Fotó: Kristó Róbert
Míg előző években a szükségesnél kevesebb pénz érkezett a megyébe a kórházi tevékenység biztosítására, addig idén áprilistól javult a finanszírozás. A csíkszeredai kórházban például már több pénzből gazdálkodhatnának, mint amennyit fel tudnak használni.
2015. augusztus 05., 19:052015. augusztus 05., 19:05
Jelentősen javult a kórházi tevékenység finanszírozása – adta hírül Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztár elnök-vezérigazgatója. A pénztár által közzétett adatok szerint sok évnyi alulfinanszírozottság után az április-júniusi időszakban megyei szinten magasabb a leszerződött érték, tehát az egészségbiztosítóval kötött szerződés révén a kórházak által felhasználható pénz, mint amennyire szolgáltatást tudnak nyújtani a hargitai nagy egészségügyi intézmények.
Az egészségbiztosító pénztár által a megyebeli kórházi tevékenység kifizetésére fordítható pénz idén áprilisra emelkedett meg jelentősen: míg márciusban még 7 millió 467 ezer lejre szerződhettek a biztosítottak számára kórházi szolgáltatásokat, addig áprilisra ez az összeg több mint 9 millió lejre emelkedett, júniusra pedig elérte a 9 millió 391 ezer lejt. 2011–2014 között hét- és nyolcmillió lej között volt ez az összeg.
A pénztár által közölt adatok szerint Hargita megyében a 2011–2015 márciusa közötti időszakban enyhén alulfinanszírozott volt a kórházi tevékenység, a pénztár által erre a célra fordítható pénz csak 93 százalékban fedte azt, amit az egészségügyi intézmények megvalósítottak. Április és június között viszont a leszerződött érték 105 százalékát teszi ki a kórházi tevékenységek értékének. Márciusban például a kórházak 9 millió 375 ezer lejre dolgoztak, a szerződés révén viszont a pénztár akkor csak közel 7,5 millió lejt fizethetett ki azoknak. Ez év júniusában ellenben, amikor már közel 9,4 millió lejt használhattak volna fel a kórházak, csak 8 millió 873 ezer lejre végeztek tevékenységet.
A kórházak munkáját a betegeknek nyújtott ellátás különböző típusai alapján fizeti ki az egészségbiztosító pénztár. A 12 óránál hosszabb bennfekvéssel járó kórházi kezeléseket egy bonyolult képlet szerint, a megoldott esetek után fizetik a kórházaknak, figyelembe véve többek között az eset összetettségét is. A kórházfinanszírozás egy másik tényezője az, amit a krónikus betegek után, a napi ellátás alapján fizetnek, harmadik összetevője pedig a napi bennfekvésben megoldott esetek után fizetett pénz.
Júniusban a megyében a kórházi szolgáltatások 75 százalékát fizették a megoldott esetek alapján, 16 százalékot tett ki a krónikus betegek ellátása és 9 százalékot jelentett a napi bennfekvéses esetek után kifizetett pénz.
Az egészségbiztosító pénztár adatai szerint a megyében a székelyudvarhelyi és a gyergyószentmiklósi kórház az elmúlt években és idén is folyamatosan nagyobb összegre dolgozott, mint amennyi pénzre szerződést tudtak kötni velük. A gyergyótölgyesi kórház az egyetlen a megyében, amely idén májusra ugyanakkora összegre tudott számlát benyújtani, mint amennyire a szerződése szól, júniusban azonban már náluk is meghaladta a megvalósított munka értéke a szerződésben finanszírozottat. A maroshévízi és a csíkszeredai kórházakban az előző években többnyire szintén magasabb volt a betegeknek nyújtott szolgáltatások értéke, mint amennyit a pénztár ki tudott fizetni, amióta azonban áprilisban megnövekedett a finanszírozás, elmarad a felhasznált pénz értéke attól, mint amennyit leszerződtek az intézmény számára.
A csíkszeredai kórház által nyújtott ellátás értéke április–június között csökkent, pontosan akkor, amikor a finanszírozás viszont javult. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház esetében áprilisban, májusban és júniusban 3 millió 974 ezer lej volt a pénztárral leszerződött érték, ezzel szemben áprilisban 3 millió 278 ezer lejre, májusban 3 millió 175 ezer lejre, júniusban pedig 3 millió 300 ezer lejre nyújtottak kórházi szolgáltatásokat a betegeknek. Érdekesség, hogy míg márciusban csak 3,2 millió lej volt a szerződésben garantált összeg, addig a csíkszeredai kórházban elvégzett munka értéke 3,7 millió lejre emelkedett. 2011-től egyébként, amikor átlagosan havonta 3,1 millió lejre nyújtottak szolgáltatásokat a kórházban, folyamatosan nőtt az elvégzett munka értéke, 2014-ben havonta átlagosan 3 millió 485 lejre dolgoztak.
Azt, hogy az áprilisi-júniusi időszakban miért csökkent a megvalósított tevékenység értéke és miért tudtak kevesebb pénzt felhasználni annál, mint amennyire lehetőség lett volna, jelenleg elemzik a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban. Demeter Ferenc, az intézmény menedzsere kérdésünkre azt mondta, már két hónapja felfigyeltek ezekre a mutatókra, és a kórház vezető testületei elé tárta elemzés végett a helyzetet. Mivel ennek számos oka lehet és nagyon összetett problémáról van szó, a menedzser nem kívánt az esetleges okokról nyilatkozni, amíg az elemezés le nem zárul. Ez várhatóan szeptemberben fog megtörténni.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!