Fotó: Demeter László
A fogasfarkú szöcske terepi megfigyeléseit összegezte, juttatta el szerkesztőségünkbe Demeter László biológus és Domokos Péter ökológus. A szakemberek május 31-én és június 4-én végeztek méréseket Szárhegy és Ditró között, a Tatárdomb közelében.
2018. június 07., 15:542018. június 07., 15:54
„A vizsgált kaszálón a vegyszerezés előtt négyzetméterenként átlag 21, a permetezés után átlag 3 fogasfarkú szöcskeegyedet találtunk. A vegyszerezés után ott találtunk több egyedet (legtöbb 9 egyedet négyzetméterenként), ahol a fű dúsabb volt, illetve a parcella szélén, a nem permetezett terület közelében. A szöcskék egy kis hányada túlélhette a permetezést, amennyiben nem kerültek érintkezésbe a vegyszerrel, lebújva a talajra, kisebb üregekbe húzódva, másrészt pedig a szomszédos területekről jöhettek át a vegyszerezést követően” – tudtuk meg.
ami a szakemberek szerint több tényező következménye lehet: a vándorlási szakasz után a szöcskék áttérnek a petézési (tojásrakási) szakaszba, illetve az esősre változott időjárás, ugyanis esős, hűvösebb időben a szöcskék aktivitása csökken. Valószínű ezen okok befolyásolták leginkább a folyamatot, részben pedig a vegyszerezés.
Hétfőn egy 100 hektáros területet jártak be a szakértők a Güdüc pataka és a Nagyér pataka között kárfelmérés végett.
– áll az összegzésben, mely részletesen kitér a megrágott növényfajokra, többségükben nagylevelű kétszikűek. „Következtetésünk az, hogy a kaszálók fűhozamát a fogasfarkú szöcske jelentős mértékben tudja csökkenteni a kár mértékét pontosabban meg lehet becsülni a szöcskék sűrűségének, egyedszámának részletesebb ismerete alapján, mint a növényzet közvetlen megfigyelésével” – olvashatjuk, mint ahogy a szakemberek arra is kitérnek, hogy
mivel életciklusaik során nem állandó táplálékmennyiséget fogyasztanak, viszont „a kár a szénatermésben valóban jelentős lehet, és alaposabb kutatások alapján a jövőben jobban meg lehet majd állapítani. A kaszálókon okozott kárt nem vegyszerezéssel hanem más módszerekkel, például pénzbeli támogatással lehetne hatékonyabban kezelni. Ezeknek a kidolgozásában együtt kell működjenek a gazdák, agrár és ökológus szakértők és a politikum.”
A dokumentum zárórésze megnyugtató lehet sokak számára: „A jelek szerint a fogasfarkú szöcske rajzása az idén lejárt, a faj biológiájának ismeretében nem valószínű, hogy a következő években hasonló mértékű rajzás lesz. Ettől függetlenül nagyon fontosnak tartjuk, hogy a következő időszakban, idén is és a következő években folyamatosan, mérésekkel legyen követve a fogasfarkú szöcske állománya, viselkedése azokon a területeken, ahol az idén nagy mennyiségben jelentkezett, hogy megtaláljuk a legjobb megoldásokat a károk megelőzésére, csökkentésére, pótlására” – fogalmaz Demeter László és Domokos Péter.
Szeles idő várható szerdán szinte a fél országban; ugyanakkor szerdától szombatig sokfelé előfordulhat csapadék, a hegyekben havazásra lehet számítani – tájékoztatott kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A bíróság elutasította Csíkszentmárton önkormányzata és a Hargita megyei tanács fellebbezését az ügyészség döntése ellen, a hatóságok szerint nem történt törvénysértés tavaly júliusban, amikor fakereszteket állítottak az úzvölgyi katonatemetőben.
Több parkoló autót, egy gázvezetéket és egy kerítést is megrongált egy sofőr Marosvásárhelyen kedden hajnalban, majd elhagyta a helyszínt – a rendőrség keresi.
Vetített koncertszínházzal, rendhagyó irodalomórákkal és könyvbemutatókkal indul útjára Erdélyben a Radnóti-turné november 22-29. között – olvasható a szervezők szerkesztőségünknek is elküldött közleményében.
A Központi Választási Iroda (BEC) sorshúzással állapította meg az államfőjelöltek szavazólapon elfoglalt helyét. Lássuk, kinek hogyan kedvezett a szerencse.
Ködképződésre és jegesedésre figyelmeztető azonnali (nowcasting) előrejelzést bocsátott ki kedden reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) nyolc megyére.
Tizenhat autó érintett abban a láncbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Székelyföl-szerte fagyos reggelre ébredtünk, ám érdekesség, hogy szinte mindenütt hidegebb volt, mint Csíkszeredában. Nem így szoktuk meg.
Lángokba borult egy épület Szentegyházán, a Pap kútjánál keddre virradóra.
szóljon hozzá!