Most már nem szabad a parajdi sóbánya fölötti, életveszélyes területen dolgozni a munkagépekkel. Meg kell várni a jobb időt
Fotó: Haáz Vince
Egyelőre nem tehetnek semmit, kivárnak, amíg eláll az eső, hogy tovább folytathassák a parajdi sóbánya megmentéséért a munkálatokat. Addig nem engednek senkit a bánya fölötti területre, mert életveszélyes.
2025. május 28., 11:462025. május 28., 11:46
2025. május 28., 11:552025. május 28., 11:55
A jó hír az, hogy a parajdi sóbánya kezelőszintjét még nem érte el a víz,
a rossz pedig az, hogy senkit nem engednek a bánya fölötti területre, mert életveszélyes, bárhol kialakulhat újabb kráter
– válaszolta érdeklődésünkre szerdán délelőtt Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke. Hozzátette, ameddig el nem áll az eső, addig tehetetlen mindenki. Ráadásul szerdára és csütörtökre is esőt jeleztek a meteorológusok.
Petres Sándor Hargita megyei prefektus a parajdi sóbányában kialakult helyzetre utalva, ahol a víz ellenőrizhetetlen ütemben kezdett ismét beömleni a tárnákba, kijelentette: jelen esetben a természettel vívott harc elveszett.
A nagy hányadában turizmusból élő helyiek jövőéjre nézve elmondta, ezen a héten,
pénteken egy turisztikai csapat fog Parajdra menni a megyei tanács részéről, hogy beszéljenek néhány helyi vállalkozóval,
vasárnap Antal Lóránt szenátorral közösen lesz beszélgetés a helyiekkel,
jövő héten pedig az országos vízügy és az Országos Sóipari Társaság képviselői is Parajra mennek egyeztetésre.
„Nekünk most két párhuzamos úton kell haladnunk. Az egyik a bányának a megmentése, a rendbetétele, a víznek a kiszivattyúzása, a patakmedernek a végleges megoldása és az újranyitás. Ezzel párhuzamosan, viszont ennél sürgősebb út az, hogy elindítsunk egy olyan országos kampányt, amivel turistákat vonzunk Parajdra. Hiszen a helyi közösségnek a 85–90 százaléka a turizmusból él” – magyarázta Bíró Barna Botond.
Fentről biztonságosabb, de egy cseppet sem megnyugtatóbb
Fotó: Haáz Vince
Petres Sándor, Hargita megye prefektusa szintén megerősítette, hogy jelenleg nem tudnak beavatkozni sem a bányán belül, sem a bánya fölötti területen, amíg a vízhozam nem csökken.
Amit az elmúlt hetekben elvégeztek megelőzésként, azt a hétvégén a megnövekedett vízhozamú és hordalékkal teli patak elmosta, teljesen tönkretette.
Az elmúlt hetekben a bánya alkalmazottai, a Maros megyei vízgazdálkodási hivatal teljes állománya, a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársai dolgoztak a károk elhárításán, több mint 150 ember motoros szivattyúkkal, erőgépekkel avatkozott be.
Két nappal ezelőttig még úgy tűnt, hogy meg lehet állítani a nagyobb kárt, de a Korond-patakának a vízhozama, amely általában fél köbméter alatt szokott lenni másodpercenként, kedden egy adott pillanatban hatvan köbméterre növekedett másodpercenként.
Mint ismeretes, a hétvégi heves esőzések következtében a megduzzadt Korond-patak utat tört magának, és megállíthatatlanul ömlik a bányába. Emiatt a helyiek gyertyákkal gyászolták a szezont, a turizmust, sokuk megélhetési forrását.
Többek között drónfelvételt is készítettünk kedden a parajdi Sószorosnál, ahol a megáradt Korond-patak vize gyakorlatilag eltűnik a felszínről.
Gyászos kép fogadja a Parajdra érkezőket, az egész település hangulatára rányomta bélyegét a bányabezárás.
Ünnepélyes bokrétaavatóval hívták fel a figyelmet Abásfalván arra a különleges közösségi projektre, amely nemcsak építészeti, hanem kulturális és közösségformáló jelentőséggel is bír.
A turisták közül többen érdeklődtek, hogy miért zavarosabb a víz a parajdi sós vizű strand medencéiben, amelyre meglehetősen pozitív választ kaptunk: a gyógyhatású termálvíz teszi opálosabbá a strand medencéit.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.
Népi építészeti tábort szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága szeptember 1–5. között Tordátfalván. Jelentkezni augusztus 15-ig lehet.
A feltételes mód tizenkét név esetében már nem érvényes, ők ugyanis biztosan ott lesznek az idei TEDxUdvarhely színpadán. A szervezők bejelentették a konferencia előadóit.
Hetven parajdi vállalkozás tulajdonosa igényelte a gazdasági minisztérium által beígért támogatást. Az iratcsomókat fel kell juttatni Marosvásárhelyre, hetente egy nap azonban Parajdon is le lehet adni.
Megváltozott egy Bethlen-negyedi utca forgalmi rendje Székelyudvarhelyen: egyirányúvá vált a Céhek utca egy szakasza, érdemes figyelmesen közlekedni.
Negyedik alkalommal szervezik meg Nyáresti filmek elnevezésű rendezvényt Székelyudvarhelyen, melynek célja helyi és anyaországi filmkészítők és alkotásaik megismertetése az udvarhelyszéki közönséggel.
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
1 hozzászólás