A kártérítési igényléseket november végéig az APIA kirendeltségein tehetik le az idei aszály miatt 30 százalékosnál nagyobb terméskiesést elszenvedett gazdák. Az alacsony kártérítési értékek miatt kevesebb pénzre számíthatnak a megyei gazdálkodók.
2015. november 05., 18:102015. november 05., 18:10
2015. november 05., 18:112015. november 05., 18:11
Az érintett megyei gazdák legkésőbb november 30-áig tehetik le kártérítési igényeiket a Hargita Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) területi kirendeltségein. A kormány által biztosított támogatásra azok a természetes, engedélyezett magánszemélyek (PFA), egyéni és családi vállalkozások (II, IF), illetve jogi személyek jogosultak, akik szerepelnek az APIA rendszerében az idei egységes mezőgazdasági kérésükkel. Illetve április elseje és október huszadika között hivatalos bejelentés és kárfelmérési jegyzőkönyv is készült a mezőgazdasági területükön elszenvedett 30 százalékosnál nagyobb kárukról − olvasható az APIA honlapján közzétett sajtóközleményben.
Továbbá leírják, ez a kiegészítő támogatás jár a károsult szemes kukorica, napraforgó, szója, pityóka, cukorrépa, szántóföldi zöldségek, takarmánynövények termesztőinek, illetve a jövedelemkiesést szenvedett kaszálók és legelők tulajdonosainak. A mezőgazdálkodók azoknál az ügynökségeknél tehetik le kéréseiket, ahol az egységes támogatási kérést is leadták. Az igényléshez szükséges kitöltött formanyomtatvány mellett csatolni kell az illető személyazonosságát igazoló akta másolatát, a termelői bizonylat másolatát, a kár felméréséről készült jegyzőkönyv másolatát, egy érvényes folyószámláról szóló igazolást, illetve a cégek esetében a bejegyzési okirat másolatát is.
A Hivatalos Közlönyben október 27-én megjelent 45-ös számú sürgősségi kormányrendelet a fentiek mellett meghatározza a hektáronkénti maximális kártérítési összegeket is. Eltérő értékeket adva meg a magán- (beleértve a természetes személy, PFA, II és IF) és jogi személyeknek járó támogatásoknak, előbbiek ugyanis a cégek, vállalkozások számára meghatározott kártérítés mindössze felére jogosultak. Emellett a kártérítést a kárfelmérés során meghatározott százalékarány alapján fizetik. Ennek értelmében, amennyiben egy magánszemélyt egy hektár pityókaföldjén 40 százalékos kár érte, a számára meghatározott hektáronkénti 1130 lej mindössze 40 százalékát kaphatja meg kártérítésként, azaz 452 lejt. Ugyanekkora kár esetén egy jogi személynek azonban 904 lejt utalhatnak ki − vagyis a számukra meghatározott 2260 lej 40 százalékát.
Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője érdeklődésünkre elmondta, a kártérítési összegek alacsonyak, főként a magánszemélyek esetében. Rámutatott, az igazgatóság felmérése során háromezer lejes károkat állapítottak meg hektáronként a pityókaföldek esetében, ehhez képest a pityókatermesztő magánszemélyek támogatása egy hektárra, amennyiben teljesen károsult a termés, ezer lej körüli lesz. Illetve a jogi személyeknek is csak valamivel több mint kétezer lej támogatást folyósítanak, ha 100 százalékos a káruk.
Ennek értelmében a megyei szakemberek által meghatározott mintegy 20 ezer hektáron felmért 13 millió lejhez képest valószínűleg kevesebbet utalnak majd ki a megyei gazdálkodók számára. Az intézményvezető megjegyezte, az értékek meghatározásához − amellett, hogy egy megadott keretösszeg áll a rendelkezésre − bonyolult számításokat végeztek, figyelembe vették a korábbi évek statisztikáit is.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!