Fotó: Csibi Márti
Az utóbbi napokban a polgármesteri hivatal mellékgazdaságának alkalmazottai már éjszaka munkába állnak, hogy a folytonos havazásban is járhatóvá, biztonságossá tegyék az utakat. A sóból és homokból vegyített, felhasznált anyag már vita tárgyát képezi: a környezetvédők károsnak tartják, a gyakorlott munkások szerint azonban a javasolt alternatív megoldások nem kivitelezhetők a mi vidékünkön.
2010. november 30., 12:272010. november 30., 12:27
2010. november 30., 18:202010. november 30., 18:20
Két hóeke, egy traktor tele útszóró sóval, homokkal és két lapátoló személy: a Gyergyószentmiklósi Polgármesteri Hivatal mellékgazdaságának emberei egy kiadós havazás után kerek három óra alatt tudják eltakarítani a város aszfaltozott utcáiról a havat, folytonos havazás mellett ez kétszer annyi időt vesz igénybe.
„Egyelőre az aszfaltozott utakon takarítunk, de majd nagyobb havazásnál és igény esetén mellékutcára is kiszállunk” – fogalmazott Tóth Károly, a mellékgazdaság vezetője. A hóekék és a homokot szóró traktor munkásai már éjszaka megkezdik a munkát a rendőrség előtt, a Márton Áron utcában, a teherforgalmi úton és a Virág, a Bucsin, valamint a Forradalom negyedekben. Az utak csúszásmentesítését só és homok vegyítésével oldják meg Gyergyószentmiklóson.
Az ókori rómaiak nem véletlenül szórták be sóval Karthágó romjait, hogy még fű se nőjön. A téli időszakban a jégtelenítés, csúszásgátlás nálunk egyelőre még javarészt sóval történik. Kétségtelen, hogy a megoldás hasznos és olcsó, ám a környezetre gyakorolt káros hatása is rendkívül erős.
„A hegyeken, erdők között átvezető utak mentén egészen szembetűnő, amint az érzékeny fenyőfélék megsárgultan sorakoznak az út mellett. Az útszóró só hatása ez” – hívják fel a figyelmet a só káros hatására a környezetvédők, és nem véletlenül küzdenek az útszóró só ellen, hiszen nem csupán a fiatal, gyengébb növények, de az idősebb fák is kárát látják. A só ugyanakkor felrágja az állatok talpát, és rendkívül fájdalmas sebeket tud okozni a négylábú kedvenceknek. De ha a természetre gyakorolt negatív hatását a tágabb környezetünkre is kiterjeszthetjük, közismerten tönkreteszi a cipőt, károsítja az autók gumiját, alvázát, a kerékpárgumit, idővel „megeszi” az aszfaltot, a betont – hívják fel a figyelmet a szakemberek. A káros hatást fokozza, hogy a kloridok nagyon lassan bomlanak, így az ártalmas befolyás időben kitolódik. Laboratóriumi vizsgálatok szerint 1 gramm konyhasó mínusz Celsius-fokon kb. 7 gramm jeget képes megolvasztani, tehát 138 gramm konyhasót szükséges 1 négyzetméternyi útfelületre szórni. Nem utolsó szempont az sem, hogy mellette szól a viszonylag alacsony ára, viszont korrozív hatása miatt még a korszerűbbnek mondott kalcium- vagy magnézium-klorid is rendkívül károsító hatással van a fémszerkezetekre, díszburkolatokra, útburkolatra.
A legnagyobb gond maga a módszer, ahogyan néhány településen megoldják a csúszásproblémát. Először is a só java részét kint tárolják, szabad ég alatt, az pedig összefagy, és az útra való lapátoláskor nagy buckákban, tömény mennyiségben landol az úttesten, egy 16 tonnás autónyi sót pár kilométer alatt szétszórnak. Gyakorlatilag nálunk ez az egyetlen ismert eljárás. Néhány hargitai településen lapátszámra szórják ki a tömény sót az úttestekre, legjobb esetben vegyítik vagy felcserélik magnézium-kloridra, illetve kalcium-kloridra. Ugyan az utóbbi két megoldás drágább, mint a hagyományos útszóró anyag, de visszafizeti önmagát. Amely településen ezt használják, bizton állítják, hogy a homokkal kétszer annyi munka van, mivel nyáron össze is kell takarítani, továbbá rengeteg por, sár keletkezik utána. Ezekkel a csúszásgátló anyagokkal viszont leginkább fagyásmegelőzést lehet végezni, és annyira hatásosak, hogy a pár centis havat is gond nélkül el lehet takarítani.
Ugyanakkor azt sem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a magnézium-klorid és kalcium-klorid nagyon nehezen alkalmazható ilyen hideg vidéken, mint Gyergyó: ezeket az anyagokat vízzel kell vegyíteni, és –20 fokban ez nem igazán lehetséges – véli Tóth Károly, a mellékgazdaság vezetője.
Nem csupán a környezetvédők, de a nyugat-európai országok is felismerték a só káros hatását, és több országban kizárólag alternatív megoldásokat használnak, mi több, büntetik is a sózást. Só helyett használható homok, sóder, hamu, a természetesen lebomló faforgács vagy a gránitkőzúzalék is – ezeket leginkább a járdákra, magánházak, tömbházak lakói használhatják. Az úttestekre szórható, sómentes, környezetbarát anyagok használatának elterjesztését szorgalmazzák a környezetvédők, ugyanakkor a hegyeken átvezető utakon a legjobb megoldás a szakemberek szerint a hólánc használata, amely jól bevált módszer az alpesi, valamint az észak-európai országokban is.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
A gyergyószentmiklósi Virág lakónegyed déli részének teljes megújítását célozza az a pályázat, amelyhez az előtanulmányt keddi ülésén fogadta el a képviselő-testület. Szabálytalanul épített garázsok bontására is számítani kell.
szóljon hozzá!