Most már nem szabad a parajdi sóbánya fölötti, életveszélyes területen dolgozni a munkagépekkel. Meg kell várni a jobb időt
Fotó: Haáz Vince
Egyelőre nem tehetnek semmit, kivárnak, amíg eláll az eső, hogy tovább folytathassák a parajdi sóbánya megmentéséért a munkálatokat. Addig nem engednek senkit a bánya fölötti területre, mert életveszélyes.
2025. május 28., 11:462025. május 28., 11:46
2025. május 28., 11:552025. május 28., 11:55
A jó hír az, hogy a parajdi sóbánya kezelőszintjét még nem érte el a víz,
a rossz pedig az, hogy senkit nem engednek a bánya fölötti területre, mert életveszélyes, bárhol kialakulhat újabb kráter
– válaszolta érdeklődésünkre szerdán délelőtt Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke. Hozzátette, ameddig el nem áll az eső, addig tehetetlen mindenki. Ráadásul szerdára és csütörtökre is esőt jeleztek a meteorológusok.
Petres Sándor Hargita megyei prefektus a parajdi sóbányában kialakult helyzetre utalva, ahol a víz ellenőrizhetetlen ütemben kezdett ismét beömleni a tárnákba, kijelentette: jelen esetben a természettel vívott harc elveszett.
A nagy hányadában turizmusból élő helyiek jövőéjre nézve elmondta, ezen a héten,
pénteken egy turisztikai csapat fog Parajdra menni a megyei tanács részéről, hogy beszéljenek néhány helyi vállalkozóval,
vasárnap Antal Lóránt szenátorral közösen lesz beszélgetés a helyiekkel,
jövő héten pedig az országos vízügy és az Országos Sóipari Társaság képviselői is Parajra mennek egyeztetésre.
„Nekünk most két párhuzamos úton kell haladnunk. Az egyik a bányának a megmentése, a rendbetétele, a víznek a kiszivattyúzása, a patakmedernek a végleges megoldása és az újranyitás. Ezzel párhuzamosan, viszont ennél sürgősebb út az, hogy elindítsunk egy olyan országos kampányt, amivel turistákat vonzunk Parajdra. Hiszen a helyi közösségnek a 85–90 százaléka a turizmusból él” – magyarázta Bíró Barna Botond.
Fentről biztonságosabb, de egy cseppet sem megnyugtatóbb
Fotó: Haáz Vince
Petres Sándor, Hargita megye prefektusa szintén megerősítette, hogy jelenleg nem tudnak beavatkozni sem a bányán belül, sem a bánya fölötti területen, amíg a vízhozam nem csökken.
Amit az elmúlt hetekben elvégeztek megelőzésként, azt a hétvégén a megnövekedett vízhozamú és hordalékkal teli patak elmosta, teljesen tönkretette.
Az elmúlt hetekben a bánya alkalmazottai, a Maros megyei vízgazdálkodási hivatal teljes állománya, a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársai dolgoztak a károk elhárításán, több mint 150 ember motoros szivattyúkkal, erőgépekkel avatkozott be.
Két nappal ezelőttig még úgy tűnt, hogy meg lehet állítani a nagyobb kárt, de a Korond-patakának a vízhozama, amely általában fél köbméter alatt szokott lenni másodpercenként, kedden egy adott pillanatban hatvan köbméterre növekedett másodpercenként.
Mint ismeretes, a hétvégi heves esőzések következtében a megduzzadt Korond-patak utat tört magának, és megállíthatatlanul ömlik a bányába. Emiatt a helyiek gyertyákkal gyászolták a szezont, a turizmust, sokuk megélhetési forrását.
Többek között drónfelvételt is készítettünk kedden a parajdi Sószorosnál, ahol a megáradt Korond-patak vize gyakorlatilag eltűnik a felszínről.
Gyászos kép fogadja a Parajdra érkezőket, az egész település hangulatára rányomta bélyegét a bányabezárás.
Noha csökkent valamelyest a vízhozama a Korond-patakának, kedden és szerdán is jelentős mennyiségű víz folyt be a bányába. Egy nap különbséggel mutatjuk a változást képpáron.
Csökkent a Korond-patakának vízhozama, van remény a parajdi sóbánya megmentésére – jelentette ki Bíró Barna Botond Hargita megyei tanácselnök csütörtökön. A beomlott szakasz környéke továbbra is életveszélyes, de szakértők szerint a bánya helyreállítható.
Éjszaka feltelt vízzel a parajdi sóbánya turisztikai része – a vízszint már az éttermet veszélyezteti. A mentőcsapatok a Telegdy-rész megóvásán dolgoznak.
Csak kétségbeesett és csalódott helybéliekkel, illetve néhány szörnyülködő turistával lehetett találkozni szerdán délelőtt Parajdon. Beszéltünk ugyanakkor a község egykori polgármesterével is, aki szerint mulasztás miatt ömlik be a víz a sóbányába.
Cáfolta szerdán Hargita megye prefektusa a parajdi sóbánya várható beomlására vonatkozó információkat.
Veszélyessé vált a munkálatok helyszíne, beszakadhat a patakmeder, ezért nem közelíthetik meg a patak vizét elnyelő rést a szakemberek. A víz továbbra is megállíthatatlanul ömlik a bányába, szerdán elérheti a kedden kiürített turisztikai részleget.
Felfüggesztett jogosítvánnyal és ittasan vezetett egy férfi Felsőboldogfalván kedden reggel, de nem jutott messzire, a rendőrök megállították és alkoholszondás vizsgálatnak vetették alá.
Nagyon veszélyessé vált a helyszín, ahol a Korond-patak beömlik a parajdi sóbányába, ezért a hatóságok senkit nem engednek közel. A mélybe zuhanó víz miatt mozog a talaj.
A Salrom Országos Sóipari Társaság első számú prioritása kell legyen a parajdi sóbánya teljes rendbetétele – írta közösségi oldalán Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Beszivárgott a víz a székelyudvarhelyi Tompa László Általános Iskola tornatermébe is szerda reggelre. Mintegy két-három cm mély víz gyűlt össze két helyiségben, összesen mintegy 50 négyzetméternyi területen.
1 hozzászólás