Fotó: Lukácsi Lehel
Novemberben átvehetik a Hargita megyei iskolákban a diákok a középiskolás szociális ösztöndíjat. A szakiskolások múlt héten kapták meg a számukra alanyi jogon járó szociális juttatás első két részletét.
2015. november 04., 17:582015. november 04., 17:58
November folyamán kaphatják meg a Hargita megyei hátrányos helyzetű középiskolások a szociális ösztöndíjat (Bani de liceu elnevezésű program), amelyet szeptember 15-étől kérvényezhettek a tanintézményeikben. A megyében e díjban részesülő 824 középiskolás novemberben 463 lejt fog kapni, ez az összeg tulajdonképpen három hónapot fed le: szeptembert, októbert és novembert – tudtuk meg Csukás Leventétől, a Hargita megyei tanfelügyelőség gazdasági vezetőjétől.
Az ösztöndíjat azok a diákok igényelhették, akik családjában a kérvényezést megelőző három hónapban az egy főre jutó bruttó jövedelem nem haladta meg a 150 lejt. A szociális juttatást a tanítási időszakban kaphatják a diákok, az érettségizők a vizsgaperiódus alatt is megkapják. A támogatást el is lehet veszíteni rossz magaviselet vagy sok igazolatlan hiányzás esetén.
A szakiskolásoknak alanyi jogon járó szakmai ösztöndíj két havi részletét múlt héten kapták meg a Hargita megyei szakiskolások. A támogatási program keretében egyszerre 314 lejt kaptak a diákok: ennek az összegnek a szeptemberi részlete 114 lej, az októberi pedig 200 lej. Hargita megyében több mint 1600 diák részesül a szakmai ösztöndíjban, amelyet fegyelmi okok vagy sok igazolatlan hiányzás esetén egy hónapra vagy akár egész évre is el lehet veszíteni. A tanfelügyelőség gazdasági igazgatója szerint a következő hónaptól már a megszokott módon, egyhavi ösztöndíjat folyósíthatnak mindkét diákcsoportnak.
Azt is megtudtuk, hogy e hónaptól egy teljes évig kapnak ösztöndíjat azok a Hargita megyei középiskolákban tanuló diákok, akik múlt tanévben első, második vagy harmadik helyezést értek el nemzetközi olimpiászokon. A megyében nyolc diák részesül a juttatásban: egy tanuló a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnáziumból, hárman a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziumból, négyen pedig a csíkszeredai Márton Áron Főgimnáziumból. A nyolc középiskolás közül egy ért el első helyezést, második helyezést is egy tanuló szerzett, haton pedig az olimpiász-versenyek harmadik helyezését csípték el. Az első helyezett 12 hónapon át 1050 lejt kap, a második 788-at, a harmadikok pedig 525 lejhez jutnak hozzá havonta.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!