Selyem-Hideg Norbert főjegyző
Fotó: Gergely Imre
Sajtótájékoztatón reagált a gyergyószentmiklósi városháza főjegyzője és két irodavezető azokra a kijelentésekre, amelyeket Árus Zsolt, a Székely Figyelő Alapítvány vezetője mondott pénteken. Szerintük a polgármesteri rendeletben kiadott helyi járványügyi korlátozások törvényesek, és a zöld igazolvánnyal nem rendelkező polgárok is el tudták intézni az ügyeiket.
2021. december 13., 20:332021. december 13., 20:33
2021. december 14., 16:002021. december 14., 16:00
Árus Zsolt szerint több szempontból is törvénytelen az a polgármesteri rendelet, amely a gyergyószentmiklósi közintézményekbe való bejutás feltételeit szabályozza; erre reagáltak a városházi alkalmazottak.
Selyem-Hideg Norbert főjegyző elmondta, az Árus Zsolt szerint jogsértő 864-es számú rendelet az országos szabályozás városházán történő belső alkalmazást szolgálja, tehát a személyre szóló, egyéni közigazgatási akták kategóriájába sorolható, végrehajtásáért a hivatal alkalmazottai felelősek, illetve ezek számára közlik ki.
Több szempontból is törvénytelen az a polgármesteri rendelet, amely a gyergyószentmiklósi közintézményekbe való bejutás feltételeit szabályozza – jelentette ki pénteken Árus Zsolt jogvédő.
„A közintézményekbe való belépés feltételeit szabályozó 1090-es számú kormányhatározat, illetve az ezt felváltó, december 8-tól alkalmazandó, 1242-es számú kormányhatározat értelmezése laikusok számára okozhat nehézségeket – ők ugyanis saját érdekeik érvényesítése szempontjából próbálják magyarázni. Nem érzik annak finomságát, hogy
és ebből kifolyólag alkalmazandó az az alapelv is, miszerint a kivételeket szorosan értelmezzük: »Exceptio est strictissimae applicationis«. Mivelhogy jogi folyamat köztudottan nem zajlik a pénzügyön, hanem a bíróságokon, illetve ügyészségeken, a pereskedő feleknek a bejárása ezen épületekbe van engedélyezve, míg a helyi adók és illetékek osztályán adóügyi, közigazgatási eljárások folynak” – hangzott el. Selyem-Hideg hozzátette még, hogy a közigazgatási törvénykönyv előírásai szerint
– reagálva arra, hogy Árus Zsolt szerint aggályos, hogy a polgármester rendelete csak románul volt kiadva.
A sajtótájékoztatón Gereőffy Imola, a szociális igazgatóság vezetője, valamint Lőrinczi Mária, a pénzügyi osztály vezetője is elmondta az álláspontját. Gereőffy Imola leszögezte, hogy
a Kárpátok utcai irodánál, zöldigazolvánnyal vagy anélkül is beléphetnek az emberek, az ott dolgozók az ügyfelek rendelkezésére álltak. A beszélgetés során egyébként pontosításra is szükség volt: Árus Zsolt ugyanis nem azt állította, hogy egy szociális juttatás ügyében a szociális osztályra nem léphetett be valaki, hanem azt, hogy személyi igazolványának megújítására volt szüksége az illetőnek, és az ebben illetékes irodába nem mehetett be zöldigazolvány hiányában. Azonban ez a fűtéstámogatáshoz, tehát szociális juttatás megszerzéséhez volt szükséges.
Lőrinczi Mária, a pénzügyi osztály vezetője
Fotó: Gergely Imre
Lőrinczi Mária elmondta, a helyi adók- és illetékek osztályán is mindenkit igyekeznek kiszolgálni, senkit nem utasítottak el.
Az épületbe ugyan valóban nem léphetett be, de az épületen kívül segítettek neki az ügyintézésben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
A három székelyföldi megye tanácselnökei is az első órákban éltek a szavazati jogukkal. A három település, ahol az államelnök-jelöltekre szavaztak: Ojtoz, Városfalva és Szováta.
Egy 4,1-es és egy 3,5-ös erősségű földrengés volt vasárnap reggel Vrancea szeizmikus térségében – tájékoztatott az országos földfizikai intézet.
Az RMDSZ elnöke, egyúttal államfőjelöltje is leadta voksát vasárnap délelőtt, ezt követően pedig reményeiről beszélt a következő kormányzatot illetően.
A székelyföldi politikusok közül többen már vasárnap reggel leadták szavazatukat az államfőválasztás első fordulójában. Mint fogalmaztak, a józan ész hangját választották.
Vasárnap reggelre a rossz időjárás által érintett összes Hargita megyei településen helyreállt az áramszolgáltatás – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.
Több mint 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.
6 hozzászólás