Terepszemlét tartott múlt héten Lövétén a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum két munkatársa, Nyárádi Zsolt és Sófalvi András. A két régész látogatása a helyi önkormányzat által támogatott kutatómunkának a kezdete, melynek keretében adatokat gyűjtöttek a szeptember elején kezdődő ásatás helyszínéről.
2010. április 19., 17:172010. április 19., 17:17
A lövétei régészeti ásatás ötlete már legalább négy-öt éve felmerült, de a helyi polgármesteri hivatal által felajánlott anyagi támogatás révén most nyílt erre lehetőség – tudtuk meg Nyárádi Zsolttól. Az ötletgazda Mihály János történész, aki egyben a kapcsolatember szerepét is vállalta a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum és a lövétei önkormányzat között.
Ásatások szeptemberben
A lövétei kutatómunka célpontjában az elpusztult, föld alatt lévő templom áll, melynek elsősorban korát szeretnék megállapítani. Valamennyire ugyan tudják keltezni, és fekvésének helyét a terepfelszín változó alakjából is lehet sejteni, de pontos adat egyik esetben sem áll a régészek rendelkezésére. Válaszra várnak még az esetleges átépítési fázisok mibenlétei (különféle beavatkozások, átépítés, bővítés, szépítés), valamint a cinterem és a torony keltezése, illetve egymáshoz való viszonyuk megállapítása.
A feltárómunka a szokás szerint három fázisban zajlik, az első a terepfelmérés (erre került sor múlt héten), második a topográfiai tervezet elkészítése (ami a hónap végén esedékes), harmadik pedig maga a konkrét ásatás, amely szeptember elején kezdődik, és várhatóan két-három hétig húzódik el. „Napi nyolc-tíz órát dolgozunk, a munkatempó természetesen az időjárástól is függ. Az ásatások idejére ki is költözünk Lövétére, nagy segítséget jelent számunkra, hogy a polgármesteri hivatal biztosítja a szállást és az ellátást is” – árulta el Nyárádi Zsolt régész.
Bővebben az Udvarhelyi Híradó keddi, április 20-ai számában!
Néhány héten belül elkészülnek a tervek, így elkezdődhet a Korondon elképzelt bölcsőde megépítése. A kivitelező nem fog unatkozni, hiszen még idén be kell fejezze a munkálatokat.
Az elapadó források miatt folyamatosan gondot jelentett az ivóvízhiány a Székelyderzshez tartozó településeken, így előbb Székelymuzsnára vezették be a Székelyudvarhelyen kitermelt vizet, majd nemrég a községközpontban is ugyanezt tették.
Gazdafórum-karavánra hívják az udvarhelyszéki gazdákat, ahol a szakemberek tájékoztatják az érdeklődőket pályázatokról. De az is céljuk, hogy segítsék őket a különböző támogatások megszerzésében, valamint a felmerülő problémák kiküszöbölésében.
Székelyderzs unitárius vártemploma Szászföld és Székelyföld határán áll Udvarhelyszéken. Az Árpád-korig visszanyúló múltú templom az egyetlen romániai magyar műemlék, amely az UNESCO világörökség része.
Számos kérdésre várnak választ a székelykeresztúri Szent Kereszt felmagasztalása templom feltárásával. A műemlékvédelem alatt álló templomról több írásos anyag és említés is van, egy kéttornyos, bazilikaméretű templom tervei kérdéseket vetnek fel.
Harmadik alkalommal tartottak Farkas Árpád-emléknapot Székelyszentmiklóson, a 2021-ben elhunyt Kossuth-díjas költő gyermekkora helyszínén. Az ünnepségen emléktáblát avattak, és leleplezték a költő életútját bemutató információs táblákat is.
Szimfonikus hangverseny lesz Székelyudvarhelyen vasárnap a Székelyudvarhelyi Művelődési Ház és a Székelyföldi Filharmónia szervezésében.
Sokan kihasználták a korondi önkormányzat által kezdeményezett programot, amely során ingyen szállították el a gazdák portája elől a régi gumiabroncsokat.
Lezárják a székelyudvarhelyi Villanytelep utca jelentős szakaszát építési munkálatok miatt csütörtökön és pénteken. A lezárás miatt a városi buszok menetrendje is változik – tájékoztat a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Úszómedence és edzőterem is lesz az új szabadidőközpontban, amelynek alapozási munkálatai egy hónapja kezdődtek el a régi székelykeresztúri edzőpályánál. Összességében harmincmillió lejes beruházásról van szó.