Fotó: Barabás Ákos
Székelyudvarhelytől Maros megye határáig szinte minden vonatállomás leromlott állapotban van. A peronokat benőtte a gaz, környékük szemetes, a vécék – már ahol vannak – minősíthetetlenek. Végigmentünk az egykori Székely Gőzös, ma Kék Nyíl útvonalán.
2016. szeptember 19., 10:242016. szeptember 19., 10:24
2016. szeptember 19., 11:202016. szeptember 19., 11:20
A száradó gazokból ítélve nemrég kaszálhatták le a füvet a székelyudvarhelyi vonatállomáson, ahonnan a szerelvény Segesvárig jár naponta többször is. Régi, de használható műanyag székeken pihenhetnek meg, akik a vonatra várnak Udvarhelyen. Ha eleredne az eső, az utasok egy fedett terembe húzódhatnak be. Vécére azonban nem lehet menni, a mosdók ajtaja le van lakatolva, ezért néhányan azok környéken végzik el sürgős dolgukat, ami orrfacsaró bűzt eredményez.
Az épület falára ki van függesztve a vonat menetrendje, amit meg kell becsülni, hiszen hasonlót legközelebb Székelykeresztúron találunk.
Az udvarhelyi kisállomáson főleg ingázó iskolások várják a vonatot délutánonként. A szerelvény nagyon lassan érkezik, a közeledő vonat nem akadályozta meg az autósokat abban, hogy áthajtsanak a síneken. A megállóban egy régi, betört ablakú, szemetes kis épület áll, valószínűleg egykor ott árulhatták a jegyeket.
A bikafalvi állomás peronja viszonylag rendezett. Az egykori bakterház – ahogyan több más állomáson is – magántulajdonba került. A közelben van egy kis fából készült várakozóhely, de nem lehetett eldönteni, hogy azt a vonat vagy a busz utasai használják. Egy azonban biztos, sok italos palack és doboz van eldobálva a környéken.
Bögözben már nincs hova elbújni az eső elől, védtelenek az utasok. Csak a tábla, illetve a korláttal is ellátott peron jelzi, hogy megérkeztünk a településre.
Agyagfalva határában már valamivel jobb körülményekre számíthatnak az utasok, itt ugyanis egy téglaépület nyújt védelmet a viharok ellen, melynek tetőzetén jól látható, hogy nemrég javították meg. Valamikor ablakai is voltak, de ezeket már kitörték. A fal firkálásokkal van tele, melyek közül egyik éppen a hiányzó menetrendet igyekszik pótolni, ugyanis a vonat délutáni érkezésének időpontjáról tájékoztat. A padlón épülettörmelékek és műanyagszemét.
Itt találkoztunk Bartalis Józseffel, aki több mint húsz éve használja a vonatot. Elmesélte, a múlt rendszerben a vasúttársaság pénzt adott az embereknek, hogy gyomlálják ki a sínek környékét, akkor rend is volt. Már jegyárus sem dolgozik az épületben, így állapota folyamatosan romlik. A vonatot nagyon dicsérte, hiszen a székely gőzöshöz képest, amely olykor félórás késéssel „robogott” be, az új szerelvény nagyon pontos.
A nagygalambfalvi állomáson szinte újnak mondható, vécével ellátott épület várja az utasokat. Szépséghibája csak annyi, hogy mivel senki sem őrzi, nagyon megrongálták: a vécé ajtaját kitörték, a padokkal ellátott, csempézett váróterem pedig szemetes, falai össze vannak firkálva. Az épület külső részén lévő gipszkartont betörték, majd több helyen leszaggatták.
Nagy Rita Sarolta, egy galambfalvi diák elmondta, szerinte a helyi fiatalok, esetleg a környéken élők rongálhattak az épületben. Akkora pusztítást végeztek, hogy már senkinek sincs kedve bemenni a váróba, csak ha elviselhetetlen hideg van kint vagy zuhog az eső – magyarázta.
Épp a kisgalambfalvi pályaudvart vettük szemügyre, amikor találkoztunk Kis Magdolnával, aki a közelben lévő régi bakterház egyik lakója. Mint mondta, a vasúttársaság egyik régi alkalmazottja vette meg az épületet – ők egy időben kedvezményesen vásárolhatták meg az állami tulajdont –, tőle bérelték ki.
Már első ránézésre feltűnt, hogy rendezett a megálló, szemetet sem lehet látni. Kis Magda elmondta, bár a takarítással egy szociális segélyből élő személyt bíztak meg, az rendszerint nem végzi el a feladatát, így élettársával közösen takarítják a környéket.
A legtöbb vonatozó itt arra panaszkodik, hogy nincs fedett helyiség a megállóban, így ha esik, megáznak. „Jobb híján a házunk eresze alá húzódnak be, de az nagy viharban nem sokat ér” – tette hozzá.
Furcsaságok
Furcsálltuk, hogy Bikafalvára érve az állomáson Felsőboldogfalva feliratú tábla fogadott. Ez nem egyedi eset, ugyanis Bögözben a jelzések szerint Székelydobóba érkeztünk. Az is érdekes, hogy a Székelyudvarhely–Újszékely közötti vasútvonalat teljes hosszán benőtte a gaz, csak a megállók környéke van némiképp gondozva.
A legkietlenebb helyen a betfalvi vasútállomás van: a mező közepén, a kukoricatáblák közt található, 200–300 méterre a házaktól. Csak egy kopott, rozsdás tábla, a gyomos peron és egy törött pad jelzi, hogy ott megálló van. Annyira jellegtelen, hogy mi is csak sok keresgélés után találtuk meg.
A székelykeresztúri állomás kinézetre ugyan hasonlít a székelyudvarhelyire, ám rosszabb állapotban van. A vécé egy különálló épületben található, de oda nem lehet bejutni. Itt azonban nem a zár miatt, hanem már a bejáratnál lévő nagy mennyiségű emberi ürülék és szemét, valamit azok elviselhetetlen bűze miatt. Az ablakon át láttuk, hogy bent sem jobb a helyzet.
A település kisállomása csak egy peronból, valamint egy műanyag tetővel ellátott üléssorból áll. Ahol lehetett, összefirkálták vagy kitörték a műanyag részeket. Hasonló megállót találtunk Újszékelyen is, ám ott nincs szemét, illetve vandalizmus nyomát sem látni.
Székelyudvarhelyen is komoly problémát jelent a parkolóhelyek hiánya, az autók száma folyamatosan növekszik, miközben a parkolóhelyek kialakítására rendelkezésre álló területek végesek. Ezen szeretne segíteni néhány helyszínen a városvezetés.
Megépült a félemelet, zajlik az épület szigetelése, ám a megpályázott támogatás hamarosan elfogy, így újabb forrásra lesz szükség ahhoz, hogy októberben befejeződhessen a homoródszentmártoni községháza felújítása.
Sérültek nem voltak, csak anyagi kár keletkezett a Szentegyháza határában történt hétfői baleset nyomán – tudtuk meg a szentegyházi önkéntes tűzoltóktól.
Kaputól kapuig címmel hirdet pályázatot a Szentegyházáért Pro Urbe Egyesület és Szentegyháza Polgármesteri Hivatala, amellyel a régi székely kapuk felújítását és újak állítását támogatják.
Teljesen lezárják a Kornis Ferenc utca egy részét a Székely Támadt-várnál zajló munkálatok miatt kedden és szerdán – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Székelyudvarhelyen lassan ébredezik a természet, bár a fák még nem borultak virágba. Egy esős tavaszi délelőtt sétáltunk végig a város parkjaiban és utcáin, hogy megörökítsük ezt a különleges, kicsit késlekedő átalakulást.
A székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal két alkalmazottját felfüggesztették munkaviszonyából, miután az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) vádat emelt ellenük is, egy 2019-es ügyvédfogadási ügy kapcsán.
Nagy erőkkel keresik azt a székelyderzsi fiatalembert, akinek már napok óta nem akadnak a nyomára. Vasárnap keresőkutyákkal és drónnal is átfésülték a települést és környékét, egyelőre sikertelenül.
Udvarhelyszéki diákcsapatok jelentkezését várják a KupakMOZAIK plusz versenyre, amelyet a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány és az RDE Harghita hulladékgazdálkodási cég szervez. Újdonság, hogy idén nem csak kupakokat lehet használni az alkotáshoz.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) hivatali visszaélés miatt vádat emelt Gálfi Árpád volt székelyudvarhelyi polgármester és négy munkatársa ellen. A vád szerint Gálfi több alkalommal önkormányzati jóváhagyás nélkül fogadott ügyvédet.
szóljon hozzá!