Fotó: László Ildikó
Összesen 170 óvodapedagógus gyűlt össze a tizennegyedik alkalommal megszervezett néphagyományőrző képzésre pénteken, Székelyudvarhelyen. A konferencia népszerűségét az is jelzi, hogy a jelentkezés első órájában már beteltek a helyek. Az eseményre Hargita, Maros, Kovászna és Brassó megyékből, valamint Magyarországról is érkeztek érdeklődők.
2023. május 12., 15:072023. május 12., 15:07
Az óvodapedagógusok körében nagy népszerűségnek örvendő néphagyományőrző képzésre az idén összesen 170 pedagógus gyűlt össze Hargita, Maros, Kovászna és Brassó megyékből, valamint húsz magyarországi jelentkező is csatlakozott a pénteki rendezvényhez, amelyet a Backamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumhoz tartozó Napsugár Tagóvoda és a Napsugár Egyesület szervezett meg a Hargita Megyei Tanfelügyelősséggel karöltve.
– fejtette ki Kelemen Imola szervező, a tagóvoda felelőse.
Kovács Tímea, a Napsugár Egyesület elnöke
Fotó: László Ildikó
A megnyitón többek között Kovács Tímea, a Napsugár Egyesület elnöke, Ölvendi Zsolt alpolgármester és Tőkés Zsolt, az intézmény igazgatója is köszöntötte a résztvevőket. Márton Adél óvodai szaktanfelügyelő beszédében örömét fejezte ki, hogy erre a találkozásra tizennégy alkalom után is igény van. Kifejtette, szükség van új kontextusra, rohanó világunkban pedig szükség van a gyökerekre és a megtartó erőre.
Márton Adél tanfelügyelő
Fotó: László Ildikó
– hangsúlyozta a tanfelügyelő.
Bunta Gyöngyi
Fotó: László Ildikó
Bunta Gyöngyi, a képzés ötletgazdája idén meghívottként vett részt az eseményen, jelképesen egy tarisznyát adott át a szervezőknek, ami hamuban sült pogácsát, sót és néhány kedves gondolatot is rejtett. „Adjátok csoportról csoportra és töltsétek meg tartalommal” – tette hozzá jó tanácsként.
Az idén egynaposra tervezett program első részében Benedek Árpád nagyváradi zenepedagógus tartott előadást, majd A válogatós királykisasszony című játékot adták elő óvodások.
Fotó: László Ildikó
Ezt követően Kászoniné Fejős Gabriella református lelkipásztor, népzenész beszélt a népdalokról, később műhelymunkák, kézműves tevékenységek zajlanak, amely keretein belül újabb ötleteket sajátíthatnak el a pedagógusok.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterület, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
1 hozzászólás