Szellős elhelyezés. Kötelező a két méteres távolság és diákonként négy négyzetméternyi hely biztosítása
Fotó: Veres Nándor
Felkészültek a Hargita és Maros megyei tanintézetek a jövő héten kezdődő rendhagyó képességfelmérő vizsgák, majd az érettségi lebonyolítására, erről helyszíni ellenőrzéseken bizonyosodtak meg a megyei tanfelügyelőség munkatársai. Az iskolákat a felkészítők idején újra meglátogatják.
2020. június 10., 11:032020. június 10., 11:03
Több mint ötezer diák vesz részt az elkövetkező hetekben a szigorú járványmegelőzési óvintézkedések betartásával zajló cikluszáró vizsgákon Hargita megyében. Többségük jelenleg is látogatja a tanintézeteket, ugyanis
Az elmúlt időszakban a megyei tanfelügyelőség munkatársai is látogatást tettek az iskolákban, hogy a helyszínen bizonyosodjanak meg a koronavírus-járvány miatt elrendelt óvintézkedéseknek. „Minden iskolát meglátogattunk és azt találtuk, hogy mindenütt megfelelnek azoknak az előírásoknak, amit egyrészt a tanügyminisztérium és az egészségügyi minisztérium közös rendelete előír, másrészt amit a józan ész diktál.
– számolt be a helyszíni látogatások eredményéről Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője.
Az önkormányzatok túlnyomó többsége is kivette a részét a tanintézetek felkészítéséből, lehetőségeikhez mérten mindenhol segítették az iskolákat, hiszen a helyhatóságok erre a célra pénzt is kaptak – tájékoztatott a főtanfelügyelő.
A Hargita Megyei Tanfelügyelőség 284 ezer maszkot rendelt az oktatási minisztériumtól a diákok és a személyzet számára. Ebből a mennyiségből
A tanfelügyelőség korábban – amikor még nem volt biztos, hogy a szaktárca által biztosított maszkokat időben megkapja a tanfelügyelőség – szétosztott az iskoláknak 20 ezer maszkot abból a készletből, amit a magyar kormány küldött a megyébe. Ez két napra volt elegendő, de nem volt fennakadás az ellátásban, mert időben megérkezett az oktatási minisztérium első maszkszállítmánya is.
A vizsgafelkészítőket illetően a főtanfelügyelő elmondta, előzetes felméréseik szerint
„Én is voltam pár iskolában és azt tapasztaltam, hogy a gyerekek alig várták, hogy bemehessenek az iskolába még ilyen szigorú körülmények között is, és a pedagógusok részéről se merült fel, hogy ne vegyenek részt ezeken a felkészítőkön” – fogalmazott Demeter Levente. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a kéthetes felkészítő időszak alatt a tanfelügyelőség képviselői ismét végiglátogatják az iskolákat – egy részük esetében ez már meg is történt. „Ha ezen is minden rendben lesz, akkor én úgy gondolom, hogy a kisérettségin is száz százalékosan megfelelő lesz minden” – mondta a felkészülésről.
Az oktatási, illetve egészségügyi minisztérium közös szabályozása értelmében a felkészítőkön, illetve a vizsgákon egyaránt ugyanazok az előírások érvényesek:
majd az előre kijelölt pedagógusok az osztálytermekbe kísérik tanulókat, akik kötelezően két méter távolságra kell legyenek egymástól és mindegyiküknek legalább négy négyzetméternyi hely kell jusson. Ugyanakkor minden osztályban kell legyen kézfertőtlenítő.
Hargita megyében 5272 diák készül a cikluszáró vizsgákra, közülük 3110 a nyolcadik osztály végzősei számára megszervezett, hétfőn kezdődő országos képességfelmérőre, 2162 pedig az azt követő héten kezdődő érettségire.
Maros megyében 4700 nyolcadikos tanuló iratkozott fel az országos képességfelmérő vizsgákra és négyezer diákra számítanak, akik az érettségire iratkoznak – tudtuk meg Illés Ildikótól. A Maros megyei főtanfelügyelő-helyettes a Székelyhonnak elmondta:
„Létezik egy, a minisztérium által előírt procedúra, amely szerint meg kell rajzolni az útvonalat, ahol bemehetnek a tanulók az iskolába, illetve ahol távoznak, de a fertőtlenítővel átitatott lábtörlők használatától a maszkok kiosztásáig, a két méter távolság betartásáig, a szüneteknek más-más időpontban történő megszervezéséről és minden egyéb, idevágó fontos dologról tájékoztattuk az iskolák vezetőit” – számolt be Illés Ildikó.
„Mindenhol a szabályok szerint jártak el, sehol nem találtunk kihágást, szabálysértést” – tette hozzá a főtanfelügyelő helyettes.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
szóljon hozzá!