Fotó: Barabás Hajnal
Megteremtették a lehetőségét annak, hogy a Hargita megyei rendőrség, csendőrség, hegyimentő-szolgálat, valamint az önkéntes tűzoltók diszpécserei is egy teremben fogadhassák a csíkszeredai katasztrófavédelmi felügyelőségnél a segélyhívásokat – közösen a tűzoltóság, a rohammentők, valamint a Hargita Megyei Mentőszolgálat diszpécsereivel. Utóbbiak immáron tíz éve együtt dolgoznak.
2023. október 11., 16:082023. október 11., 16:08
2023. október 11., 16:522023. október 11., 16:52
Tizenöt hívás érkezett be a csíkszeredai katasztrófavédelmi felügyelőség diszpécser-központjába szerdán csak délig, ezek közül
A Hargita megyei tűzoltóság Hunyadi János utcai székhelyére ugyanis meghívták a média képviselőit, hogy az újabb fejlesztéseiket és jövőbeli elképzeléseiket ismertessék.
Fotó: Barabás Hajnal
Stelian Cimpoeșu, a katasztrófavédelmi felügyelőség vezetője elmondta, hogy
Fotó: Barabás Hajnal
A központot azért bővítették, mert azt szeretnék, hogy amint lehetővé teszik a jogszabályok, a megyei mentőszolgálat, a rohammentők és tűzoltóság mellett a megyei csendőrségnek, a megyei rendőrségnek, a megyei hegyimentő-szolgálatnak, és a megyei önkéntes tűzoltók egyesületének diszpécserei is egyazon teremben fogadhassák a 112-es egységes segélyhívó-számra befutó hívásokat. Ilyenformán
Tágas, kényelmes és modern berendezésekkel felszerelt helyiségekbe költözött a Hargita megyei tűzoltóság, illetve a mentőszolgálat összevont diszpécserszolgálata. A katasztrófavédelem csíkszeredai székhelyén felújított termeket csütörtökön adták át.
A technikai felszerelést, a számítógépeket egyébként a különleges távközlési szolgálat (STS) biztosítja és működteti. Jelenleg a 112-es sürgősségi hívások a Hargita megyei rendőrség központi diszpécseréhez futnak be, és ő továbbítja a hívást esettől függően a rendőrséghez, csendőrséghez, vagy a katasztrófavédelmi felügyelőség összevont diszpécserszolgálatához (tűzoltóság, SMURD és Hargita Megyei Mentőszolgálat).
Fotó: Barabás Hajnal
Az új diszpécserközpont bemutatása mellett egy gyors gyakorlatot is bemutattak a tűzoltók:
A garázsokból öt esetkocsival álltak ki, bevetésre készen, majd visszaálltak, ahogy lefújták a gyakorlatot.
Fotó: Barabás Hajnal
Országos szinten is egyedinek számítana, ha az önkéntes tűzoltók is helyet kapnának a központban.
Albert Csaba, a Hargita Megyei Önkéntes Tűzoltók Egyesületének vezetője elmondta, hogy Hargita megye az országban első helyen áll az önkéntes tűzoltó-alakulatok számát és felszereltségét tekintve, a megyében nincs olyan város vagy község, ahol ne működne ilyen önkéntes csapat, és mintegy 45 önkormányzatnál tűzoltóautóval is fel vannak szerelve.
Tovább rövidülne a reakcióidő, amennyiben a hatóságok diszpécserei egyetlen helyiségben fogadhatnák a hívásokat
Fotó: Barabás Hajnal
Fotó: Barabás Hajnal
Fotó: Barabás Hajnal
Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint márciusban a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, a margarin, valamint a csatornázási és a köztisztasági szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben a tavalyi harmadik hónaphoz képest.
Felerősödő szélre, havazásra és hóviharokra figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki területekre. Vasárnap reggelig szinte az egész országban számítani lehet havas esőre, jegesedésre.
Zuhanórepülésben van az amerikai dollár a nemzetközi piacokon péntek reggel. A román lejjel szemben a dollár tíz százalékot veszített azóta, hogy Donald Trump amerikai elnököt beiktatták az amerikai elnöki tisztségbe.
Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Noha előre szólt a rendőrség, hogy fokozott közúti ellenőrzéseket végeznek a héten, ez mégsem hatott meg mindenkit.
Tánczos Barna csütörtök este azt nyilatkozta, jómaga tíz évvel ezelőtt jelentette ki először, hogy több mint tízezer medve él Romániában.
Összesen 40 személy ellen emeltek vádat az ügyészek a két halálos áldozatot és több sérültet követelő urziceni-i tömegverekedés ügyében.
Több csíkszéki településen is gazdafórumot szervez a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete, amelyeken tájékoztatják a gazdákat a száj- és körömfájásjárvánnyal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból.
szóljon hozzá!