Fotó: Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes
A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes kÚtjaink című műsorát május 18-án, pünkösd szombatján láthatja a közönség a csíkszeredai Városi Művelődési Házban. A Kárpát-medence számos tájegységének folklórjából merítkező produkciót először tavaly decemberben mutatták be a nézőknek.
2024. május 15., 09:462024. május 15., 09:46
2024. május 15., 15:522024. május 15., 15:52
A kÚtjaink című műsort adja elő Csíkszeredában, a Városi Művelődési Házban a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes szombaton este 8 órától. A produkció összeállításánál több tájegység folklórjából merítkeztek.
A Kárpát-medence számos tájegységének folklórjából merítkeztek a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes új műsorának megalkotása során, amelynek kÚtjaink címet adták.
Az előadó táncművészek és alkotók látásmódján keresztül nyújt betekintést a hagyományos magyar táncok, népzene és népviseletek gazdag és sokszínű világába az egymást követő nyolc műsorszám: Mezőségről magyarpalatkai, széki, bonchidai, Kalotaszegről mérai és bogártelki, Felső-Tiszavidékről nagyecsedi, Felső-Maros mentéről vajdaszentiványi, Küküllő mentéről magyarszentbenedeki, Székely-Mezőségről mezőkölpényi táncok.
Az előadásra jegyeket online a bileta.ro oldalon, vagy a Csíki Mozi épületében (hétköznapokon 8 és 16 óra között), vagy az előadás előtt a helyszínen lehet vásárolni.
Virágvasárnapi olajág szenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
szóljon hozzá!