Fotó: Veres Nándor
Felkarolják, évekig támogatják és külföldi nyelviskolákba küldik őket – így próbál kitörési lehetőséget biztosítani a hátrányos helyzetű, de tanulni vágyó gyerekek számára a magyarországi Csányi Alapítvány. A dolgok hátteréről az általuk szervezett táborban Csíksomlyón beszélgettünk az érintettekkel.
2021. július 27., 20:062021. július 27., 20:06
Az anyaországi Csányi Alapítvány 2011 óta dolgozik együtt a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatósággal, két éve pedig a Kovászna megyei igazgatóság is beszállt a partneri kapcsolatba.
Az iskolai év folyamán nyelvi képzést tartanak a hátrányos helyzetben nevelkedő és tanuló diákok számára, a lehetőséggel élők pedig a csíksomlyói multifunkcionális központban a hét elején kezdődött egyhetes táborban vesznek részt. A képzést kiemelkedő eredménnyel zárók magyarországi, németországi, illetve angliai nyelvtáborokba nyernek meghívást.
Fotó: Veres Nándor
„Manapság már reménytelen idegen nyelv ismerete nélkül boldogulni a nagyvilágban. Ezt felismerve indítottuk útjára a programot a gondozott gyerekek körében” – emlékezett vissza Radoszáv Miklós, az alapítvány operatív igazgatója. Arra a kérdésre, hogy miért épp a Hargita megyei ügynökséggel dolgoznak együtt, az igazgató a személyes ismeretségre hivatkozott.
– mesélte, hozzátéve, amikor a program szellemiségében a határon túli hátrányos helyzetű gyerekek felkarolása volt a cél, nyitott volt a megállapodás mindkét részről. „Nem feltétlen célunk, hogy minden gyereket eljuttassunk a diplomáig.
Fotó: Veres Nándor
Akik viszont szakmát tanulnak, azok magasabb informatikai és nyelvtudással rendelkeznek majd” – hangsúlyozta. Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője, aki úgy értékelte, a tanuláson túl az élményszerzés a fő vonala az alapítvány által szervezett nyári táboroknak. Idén konkrét felajánlást is kaptak:
A táborban részt vevő Balázs Bence a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium tizenegyedikes tanulója, aki Szépvízen nevelőotthonban él. Mint mesélte, nagyszerű élmény volt számára mindkét németországi tábor, amelyben részt vehetett az alapítvány által, hiszen nyelvtudását anyanyelvi körben is kipróbálhatta. Karácsony Miklós Csíkszentmártonban nevelőszülőknél él. A szintén tizenegyedikes diák számára meghatározó volt, hogy angliai táborozása során fejleszthette nyelvérzékét.
– ecsetelte élményeit.
Fotó: Veres Nándor
Az alapítványról
A magánalapítvány – amelyet a magyarországi üzletember, Csányi Sándor magánvagyonából hozott létre – elsődleges célja a tehetségek az élet bármilyen területéről történő felfedezése, gondozása és a kapcsolati háló létrehozása. A nyelvtanulási és informatikai képzés mellett szociális támogatást is nyújtanak élelmiszer vagy akár tűzifa formájában, a járványhelyzet alatt pedig elektronikai eszközöket is adományoztak a programban résztvevőknek. Éves szinten másfél millió forintnak megfelelő összeget költenek a gyerekek képzésére, jelenleg pedig 500 gondozottja van az alapítványnak.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!