Fotó: Pál Árpád
Nincsenek az udvarhelyi ügyészségnek „döglött aktái”, vagyis olyan, évek óta megoldatlan bűnügyek, amelyek az elévülés határán vannak. Ennek részben az is oka, hogy a súlyosabb bűncselekményekkel a megyei ügyészség foglalkozik.
2017. március 01., 12:152017. március 01., 12:15
2017. március 01., 15:222017. március 01., 15:22
Nincs olyan megoldatlan ügye a székelyudvarhelyi ügyészségnek, amely öt évnél régebbi lenne. Súlyossági besorolásuk alapján kétfajta bűnügyet vizsgálnak akár évekig is az ügyészségeken: olyanokat, amelyeknek elévülési idejük hosszú, illetve olyanokat, amelyek sohasem évülnek el.
Utóbbiak (például gyilkosságok, emberiség ellen elkövetett bűntettek stb.) a törvényszéki ügyészség hatáskörébe tartoznak, sohasem a helyi ügyészség foglalkozik ezekkel. A kevésbé súlyos bűncselekmények megoldásában a statisztika szerint jó eredményei vannak az udvarhelyi ügyészségnek.
Paul Leontică főügyész szerint az udvarhelyi ügyészség azon kevesek közé tartozik Romániában, amelyeknek nincsenek öt évnél idősebb „döglött aktáik”, de – mint mondta – a megyei ügyészség által vizsgált, megoldatlan gyilkossági ügyek aktái sem kerülnek soha az irattárak mélyére. A régi ügyek dossziéi hat hónap után számítanak „döglött aktáknak”, de utána is állandó figyelemmel követik ezeket az ügyeket, és havonta legalább egyszer, vagy új információ esetén azonnal tovább dolgoznak rajtuk a hatóságok – fogalmazott a főügyész.
A „döglött aktákat” is két csoportra osztotta a szakember. Egyikük az, amelyben a feltételezett elkövető ismert a hatóságok előtt, de nagyon körülményes a bizonyítékok beszerzése. A másik csoportba azok tartoznak, amelyekben a bizonyítékok a rendelkezésükre állnak, de a tettesnek sikerül hosszú ideig kijátszania a nyomozó hatóságokat.
A főügyész szerint Székelyudvarhely környékén az utóbbi évtizedekben nem történt olyan bűncselekmény, amelynek elkövetője az elévülés miatt megmenekült volna a büntetőjogi felelősségre vonástól. Leontică szerint a legnehezebb más országok hatóságaitól megszerezni a döntő bizonyítékokat – nem lehetetlen, de rendszerint hosszú hónapokkal meghosszabbítja a nyomozást. A másik késleltető ok a szakértői vélemények beszerzésének elhúzódása – tudtuk meg Leonticătől.
A „döglött akták” fogalma a rendőrség számára sem ismeretlen, hiszen az ügyészség által vezetett nyomozás gyakorlati részét a rendőrség végzi. Ennek az együttműködésnek az eredménye, hogy a bűnözők megkapják méltó büntetésüket – mondta el Vasile Manghiuc, a székelyudvarhelyi rendőrség parancsnoka. A közelmúlt példái közül megemlítve néhányat elmondta, egy ilyen ügyben sikerült bizonyítékokat szerezni egy rongálásra való felbujtás bizonyításához, de egy maszkos rablás tettesének azonosításához is, noha az ügyek jóval a hat hónapos kezdeti időszakon túl voltak.
A parancsnok a döglött ügyekkel kapcsolatban is arra kéri az állampolgárokat, hogy az információikat ne tartsák vissza, segítsék a rendőrség munkáját. Egyébként a székelyudvarhelyi rendőrség az említetteken kívül az elévülhetetlen ügyekben is együtt dolgozik a törvényszéki ügyészséggel. Manghiuc példaként azt is elmondta, hogy a \'89-es forradalom idején elkövetett, el nem évülő emberiség elleni bűncselekmények ügyein is dolgoznak még.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
szóljon hozzá!