Fotó: Veres Nándor
Alapvető változásokat nem hozott, de átláthatóbbá tette az erdőgazdálkodást, a faanyag szállítását, ugyanakkor több adminisztrációs munkával jár – ez a szakemberek véleménye a közel egy éve bevezetett erdőradarról. Viszont a falopás továbbra is létezik.
2015. szeptember 29., 08:562015. szeptember 29., 08:56
Az illetéktelen fakitermelés és -szállítás visszaszorítását célzó integrált nyilvántartási rendszer, amely erdőradar néven lett ismert, közel egy éve vonult be a köztudatba. A minden rakományt nyilvántartó rendszerhez, amely egy okostelefonos alkalmazással hozzáférhető, elég hamar hozzászoktak az érintettek, de alapvető változásokat nem hozott – állítja a Csíki Magánerdészet vezetője. Májer Emese szerint helyenként, mint például Egerszék környékén, a mobiltelefonokhoz szükséges térerő hiánya okozott gondot számukra.
„Használjuk, többé-kevésbé működik, de hogy ettől valami változott volna azon kívül, hogy több munka van, nem mondhatnám” – vélekedett az erdőradarról a Csíki Magánerdészet vezetője. Hozzátette, a táblagépeket is kell javítani, és hiába írja be az erdész az erdőben az adatokat a programba, amikor a dokumentumokat leadja, akkor ezeket az irodában ismét be kell írni a rendszerbe. Megjegyezte, a lopások ugyanúgy észlelhetők, mint azelőtt. „Van Szentegyháza környékén néhány ember, aki ellen hiába indul eljárás, mert mindig felmentik őket, és lesnek mindenhonnan, minden lépésünket tudják. Őket szerintem ez a rendszer egyáltalán nem zavarta meg” – jelentette ki.
A Hargita Megyei Erdészeti Igazgatóság igazgatója szerint is vannak lopások, de nem olyan mértékben, mint évekkel ezelőtt, és ezt elsősorban a szállítás ellenőrizhetőségével magyarázta. „Azok, akik törvénytelenül dolgoztak, jóval óvatosabbak lettek” – vélekedett Cătălin Mutică, hozzátéve, az erdészeti hivatalokat érintő rendszer abban is segít, hogy rendszerezte az adatbázisokat, kialakult egy rend, az erdőgazdálkodás, kitermelés követhetőbbé vált.
Ha bárki fával megrakott teherautót lát közlekedni az utakon, és a 112-es segélyhívó számon bejelenti a jármű rendszámát és az észlelés helyét, azonnal ellenőrizhető, hogy engedélyezett szállításról van-e szó. A hatóságokhoz ezzel együtt nem érkezett túl sok ilyen bejelentés az erdőradar beüzemelése óta – közölte Gheorghe Filip. A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője szerint az észrevételek jelentős részét ellenőrizve kiderült, hogy engedélyezett szállítmányokról van szó, de volt néhány eset, amikor faanyagot koboztak el és kihágásokért bírságoltak.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!