Más években ilyenkor már pezsegnek Parajd utcái. Idén katasztrofálisan kezdődött a nyári turisztikai idény az üdülőtelepülésen
Fotó: Csató Andrea
Több panzió bezárt, mert turisták hiányában nem tudják fizetni az alkalmazottakat. A parajdi sóbánya bezárása miatt az idei a legrosszabb turisztikai szezon a településen, ahol most még az időjárás is keresztülhúzza a vendéglátásból élők számításait.
2025. május 26., 21:002025. május 26., 21:00
A parajdi sóbánya bezárása a mélybe rántotta az üdülőtelepülés idegenforgalmát, több panziót már kénytelenek voltak átmenetileg bezárni, kiadva az alkalmazottak pihenőszabadságát, vagy fizetetlen szabadságra küldve őket, ugyanis
így nem tudják fedezni a kiadásokat a vendéglátásból élők. A bánya kényszerbezárásán túl a bizonytalanság és a kiszámíthatatlanság a legrosszabb az ágazat szereplői számára.
Fotó: Csató Andrea
A korábbi bányabezárásokhoz képest is a mostani jött a legrosszabbkor a parajdi turizmusra nézve – summázta a helyzetet megkeresésünkre Moldován László, a Sóvidék-Hegyalja Turisztikai Egyesület elnöke. Nagyon érződik a negatív hatása, minimálisra csökkent a Parajdon üdülő turisták száma, a már lassan egy hónapja tartó bányabezárás miatt több panzióban már szabadságra küldték az alkalmazottakat – erősítette meg értesüléseinket, megjegyezve, egyelőre csak kisebb panziókról tud, amelyek kénytelenek voltak átmenetileg bezárni.
Az egyesület ugyan szórólap révén ismerteti, népszerűsíti a bányán kívüli kikapcsolódási lehetőségeket – íjászatot, a Sószoros tanösvényt, lovaglást, szekerezést, a fordított házat, a wellnessközpontot stb. –, ám a hetek óta tartó esős, barátságtalan időjárás nagyon leszűkítette a megmaradt opciók számát.
– összegzett Moldován László.
Noha sok foglalást visszamondtak, volt olyan, kezelésre érkező vendég, aki a bányabezárás ellenére is elégedetten távozott. Egy napot volt a bányában, majd bezárták azt, vendéglátói azt hitték, haza fog utazni, ám a maradék kilenc napban a bánya helyett a wellnessközpontba járt, és nagyon meg volt elégedve azzal, hogy
– mesélt el egy derűlátásra okot adó történetet a turisztikai egyesület vezetője.
Fotó: Csató Andrea
A vendéglátásból élők abban bíznak, hogy július-augusztusra újra kinyithat a sóbánya, de egyelőre még semmi biztosat nem tudnak ezzel kapcsolatban. Az illetékesek erre a hétre ígértek közleményt a bánya jövőjét illetően – mondta Moldován László, aki úgy számol, ha a közeljövőben ki is nyit a komplexum, a település turisztikai egységeinek kiesései csak késő őszre mérséklődnek.
A parajdi önkormányzat pénteken hivatalos átiratban kért tájékoztatást a bányavállalat vezetőségétől a komplexum várható megnyitási idejéről – mondta megkeresésünkre Nyágrus László, a község polgármestere. Reméli, kapnak választ, mert már az bíztató jel lenne a település turisztikai egységei számára.
Fotó: Csató Andrea
Nagyon fontos lenne, hogy a vendéglátóhelyek működtetői legalább hozzávetőlegesen tudják, mikor nyithat ki a sóbánya, így legalább tudnának tervezni – hangsúlyozta a település vezetője.
Ehhez elő kellett készíteni a terepet, sót marni, de amint elkészül, az már átmeneti biztonságot eredményez – magyarázta Nyágrus László. A harmadik ág is csak egy mellékmeder lesz, de azzal már stabilizálódik a helyzet addig, amíg a hosszú távú megoldást gyakorlatba tudják ültetni – fogalmazott a polgármester.
Fotó: Csató Andrea
Amint arról május 22-én írtunk, a sóbányával kapcsolatos legutóbbi hivatalos fejlemény az, hogy a parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 nappal meghosszabbította a helyi szintű veszélyhelyzetet a vízszivárgások miatt, miután a Korond-patak hozama ismét megemelkedett a kiadós esőzések következtében.
Fotó: Csató Andrea
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Többek között drónfelvételt is készítettünk kedden a parajdi Sószorosnál, ahol a megáradt Korond-patak vize gyakorlatilag eltűnik a felszínről.
Mobil gátakkal próbálják kivédeni az áradást Székelyudvarhely legkritikusabb pontjain – adta hírül Facebook-oldalán Dávid Endre alpolgármester.
A normálisnak a százszorosára nőtt vízhozammal tört be a parajdi sóbányába a Korond-patak, ami a nagy esőzések következtében utat tört magának a mélybe. Már a látogatói szintről is kimentették, amit lehetett.
Kilépett a medréből kedden délután a Nagy-Küküllő Udvarhelyszéken, az úton hömpölygő víz pedig szinte teljesen elzárta a külvilágtól Székelymagyarost, ahová csak traktorral lehet bejutni. A Nyikó mentén lévő országút már járható.
Ismét a gyermekek veszik birtokba a Városi Parkot és környékét június 1-jén Székelyudvarhelyen, hiszen a helyi önkormányzata és a Művelődési Ház idén is megszervezi a város egyik legnépszerűbb családi rendezvényét, a Gyermeknapot.
Veszélyben a parajdi sóbánya: a heves esőzések következtében megnőtt vízhozam miatt ömlik a víz a bányába. A hatóságok figyelik a helyzetet, Bíró Barna Botond szerint egyelőre mindenki tehetetlen.
Egyelőre csak sáncok és kisebb patakok áradtak meg Udvarhelyszéken, de már van, ahol a Nagy-Küküllő miatt tartanak az árvíztől. Több helyszínen kellett beavatkozzanak a hatóságok, hiszen udvarokat, kerteket és házakat is elöntött a víz.
A Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) az utóbbi évek leghosszabb munkálatait irányítja Parajdon, miután a heves esőzések megnövelték a Korond-patak vízhozamát, és szivárgást okoztak a sóbányában.
Három nagy teljesítményű motoros szivattyút helyeztek üzembe vasárnap a parajdi sóbánya környékén, miután a kiadós esőzések következtében ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama.
A Harvíz S.A. tájékoztatása szerint Homoródfürdő ivóvize jelenleg nem alkalmas emberi fogyasztásra, miután a víz zavarossága meghaladta a megengedett határértéket.
szóljon hozzá!