A Kossuth Lajos utcai tömbházsornál évek óta késik a munkálatok befejezése
Fotó: Pinti Attila
Nyolc pert folytat a csíkszeredai városháza egy évekkel ezelőtt tömbház-hőszigeteléseket végző cég ellen, amely több mint két évvel túllépte a befejezési határidőket, és a kirótt késedelmi kamatokat nem fizette ki. A szerződésbontásokat szerették volna elkerülni, egy esetben viszont, ahol még mindig nem fejezték be a munkát, most már ezt is meg kell tenni.
2024. május 10., 07:572024. május 10., 07:57
A városháza több szerződést írt alá 2019-ben illetve 2020-ban azzal a Maros megyei céggel, amely több mint húsz csíkszeredai tömbház hőszigetelését vállalta el. Mint később kiderült,
amellyel kapcsolatban nemcsak a lakossági panaszok kezdtek sűrűsödni, hanem a megbízó is meggyőződhetett róla, hogy az ide-oda történő alkalmazotti átcsoportosítás mellett hónapokig szünetelt a munka egy-egy helyszínen.
Az eredetileg 2020-ra, illetve 2021-re rögzített műszaki átvételeket még a szerződések hosszabbítása mellett sem tudták időben megejteni, később több ilyen kísérletet a gyatra kivitelezés miatt tapasztalt hiányosságok hiúsítottak meg, ezek kijavítása nélkül ugyanis a városháza nem volt hajlandó a jegyzőkönyveket aláírni és a munkát kifizetni.
A szerződésbontást mindenképp el szerették volna kerülni, mert a munkálatok legnagyobb része elkészült, és ilyenkor nagyon nehéz más kivitelezőt keresni, hogy befejezze és a jótállási időszakot átvállalja. Miután nagy késlekedéssel a legtöbb esetben megtörtént a műszaki átvétel, és a késedelmi kamatok összegét a városháza kiszámlázta a kivitelezőnek, az megtagadta ezek kifizetését.
Mivel a törvény nem teszi lehetővé, hogy a munkálat értékéből levonják a késedelmi kamatot, és csak a különbözetet fizessék ki, a város kénytelen volt pereket indítani a követelések behajtása érdekében. A Hargita Megyei Törvényszéken nyolc bírósági eljárást indítottak, amelyek első fokon már befejeződtek, de meglepő módon, különböző eredményekkel. Így
a nyolc perből három esetben helyt adtak a város keresetének, és megítéltek kétszer 118 ezer, illetve egy 26 ezer lej értékű kifizetést,
öt másik eljárás során viszont elutasították a városháza kérését.
Mint Bors Béla alpolgármester kérdésünkre elmondta, a keresetek ugyanazt tartalmazták minden esetben,
Minden esetben fellebbezés történt, ezeket a Marosvásárhelyi Ítélőtábla tárgyalja.
Egy helyszínen, a Kossuth Lajos utca 20–26-os számú tömbházsornál a cég a folyamatos ígéretek ellenére még azóta sem fejezte be a munkát, noha annak több mint 90 százaléka már régebben elkészült. Az alpolgármester szerint nem várnak tovább, elindították a szerződésbontási eljárást – a cég ebben az esetben több millió lejes késedelmi kamatot halmozott fel és egy újabb perre számítanak.
„Bármennyire is szeretnénk, hogy tudjuk befejezni, ahhoz most a szerződést fel kell bontani, szakértői véleményezést kell kérni az eddig elvégzett munkáról, és ha ezeken túl vagyunk,
– vázolta Bors Béla, aki szerint ha egy kis komolyság szorult volna a cégbe, egy hónap alatt el tudná ezt végezni.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
3 hozzászólás