A kártérítési igényléseket november végéig az APIA kirendeltségein tehetik le az idei aszály miatt 30 százalékosnál nagyobb terméskiesést elszenvedett gazdák. Az alacsony kártérítési értékek miatt kevesebb pénzre számíthatnak a megyei gazdálkodók.
2015. november 05., 18:102015. november 05., 18:10
2015. november 05., 18:112015. november 05., 18:11
Az érintett megyei gazdák legkésőbb november 30-áig tehetik le kártérítési igényeiket a Hargita Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) területi kirendeltségein. A kormány által biztosított támogatásra azok a természetes, engedélyezett magánszemélyek (PFA), egyéni és családi vállalkozások (II, IF), illetve jogi személyek jogosultak, akik szerepelnek az APIA rendszerében az idei egységes mezőgazdasági kérésükkel. Illetve április elseje és október huszadika között hivatalos bejelentés és kárfelmérési jegyzőkönyv is készült a mezőgazdasági területükön elszenvedett 30 százalékosnál nagyobb kárukról − olvasható az APIA honlapján közzétett sajtóközleményben.
Továbbá leírják, ez a kiegészítő támogatás jár a károsult szemes kukorica, napraforgó, szója, pityóka, cukorrépa, szántóföldi zöldségek, takarmánynövények termesztőinek, illetve a jövedelemkiesést szenvedett kaszálók és legelők tulajdonosainak. A mezőgazdálkodók azoknál az ügynökségeknél tehetik le kéréseiket, ahol az egységes támogatási kérést is leadták. Az igényléshez szükséges kitöltött formanyomtatvány mellett csatolni kell az illető személyazonosságát igazoló akta másolatát, a termelői bizonylat másolatát, a kár felméréséről készült jegyzőkönyv másolatát, egy érvényes folyószámláról szóló igazolást, illetve a cégek esetében a bejegyzési okirat másolatát is.
A Hivatalos Közlönyben október 27-én megjelent 45-ös számú sürgősségi kormányrendelet a fentiek mellett meghatározza a hektáronkénti maximális kártérítési összegeket is. Eltérő értékeket adva meg a magán- (beleértve a természetes személy, PFA, II és IF) és jogi személyeknek járó támogatásoknak, előbbiek ugyanis a cégek, vállalkozások számára meghatározott kártérítés mindössze felére jogosultak. Emellett a kártérítést a kárfelmérés során meghatározott százalékarány alapján fizetik. Ennek értelmében, amennyiben egy magánszemélyt egy hektár pityókaföldjén 40 százalékos kár érte, a számára meghatározott hektáronkénti 1130 lej mindössze 40 százalékát kaphatja meg kártérítésként, azaz 452 lejt. Ugyanekkora kár esetén egy jogi személynek azonban 904 lejt utalhatnak ki − vagyis a számukra meghatározott 2260 lej 40 százalékát.
Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője érdeklődésünkre elmondta, a kártérítési összegek alacsonyak, főként a magánszemélyek esetében. Rámutatott, az igazgatóság felmérése során háromezer lejes károkat állapítottak meg hektáronként a pityókaföldek esetében, ehhez képest a pityókatermesztő magánszemélyek támogatása egy hektárra, amennyiben teljesen károsult a termés, ezer lej körüli lesz. Illetve a jogi személyeknek is csak valamivel több mint kétezer lej támogatást folyósítanak, ha 100 százalékos a káruk.
Ennek értelmében a megyei szakemberek által meghatározott mintegy 20 ezer hektáron felmért 13 millió lejhez képest valószínűleg kevesebbet utalnak majd ki a megyei gazdálkodók számára. Az intézményvezető megjegyezte, az értékek meghatározásához − amellett, hogy egy megadott keretösszeg áll a rendelkezésre − bonyolult számításokat végeztek, figyelembe vették a korábbi évek statisztikáit is.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
szóljon hozzá!