Fotó: Veres Nándor
Felkarolják, évekig támogatják és külföldi nyelviskolákba küldik őket – így próbál kitörési lehetőséget biztosítani a hátrányos helyzetű, de tanulni vágyó gyerekek számára a magyarországi Csányi Alapítvány. A dolgok hátteréről az általuk szervezett táborban Csíksomlyón beszélgettünk az érintettekkel.
2021. július 27., 20:062021. július 27., 20:06
Az anyaországi Csányi Alapítvány 2011 óta dolgozik együtt a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatósággal, két éve pedig a Kovászna megyei igazgatóság is beszállt a partneri kapcsolatba.
Az iskolai év folyamán nyelvi képzést tartanak a hátrányos helyzetben nevelkedő és tanuló diákok számára, a lehetőséggel élők pedig a csíksomlyói multifunkcionális központban a hét elején kezdődött egyhetes táborban vesznek részt. A képzést kiemelkedő eredménnyel zárók magyarországi, németországi, illetve angliai nyelvtáborokba nyernek meghívást.
Fotó: Veres Nándor
„Manapság már reménytelen idegen nyelv ismerete nélkül boldogulni a nagyvilágban. Ezt felismerve indítottuk útjára a programot a gondozott gyerekek körében” – emlékezett vissza Radoszáv Miklós, az alapítvány operatív igazgatója. Arra a kérdésre, hogy miért épp a Hargita megyei ügynökséggel dolgoznak együtt, az igazgató a személyes ismeretségre hivatkozott.
– mesélte, hozzátéve, amikor a program szellemiségében a határon túli hátrányos helyzetű gyerekek felkarolása volt a cél, nyitott volt a megállapodás mindkét részről. „Nem feltétlen célunk, hogy minden gyereket eljuttassunk a diplomáig.
Fotó: Veres Nándor
Akik viszont szakmát tanulnak, azok magasabb informatikai és nyelvtudással rendelkeznek majd” – hangsúlyozta. Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője, aki úgy értékelte, a tanuláson túl az élményszerzés a fő vonala az alapítvány által szervezett nyári táboroknak. Idén konkrét felajánlást is kaptak:
A táborban részt vevő Balázs Bence a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium tizenegyedikes tanulója, aki Szépvízen nevelőotthonban él. Mint mesélte, nagyszerű élmény volt számára mindkét németországi tábor, amelyben részt vehetett az alapítvány által, hiszen nyelvtudását anyanyelvi körben is kipróbálhatta. Karácsony Miklós Csíkszentmártonban nevelőszülőknél él. A szintén tizenegyedikes diák számára meghatározó volt, hogy angliai táborozása során fejleszthette nyelvérzékét.
– ecsetelte élményeit.
Fotó: Veres Nándor
Az alapítványról
A magánalapítvány – amelyet a magyarországi üzletember, Csányi Sándor magánvagyonából hozott létre – elsődleges célja a tehetségek az élet bármilyen területéről történő felfedezése, gondozása és a kapcsolati háló létrehozása. A nyelvtanulási és informatikai képzés mellett szociális támogatást is nyújtanak élelmiszer vagy akár tűzifa formájában, a járványhelyzet alatt pedig elektronikai eszközöket is adományoztak a programban résztvevőknek. Éves szinten másfél millió forintnak megfelelő összeget költenek a gyerekek képzésére, jelenleg pedig 500 gondozottja van az alapítványnak.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!