morális hozadéka, nevelő és közösségépítő hatása van, a tudás és a hagyományok átadásának színtere. Nem csak a székelyekre specifikus a közösségi munka, hiszen megtalálható máshol is a Kárpát-medencében, de nem ilyen formában: a székely kalákának erős közösségi jellege van” – magyarázta a történész.
A 14. Velencei Nemzetközi Építészeti Biennálé magyar pavilonjának előkészületeiről, illetve a „csipeszelésről” a pavilon hivatalos honlapján vagy Facebook-oldalán lehet olvasni.
Donald Trump amerikai elnök a BBC brit közszolgálati médiatársaságnak nyilatkozva kijelentette, hogy csalódott Vlagyimir Putyinban, amiért többszöri próbálkozás ellenére sem tudott egyezségre jutni az orosz államfővel az ukrajnai tűzszünetről.
Az Axiom–4-küldetés négyfős legénysége hétfőn befejezte küldetését a Nemzetközi Űrállomáson, délután elhagyja annak fedélzetét.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
szóljon hozzá!