Fotó: Farkas Antal
Hargita megyében a mezőgazdasági területek jelentős részét nem érte vegyszer az elmúlt tizenöt évben, így akár előnyére is válhatna a megyének, hogy a nagyüzemi gazdálkodáshoz képest elmaradott a térség mezőgazdasága. A biogazdálkodásban lehet a jövő.
2013. július 04., 18:312013. július 04., 18:31
2013. július 04., 18:442013. július 04., 18:44
Egy hároméves felmérés alapján jelentést készített egy államfői bizottság a romániai mezőgazdaság helyzetéről, a diagnózisból az szűrhető le, hogy elmaradott a mezőgazdaság, nagyon sok a csak saját használatra termelő kisgazdaság, kevés a mezőgazdasági munkagép, a gazdák átlagéletkora viszont magas. A bizottság felmérése szerint a megművelt földterületek több mint 70 százaléka két hektárnál kisebb, a gazdaságok 97,7 százaléka tíz hektárnál kevesebb területtel rendelkezik, a száz hektárnál nagyobb farmok aránya 0,3 százalékos, a közepes méretű gazdaságoké – amelyek Európa más részein a legelterjedtebbek – nagyon alacsony, mindössze 1,8 százalékos.
Hargita megyében még az országos átlagnál is magasabb a kevés területtel rendelkező kisgazdaságok számaránya, nagyon sok ugyanis az úgynevezett nadrágszíjparcella a megyében. Viszont nem feltétlenül baj, hogy a mezőgazdaság nagyon felaprózott, sokkal jobb, mint a Regátban, ahol a földek bérbeadásával 10–20 ezer hektáros nagyüzemi gazdaságok alakultak ki, a gazdák pedig legfeljebb egy kis parcellán termelnek, vagy csak várják az év végi bért, és támogatásért állnak sorba – véli Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője. Lehet, hogy a Hargita megyei gazdák többsége nem tud többet termelni annál, mint amivel családját és mondjuk a két, városban élő gyermekét ellátja, de legalább önállóak ezek a kisgazdaságok – mondta el a szakember. Török Jenő szerint nem járható út a nagyipari gazdálkodásra történő áttérés és a mezőgazdaság teljes gépesítése, ugyanis – és ezt tanulmányok is igazolják – nincs alternatíva a mezőgazdaságból ily módon kieső gazdatömegek foglalkoztatására.
A vegyszermentesség eredménye
A gazdálkodás jelenlegi formája valószínűleg hosszú távon is fenntarthatóbb, mint a szuperintenzív nagygazdaságok, amelyek ugyan sokat termelnek, de sok műtrágyát és vegyszert is használnak, amivel sokkal hamarabb tönkreteszik a talajt és a vizeket – magyarázta a vidékfejlesztési igazgatóság vezetője.
Az elnöki jelentés szerint a romániai gazdák hektáronként feleannyit se költenek műtrágyára, mint az európai átlag, ami hektáronként 113 euró. Török Jenő ebben szintén előnyt lát Hargita megyei viszonylatban, szerinte nyitni kellene a biogazdálkodás felé. Adatokkal érvelve elmondta, Hargita megyében a mezőgazdasági területek 88 százalékát az elmúlt több mint tizenöt évben nem érte egy csepp vegyszer sem. Ennek köszönhetően nagy a biodiverzitás, egy négyzetméteren akár 50–100-féle növényfaj is előfordulhat, miközben a sok vegyszert használó országokban olyan területek is vannak, ahol négyzetméterenként mindössze két-három növényfaj található. Hargita megye éppen azért tud sok EU-s agrár-környezetgazdálkodási támogatást lehívni, mert itt még nagy a biodiverzitás – mondta Török Jenő.
Természetesen nincs akkora helyi igény, hogy minden kisgazdaság áttérhessen a biogazdálkodásra, így a nagyüzemi mezőgazdaság és az önellátó kisgazdaságok között a közepes méretű, családi gazdaságok jelenthetnék az arany középutat Hargita megyében – véli a mezőgazdasági igazgatóság vezetője. A jobb értékesítés és a nagyobb értékű szerződések megszerzése érdekében viszont csoportosulniuk kellene ezeknek a gazdaságoknak, például két-három községenként egy-egy közös válogató- és csomagolóközpont létrehozásával – mondta az igazgató.
A Hargita megyei mezőgazdaság számokban Legalább 31 ezer Hargita megyei gazda rendelkezik egy hektárnyi földterülettel, legutóbb ugyanis ennyien kértek területalapú támogatást, összesen 184 ezer hektárnyi területre. A gazdák közül több mint négyezernek másfél hektárnál kevesebb földje van. 84 ezer földparcella van a megyében, amelyek mérete nem haladja meg az ötven árat, ez több tízezer hektárnyi területet jelent összesen. |
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!