A visszafizetési jegyzőkönyv 14-ik pontjában van feltüntetve a visszafizetendő összeg és a számlaszám, ahová utalni kell
Fotó: Gábos Albin
Hargita megyében több mint hétezer állattenyésztő gazdától kell összességében mintegy egymillió eurót, azaz több mint 4,5 millió lejt visszakérnie a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségnek (APIA), az erre vonatkozó jegyzőkönyvekből már négyszázat ki is küldtek az érintetteknek. Arról, hogy mi a teendő a megkapott dokumentummal, a megyei APIA igazgatója tájékoztatott.
2018. július 25., 10:122018. július 25., 10:12
Hibásan számolta ki az országos APIA az állattenyésztőknek folyósított támogatás mértékét, ezért történhetett meg, hogy Hargita megyében is több ezer gazdának kell bizonyos összegeket visszafizetnie a 2017-es támogatásból. Tulajdonképpen az történt, hogy nem pontos állatlétszám alapján számolták ki az egyedekre járó egyes támogatási formák értékét. Utánajártunk, hogy a visszafizetés esetében mi a gazdák feladata.
Több gazda számára sem volt egyértelmű, hogy mi a teendő a napokban az APIA-tól kapott visszafizetési jegyzőkönyvekkel, ezért a megyei ügynökség vezetője tisztázta a legfontosabb tudnivalókat. Haschi András először is leszögezte, hiába próbálták megoldani, hogy a visszafizetendő összegeket az idei támogatási értékekből vonják le, ez nem volt megoldható, így kénytelenek voltak elindítani a visszaigénylési folyamatot – eddig több mint négyszáz gazdának küldték ki a visszafizetési jegyzőkönyveket. Azt is megtudtuk, hogy
Az igazgató megjegyezte, Hargita megye az elsők között van, ahonnan a legtöbb állattenyésztési támogatást igényelték, a teljes átutalt értékhez képest pedig elenyésző az említett összeg. Ugyanakkor először a kisebb értékekre vonatkozó visszafizetési jegyzőkönyveket küldik ki, majd folyamatosan növekvő sorrendben, bízva abban, hogy azok a gazdák, akiknek a legnagyobb értékeket kell visszafizetniük, azt megtehetik majd az idei támogatási értékekből.
Haschi András kiemelte, mivel az elmúlt napokban több gazda a kapott jegyzőkönyvvel az APIA-t, illetve az államkincstárat kereste fel, ezért érdemesnek tartotta felhívni a gazdák figyelmét arra, hogy ha figyelmesen elolvassák a jegyzőkönyvet, megtakaríthatnak maguknak egy fölösleges utat a két intézményhez.
A kézhez kapott, négyoldalas visszafizetési jegyzőkönyvekben ugyanis a vonatkozó jogszabályok mellett a visszafizetendő összegek is fel vannak tüntetve, illetve a kincstári számok is, amire utalni kell azokat. Az utóbbiak az utolsó oldalon, a 14-ik pontban találhatók: elől a kincstári számok, utánuk zárójelben az azokra utalandó összegek. Sok esetben mindkét számra utalniuk kell a gazdáknak, de előfordulhat olyan eset is, hogy csak ez egyikre. Fontos ugyanakkor, hogy
Mint arról márciusban beszámoltunk, az országos APIA november 16-án felmérte az informatikai rendszerében szereplő állatlétszámot, amely értelmében meghatározták a 2017-es támogatási értékeket az országos kiegészítő, illetve az összekapcsolt állattenyésztési támogatási formákra. Az akkori adatok szerint az összekapcsolt támogatásokkal élő fejőstehéntartók egyedenként 442 euróra, a bivalytenyésztők állatonként 187,6 euróra, a húsmarhatartók jószágonként 519,9 euróra, míg egy juh vagy kecskék után a gazdák 25 euróra számíthattak.
Az országos kiegészítő állattenyésztési támogatások esetében a szarvasmarhákra – amely juttatás legkevesebb három felnőtt állat esetén volt igényelhető – állatonként 88,6 eurót, a három tonnán felüli tejtermelés után tonnánként 22,1 eurót, míg a juh és kecskék esetében egyedenként 5,2 eurót szántak.
A gazdáknak állatonként 2 és 73 euró közötti értéket kell visszafizetniük az érintett támogatási formák függvényében
Fotó: Pál Árpád
Arról is írtunk, hogy idén március 12–16. között az APIA felülvizsgálta az informatikai rendszerében szereplő adatokat, amely során kiderült, hogy magasabb a jogosult állatlétszám, mint amennyivel kiszámították az értékeket. Így a különbségeket belefoglalva a számításokba újra meghatározták a 2017-es támogatási formák értékeit. A közzétett adatok szerint az összekapcsolt támogatások esetében a fejőstehenek után 401,1 euró, a húsmarhákra 446,5 euró és bivalyok után 173,9 euró jár – tehát
Az országos kiegészítő támogatások esetében csak a szarvasmarhák után igényelhető értéke változott, a tenyésztőknek így a 88,6 euró helyett, 86,3 euró jár, azaz két euróval kevesebb. Ezeket a különbözeteket kell most a gazdáknak visszafizetniük.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!