• Forrás: András Róbert
A nepáli hegyek megmászásához a jó fizikai erőnlét mellett nagyon fontos ott lenni szellemileg is. Több ezer méter magasan volt, ahol minden egyes méterért megküzdött magával a csíkszeredai András Róbert, aki nemrég tért vissza második nepáli útjáról, és már a harmadikat fontolgatja.
2023. május 14., 21:172023. május 14., 21:17
2023. május 16., 12:022023. május 16., 12:02
A csíkszeredai András Róbert nemrég tért vissza nepáli útjáról, akit felkerestünk és élményeiről, tapasztalatairól kérdeztünk. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy hogyan került a csíksomlyói Szűzanya képe egy katmandui bolt falára.
Mint mesélte, először tavaly ősszel egy magyarországi barátja révén jutott el az ázsiai országba, ahol bő két hét alatt bejárták Katmandu és Pokhara városokat és környéküket – előbbi az ország fővárosa, másfél millió lakóval, utóbbi pedig az ország második legnépesebb városa, a maga 250 ezer lakójával. Itt végigjárta a turisták által kedvelt helyeket, templomokat, mint például Buddhanilkantha-templomot, a Baudhanáthot, a Pashupatinath-templomot, majd Pokharában a Barahi-templomot, amit a tó templomának is neveznek, és még sok más helyszínt, emlékművet.
– osztotta meg
Ezen az első kirándulásán járt először a főváros, Katmandu Thamel-negyedében, és egyben a Bam Bahadur Rai és felesége üzletében, ahol
„Egy füzetet is mutatott, amelybe Erőss Zsolt hegymászó és más magyar túrázok is írtak, így mi sem hagytuk ki, nagyon szimpatikus volt a boltos”– osztotta meg.
• Forrás: András Róbert
Itt látta meg a Himalája Everest hegycsúcsa alaptáborának bejáratánál lévő kőtömböt, ahol nagyon sok turista fényképezkedik. Ekkor határozta el, hogy ő is szeretne egy képet azon a kövön (angolul: Everest Base Camp, amely 5364 méter magasan fekszik a tengerszint felett). Így kezdődött el a második nepáli látogatás.
„Ilyen magasságban még nem jártam, és mivel 3500–4000 méterrel a tengerszint fölött a szervezet kezd másképp viselkedni, ezért kihívásnak tartottam, kezdetnek pedig nem akartam nagyobb célt kitűzni” – magyarázta Róbert. És mivel amit elhatároz, azt meg is teszi, ezért elkezdett felkészülni a nem mindennapi túrázásra: tudatosan terhelte magát. Végül némi keresgélés után a bukaresti Green Adventure csapatát választotta, és velük vágott neki az útnak 2023. április 11-én. A felszerelés összeállításánál kikérte tapasztalt túrázók véleményét is, akik jártasak voltak a nepáli hegyekben.
Fotó: András Róbert
„Fontos a táska, hátizsák, cipő, a ruházat, aláöltözet, kiegészítők, napszemüveg, szélvédő símaszk, meleg ruházat, ami kicsi helyen elfér, napelemes töltő a külső akkumulátorok, a telefonok töltéséhez.
Egy ilyen munkás 2-3 hétköznapi ember cuccát is elviszi, mi meg a 7-8 kilogrammos hátizsákkal kullogunk utánuk” – jegyezte meg viccesen.
Fotó: András Róbert
Bukarestből indult a repülőgép, kilencen indultak ugyanazzal az úti céllal, köztük volt egy 71 éves férfi is. „Egész út alatt nagyon jó hangulat alakult ki, kiváló csapat jött össze” – mondta. Katmanduba este érkeztek, itt már járt az első útja során. A főváros közlekedése kész káosznak tűnik nyugati szemmel, folyton dudálnak, ennek ellenére nagyon jól megoldják egymás között a közlekedést, ottléte alatt nem látott balesetet.
A fővárosból reggel korán indultak, beültek egy kisbuszba, és 5 órát úttalan utakon buszoztak, amíg elértek egy repülőtérre, ahonnan elrepültek Luklába, 2800 méter magasságba.
Fotó: András Róbert
„Azt tudni kell, hogy a világ legveszélyesebb repülőtereihez tartozik ez a repülőtér, mindössze 500 méter hosszú a kifutópálya egy magas hegyfal és egy szakadék között” – magyarázta. Hozzátette, nagy élmény volt itt landolni, azonban sokan azt mondják, hogy ezt még egyszer már nem vállalnák be. „Itt egyik repülő száll fel a másik után, a helikopterek úgyszintén, úgy jönnek-mennek, mint a taxik” – fogalmazott.
Fotó: András Róbert
Luklában találkoztak Bishnu Bhatta túravezetőjükkel. És innen kezdődik a gyaloglás, a trekking.
Róbert úgy fogalmazott, hogy a túra alatt az ember kimozdul a komfortzónájából, neki is kihívás volt. „A tűrőképesség határáig hajtva jön ki az emberből, hogy milyen is valójában: feladja vagy kitart. Az embernek fáradtan is jó döntést kell hoznia” – mondta. A túra alatt van egy útvonal, hogy mikor melyik településre kell elérni, hol szállnak meg éjszakára; napi 2–3 liter folyadékot is meg kell inni. Érdekességként megtudtuk, hogy a településeken van wifi-elérés, érdemes Nepálban beszerezni egy telefonkártyát, ami lényegesen olcsóbb, mint a roaming.
„Az első napokban sok az impulzus, mindent le akar fényképezni az ember, a jakokat és egyéb teherhordó állatokat, templomokat, imazászlókat, sztupákat, függőhidakat. Utunk során 6 függőhídon is átmentünk”– sorolta.
Fotó: András Róbert
„Minden új, minden különleges, mindent meg akar örökíteni az ember. Ez van az elején” – mondta, hozzátéve, hogy aztán fokozatosan lecsendesedik és magába fordul az ember, ahogy a táj is egyre zordabb lesz. A túra alatt néhányszor akklimatizációs mászást is beterveznek, hogy az ember szokja a szintkülönbségeket.
Fotó: András Róbert
Amikor elérték a 2920 méter tengerszint feletti magasságot, akkor tettek először egy ilyen kitérőt.
– mesélte.
Fotó: András Róbert
Egyébként rendszeresen dokumentálta okosórája segítségével, hogy éppen mekkora magasságban van a tengerszint felett, mekkora távot tett meg, mennyi idő alatt és mennyi kalóriát égetett el. Ahogyan haladtak fölfele, úgy a szállásaik is egyre kisebbekké, egyszerűbbekké váltak, és főleg hidegebbekké. Luklában, a túra első helyszínén még forró fürdő várta a saját fürdőjében, aztán a következő településeken fokozatosan váltak elérhetetlenné ezek a szolgáltatások; végül már csak közös mosdó állt rendelkezésre. Az utolsó napokban csak nedvestörlő-kendővel való tisztálkodást választotta inkább, hogy elkerülje a megfázást.
Fotó: András Róbert
Megjegyezte még, hogy
Ahogy egyre magasabbra kerültek, úgy lett egyre hidegebb, melegedni a szállás melegedőjében lehetett, ahol szárított jakürülékkel fűtötték a kályhát, a szobában már csak a hálózsák és a paplan várta, miközben nemcsak kint, bent is fagypont alá esett a hőmérséklet.
Dingbocheben egy akklimatizálódási mászás volt beiktatva a programba, ahol viszonylag rövidebb távon kell feljutni egy magasabb szintre, ötezer méterre. Ahogyan egyre jobban közeledtek a cél felé, úgy lett ritkább a levegő és lassultak le, egyre szelesebb az időjárás, egyre kevesebb a fa és a növény. Mint Róbert mesélte, ilyenkor van egy valamiféle szorongás az emberben, folyamatosan figyeli saját magát, hogy fáj-e a feje, milyen az oxigénszaturációja, folyik-e az orra vére, egyáltalán bírja-e a szervezete a kitettséget.
Fotó: András Róbert
Csapatukból például két lányt helikopterrel szállítottak le a hegyről, mert a szervezetük nem bírta. Mint magyarázta,
„Ahogy lelassul az ember, úgy egyre inkább magába fordul, már nem fotóz annyit, már nem beszélget, csak megy” – osztotta meg. Az út vége felé már ő is megdolgozott minden méterért. Ezen a szakaszon már nincs ösvény, csak nagy kövek mindenhol. „Egy elégtétel volt végül elérni a célig. Úgy éreztem, hogy ezért megdolgoztam” – fogalmazott. Erre a részre már egyedül ment fel.
A következő időszakok már nem voltak számára annyira megterhelők, nagy élmény volt meglátni, megérinteni, felmászni az alaptábort jelző kőre, ami a cél volt.
Az Everest alaptábora 5364 méteren van, bejáratát egy hatalmas kő jelzi. „Úgy kell elképzelni, hogy sorba állnak a túrázók, hogy fotózkodhassanak rajta” – jegyezte meg Róbert, vannak, akik innen egyenesen helikopterrel szállnak visszafele.
Fotó: András Róbert
Ők viszont lementek a sárga sátrakból álló táborba a Khumbu-gleccser széléig is, hogy megnézzék, honnan indulnak a hegymászók a világ legmagasabb pontja, a 8848 méteres Everest-csúcs felé. A Himalája vonzza a túrázókat a világ minden tájáról, nagyon sokféle emberrel lehet ismeretséget kötni. Róbert elmesélte, hogy volt szerencséje az út során találkozni a magyarországi Suhajda Szilárd hegymászóval is, aki szintén csúcstámadásra készült az Everestre.
• Forrás: András Róbert
Összességében úgy vélte,
Nyolc nap alatt tették meg a távot, átlagban naponta 7–12 kilométert haladva.
Visszatérve Katmanduba ismét meglátogatta barátja üzletét, és
Mint fogalmazott, szeretné, ha a magyarok találkozási pontja lehetne az a bolt.
Fotó: András Róbert
Nepál olyannyira magával ragadta, hogy úgy tervezi, októberben visszatér egy kicsivel merészebb célokkal. A Lobuche-hegy a célja (6119 méter), és amennyiben jól bírja, akkor bevállalná a Mera Peak csúcsot (6461 méter). „Ezeknek a megmászása sem nagy hőstett, viszont annyival nehezebb az Everest alaptárbornál, hogy az utolsó csúcstámadás előtt már a hegyen kell éjszakázni sátorban. Ugyanakkor nem technikás hegy. A fokozatosság elvét követve ideális célpontok” – részletezte terveit.
Érintett települések és magasságuk az út során
Lukla 2840 méter – Phakding 2610 méter – Namche Bazaar 3440 méter – Tengboche 3810 méter – Dingboche 4410 méter – Lobuche 4910 méter – Gorakshep 5140 méter – Everest alaptábor 5364 méter.
Ismét van rá esély, hogy megvalósuljon a Homoród mentén elkezdett, majd félbe hagyott nagyszabású útfelújítással kapcsolatos projekt, aminek megvalósulásáért Hargita Megye Tanácsa pályázott. Újabb kivitelezőkkel szerződik az intézmény.
Neves történészek osztották meg kutatásaik eredményeit a Gyergyószentmiklóson kedden megrendezett történészkonferencián. A dualizmus kora, a nagy háború és az azt követő évek személyiségeiről és eseményeiről adtak új ismereteket a hallgatóknak.
Kovászna megyében véradási kampányok keretében gyűjtik a vért, amire növekvő kereslet van, Hargita megyében időnként bizonyos vércsoportú donorokat várnak.
Egyelőre a helyén marad a székely zászló Makfalván, annak ellenére, hogy a Maros Megyei Törvényszék, helyt adva Ciprian Dobre volt Maros megyei prefektus keresetének, elrendelte eltávolítását. Az alapfokú döntés ellen ugyanis fellebbezni fognak.
Hargita megye román többségű városában, Maroshévízen mindössze három képviselője van az RMDSZ-nek a 17 tagú képviselő-testületben, mégis sikerült alpolgármestert állítaniuk a tisztséget az elmúlt négy évben is betöltő Bodor Attila személyében.
Egy héten át ad ismét otthont Székelyudvarhely a 22. alkalommal megszervezett Kamarazene Fesztiválnak november 10-17. között. A többnapos rendezvényen számos ismert zenész koncertjén vehetünk részt.
A vasárnap Gernyeszegen bekövetkezett frontális ütközés során meghalt Fegyverneky-házaspár két kiskamasz lányának szervez gyűjtést a család és a közösség. Aki segítene anyagilag, bankszámlára utalhatja a támogatást.
Kiskorú ellen elkövetett nemi erőszak miatt kell felelnie egy 26 éves Brassó megyei férfinak – még akkor is, ha a 12 éves lány beleegyezett a szexuális kapcsolatba.
Összesen 22 ezer munkásra lesz szükség az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Sóvárad és a Neamţ megyei Pipirig közötti 116 kilométer hosszú hegyvidéki szakaszának megépítéséhez.
Tízéves a Voces Női Kar – a jubileumi évforduló apropóján november 6-án, szerdán a népszerű sepsiszentgyörgyi alakulat rendkívüli koncertet ad a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron-termében. Ez alkalomból új videóklipjüket is bemutatják.
szóljon hozzá!