A visszafizetési jegyzőkönyv 14-ik pontjában van feltüntetve a visszafizetendő összeg és a számlaszám, ahová utalni kell
Fotó: Gábos Albin
Hargita megyében több mint hétezer állattenyésztő gazdától kell összességében mintegy egymillió eurót, azaz több mint 4,5 millió lejt visszakérnie a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségnek (APIA), az erre vonatkozó jegyzőkönyvekből már négyszázat ki is küldtek az érintetteknek. Arról, hogy mi a teendő a megkapott dokumentummal, a megyei APIA igazgatója tájékoztatott.
2018. július 25., 10:122018. július 25., 10:12
Hibásan számolta ki az országos APIA az állattenyésztőknek folyósított támogatás mértékét, ezért történhetett meg, hogy Hargita megyében is több ezer gazdának kell bizonyos összegeket visszafizetnie a 2017-es támogatásból. Tulajdonképpen az történt, hogy nem pontos állatlétszám alapján számolták ki az egyedekre járó egyes támogatási formák értékét. Utánajártunk, hogy a visszafizetés esetében mi a gazdák feladata.
Több gazda számára sem volt egyértelmű, hogy mi a teendő a napokban az APIA-tól kapott visszafizetési jegyzőkönyvekkel, ezért a megyei ügynökség vezetője tisztázta a legfontosabb tudnivalókat. Haschi András először is leszögezte, hiába próbálták megoldani, hogy a visszafizetendő összegeket az idei támogatási értékekből vonják le, ez nem volt megoldható, így kénytelenek voltak elindítani a visszaigénylési folyamatot – eddig több mint négyszáz gazdának küldték ki a visszafizetési jegyzőkönyveket. Azt is megtudtuk, hogy
Az igazgató megjegyezte, Hargita megye az elsők között van, ahonnan a legtöbb állattenyésztési támogatást igényelték, a teljes átutalt értékhez képest pedig elenyésző az említett összeg. Ugyanakkor először a kisebb értékekre vonatkozó visszafizetési jegyzőkönyveket küldik ki, majd folyamatosan növekvő sorrendben, bízva abban, hogy azok a gazdák, akiknek a legnagyobb értékeket kell visszafizetniük, azt megtehetik majd az idei támogatási értékekből.
Haschi András kiemelte, mivel az elmúlt napokban több gazda a kapott jegyzőkönyvvel az APIA-t, illetve az államkincstárat kereste fel, ezért érdemesnek tartotta felhívni a gazdák figyelmét arra, hogy ha figyelmesen elolvassák a jegyzőkönyvet, megtakaríthatnak maguknak egy fölösleges utat a két intézményhez.
A kézhez kapott, négyoldalas visszafizetési jegyzőkönyvekben ugyanis a vonatkozó jogszabályok mellett a visszafizetendő összegek is fel vannak tüntetve, illetve a kincstári számok is, amire utalni kell azokat. Az utóbbiak az utolsó oldalon, a 14-ik pontban találhatók: elől a kincstári számok, utánuk zárójelben az azokra utalandó összegek. Sok esetben mindkét számra utalniuk kell a gazdáknak, de előfordulhat olyan eset is, hogy csak ez egyikre. Fontos ugyanakkor, hogy
Mint arról márciusban beszámoltunk, az országos APIA november 16-án felmérte az informatikai rendszerében szereplő állatlétszámot, amely értelmében meghatározták a 2017-es támogatási értékeket az országos kiegészítő, illetve az összekapcsolt állattenyésztési támogatási formákra. Az akkori adatok szerint az összekapcsolt támogatásokkal élő fejőstehéntartók egyedenként 442 euróra, a bivalytenyésztők állatonként 187,6 euróra, a húsmarhatartók jószágonként 519,9 euróra, míg egy juh vagy kecskék után a gazdák 25 euróra számíthattak.
Az országos kiegészítő állattenyésztési támogatások esetében a szarvasmarhákra – amely juttatás legkevesebb három felnőtt állat esetén volt igényelhető – állatonként 88,6 eurót, a három tonnán felüli tejtermelés után tonnánként 22,1 eurót, míg a juh és kecskék esetében egyedenként 5,2 eurót szántak.
A gazdáknak állatonként 2 és 73 euró közötti értéket kell visszafizetniük az érintett támogatási formák függvényében
Fotó: Pál Árpád
Arról is írtunk, hogy idén március 12–16. között az APIA felülvizsgálta az informatikai rendszerében szereplő adatokat, amely során kiderült, hogy magasabb a jogosult állatlétszám, mint amennyivel kiszámították az értékeket. Így a különbségeket belefoglalva a számításokba újra meghatározták a 2017-es támogatási formák értékeit. A közzétett adatok szerint az összekapcsolt támogatások esetében a fejőstehenek után 401,1 euró, a húsmarhákra 446,5 euró és bivalyok után 173,9 euró jár – tehát
Az országos kiegészítő támogatások esetében csak a szarvasmarhák után igényelhető értéke változott, a tenyésztőknek így a 88,6 euró helyett, 86,3 euró jár, azaz két euróval kevesebb. Ezeket a különbözeteket kell most a gazdáknak visszafizetniük.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
szóljon hozzá!