Fotó: Veres Nándor
A Hargita megyei húsmarha-, élőállatexport elindítása érdekében hívták össze a megyei húsmarhatartókat kedden. A jelenlevők szorgalmazták a magyar, illetve török piac felé való nyitást, így jövő héten sor kerülhet az első felvásárlóval való tárgyalásra.
2015. augusztus 11., 17:442015. augusztus 11., 17:44
A meghívott mintegy harminc megyei húsmarhatartó gazdából mindössze hatan jelentek meg azon a találkozón, amelyet a Hargita Megyei Szarvasmarhatartók Egyesülete hívott össze, hogy a megyei élőállat-exportálás lehetőségeiről tanácskozzanak. Márton István, az említett egyesület elnöke és három megyei gazda egy korábbi, Karcagon tett látogatásuk során ugyanis egyeztettek egy vágóhíd tulajdonosával, aki jövő héten idelátogat, hogy az élőállat-exportról tárgyaljon a helyi gazdák képviselőivel. Emellett a megyei egyesület felvette a kapcsolatot a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt.-vel, amely a Törökországba való exportálás létrejöttéhez ígért segítséget.
Márton István a néhány megjelent gazdának vázolta, Hargita megyében 30–34 ezer borjú születik évente, ennek fele bika, így mintegy 10–12 ezer hízóállatot lehetne értékesíteni külföldi piacon. Az egyesületi elnök kiemelte, amennyiben a gazdák nyitottak az élőállat-exportra, akkor ki kell dolgozniuk, hogyan valósítható az meg. Ugyanis mindenképpen szükség lesz egy szövetkezet, cég létrehozására, később karanténistállók kialakítására és ügyintézőre, aki tartja a kapcsolatot a külföldi partnerrel és a helyi gazdákkal is.
Az egyesületi elnök rámutatott, egyrészt azért lenne fontos élni ezzel a lehetőséggel, mert napjainkban nagy gondot jelent az élőállat értékesítése az országban. „Másrészt pedig a tej árát úgy tudjuk szabályozni, ha minél több húsmarhát tartunk és a tejpiacot beszűkítjük. Mert ha 10–20 százalékkal csökkentjük a tejmennyiséget a megyében – megetetjük a borjakkal vagy feldolgozzuk –, akkor a felvásárlók nem dúskálnak majd a tejben, és lehet velük tárgyalni jobb árakról” – vélekedett Márton István.
A gazdák között jelen levő Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor kifejtette, gond, hogy hazai piacról gyakorlatilag nem lehet beszélni, mivel nagyon alacsony a marhahúsfogyasztás az országban. „Kizárólag exporttal lehet számolni az értékesítésben, ahol a legnagyobb probléma, hogy nem tudunk közvetlenül exportálni, hanem csak közvetítőkön keresztül” – mutatott rá a politikus.
A gazdák elmondták, mindenki panaszkodik, hogy nem tud túltenni állatain, ezért furcsállták, hogy olyan kevesen jelentek meg a találkozón. Az is elhangzott, hogy jelenleg mindössze 3 lejt kínálnak kilónként élősúlyban a vágómarháért, de van olyan kereskedő, aki még annyit sem ad. Tánczostól megtudtuk, hogy a vágásra hizlalt bikának jelenleg a nemzetközi piaci ára élősúlyban kilogrammonként 2 euró körül mozog. A szenátor meglátása szerint a szövetkezés által valósítható meg a piacon maradás, az a kulcsa, hogy nagyobb tételeket rendszeresen értékesíteni tudjanak.
Mivel a gazdák élnének az adódó új lehetőséggel, de kevesen voltak jelen a megbeszélésen, a tanácskozás végén abban maradtak, hogy a jövő héten érkező vágóhíd-tulajdonostól először megtudják, hogy milyen fajtákat vásárolna fel, havonta hány állatot, milyen áron és mennyire tartósra tervezi az együttműködést. Azt követően térségenként – Keresztúr, Gyergyó, Udvarhely és Csík környékén – megbeszélést szerveznének, ahová az állattartó egyesületek vezetői minden érintett gazdát elhívnának.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!