Fotó: Veres Nándor
Tizenháromezer Hargita megyei gazdálkodó – a kérelmezők felének – számlájára érkezik meg napokon belül a területalapú támogatás előlege, mivel a nehézkesen működő adatbázis-kezelő rendszer miatt a kérelmek ötven százalékát tudták feldolgozni.
2015. december 03., 17:572015. december 03., 17:57
Az elmúlt napokban, hetekben a megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) alkalmazottai kis túlzással éjjel-nappal dolgoztak azért, hogy minél több területalapú támogatásra letett kérelmet jóváhagyjanak, ezáltal pedig minél több gazda kaphasson előleget a támogatásra jogosult területeire – tudtuk meg Haschi Andrástól. Az intézmény vezetője hozzátette, munkatársai a román állami ünnep miatti szabadnapok alatt is az igénylések feldolgozásával foglalkoztak, így december elsejéig a 26 ezer leadott kérelemnek mintegy felét sikerült jóváhagyni. Pontosan 13056 Hargita megyei gazda számlájára tudják utalni az alaptámogatás 70 százalékát, azaz hektáronként 53 eurót (közel 250 lejt).
Már elkezdődött az előleg kifizetésének időszaka, azonban a pénz átutalása a gazdák számláira eltart néhány napig – ismertette a jelenlegi helyzetet az igazgató. Továbbá elmondta, egyelőre nincs konkrét döntés arról, hogy az előlegben nem részesült gazdák mikor kapják meg a teljes támogatást, de meglátása szerint idén nem érkezik pénz az ők számláikra.
Ahogy arról már korábban is beszámoltunk, a támogatás értéke 77,42 euró hektáronként, ennek hetven százalékát utalják ki előlegként az érintett gazdáknak. Azok a személyek, akiknek előleget nem utalnak a támogatás teljes értékét 2015. december 1. és 2016. június 30. közötti időszakban kapják meg. Hargita megyében idén több mint 26 ezer gazda jogosult a területalapú támogatásra, ők majdnem 178 ezer hektárnyi földterületre igényelték a juttatást, így összesen közel 13 millió euró érkezik majd SAPS-alaptámogatásként a megyébe.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!