A kidobott szemét mennyiségét nem tudják csökkenteni, de a szelektív hulladék arányát lehetne növelni. Képünk illusztráció
Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI
Tavaly több mint 50 ezer tonna hulladékot szállítottak el – vont mérleget a háromszéki Tega Rt. köztisztasági vállalat. Máthé László igazgató szerint az ebből a mennyiségből összegyűlt szemétdomb nagyobb lenne mint egy stadion.
2022. január 17., 12:322022. január 17., 12:32
Tavaly 12 százalékkal nőtt az elszállított hulladék az egy évvel korábbi mennyiséghez képest. Arányaiban a vegyes, újra nem hasznosítható háztartási hulladék mennyisége közel öt százalékkal növekedett: míg 2020-ban több mint 30 ezer tonna, tavaly már 31 tonna gyűlt össze. Szelektív anyagokból – papír, fém, műanyag, üveg – 6728 tonna gyűlt, lebomló, biohulladékból 5887 tonna, építkezési hulladékból 6416 tonna, illetve elektronikai jellegű hulladékból 179 tonna. Ez utóbbiból sokkal kevesebb, mint egy évvel korábban, amikor 247 tonna elektronikai hulladék gyűlt. A Tega igazgatója szerint erre az a magyarázat, hogy
Máthé László arra is kitért, hogy az ország legtöbb megyéjétől eltérően Kovászna megye teljesíti a hulladékgyűjtésre vonatkozó előírásokat. Az ügyfeleik odafigyelését azzal hálálják meg, hogy
A Lécfalván leürített vegyes hulladék tonnájáért a cég tavaly 218,5 lejt fizetett, idén ez az összeg 231 lej, ez az ár nem tartalmazza a szállítási, személyzeti és egyéb költségeket.
Máthé László elmondta, a hulladékmennyiség növekedése általános jelenség, összetett okai vannak, erre nem tudnak megoldást. Számukra az a kihívás, hogy
Erre megoldás lehet a már kísérleti programként működő ökosziget, amely lehetővé teszi, hogy kövessék, melyik lakó mikor mit dobott el, így mindenki annyit fizet, amennyit szemetel, és az is kiderül, melyik ügyfél nem válogatja szét a hulladékot. Az viszont sok tényezőtől függ, mikor lehet a rendszert az egész városra kiterjeszteni.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!