Nagy Zoltán szerint nagyon nehéz év lesz a 2018-as. Archív
Fotó: Pethő Melánia
A gyergyószentmiklósi önkormányzat jövőre meg kell húzza a nadrágszíjat – ez következik a Tudose kormány kedden elfogadott új adótörvény-módosításából. Gyergyószentmiklóson 20 százalékkal csökken a költségvetési bevétel, viszont komoly új költségek jelentkeznek.
2017. november 09., 19:052017. november 09., 19:05
„Az adótörvény változásának egyik sarkalatos pontja, hogy 16 százalékról 10-re csökken az egyéni jövedelemadó. Ennek az adónak 41,75 százaléka maradt az önkormányzatoknak.
– jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere. A városi költségvetés közel 3 millió lejjel lesz kisebb.
Ez már önmagában súlyos érvágás lenne, de mindehhez hozzájön, hogy újabb terhek elviselésére kötelezi a kormány Gyergyószentmiklóst is.
Gyergyószentmiklós esetében még egy újabb tehertétel megjelenése is egyre valószínűbb, ugyanis hírek szerint a kormány, meg akar szabadulni a sportiskolák adminisztrálásától. Eddig tanügyminisztérium fizette a sportiskolák költségeit, ezeket az önkormányzatoknak adnák át.
Csak a bizonytalanság a biztos – állapította meg Jánosi Béla, a gyergyószentmiklósi Iskolás Sportklub vezetője. Nehéz helyzetbe került az intézmény, az is felmerült, hogy lemond a sportcsarnok működtetéséről.
Hogy mi következhet ebből, azt jelzi, hogy a Gyergyószentmiklósi Iskolás Sportklubnak, azaz ismertebb nevén a sportiskolának már most nincs pénze a Basilides Tibor Sportcsarnok fenntartására, ugyanakkor jégbért sincs miből fizessen az utánpótláscsapatoknak a jégpályán. A gyergyószentmiklósi képviselő-testületben egyetértés van arra vonatkozóan, hogy meg kell találni a megoldást, hogy a város hozzájárulhasson a csarnok fenntartásához, ne kelljen azt bezárni. Ez tehát rendeződni fog erre az évre. Kérdés, hogy mi jön december 31-e után.
Az elöljáró azt is közölte, hogy
De, ha az új adótörvény hatályba lép, akkor nagyon meg kell nézni, hogy mire jut pénz Gyergyószentmiklóson.
A gyergyószentmiklósi városháza épülete. Nehéz idők elé néznek
Fotó: Pethő Melánia
Nagy Zoltán elmondta, a hét elején Bukarestben a Romániai Municípiumok Szövetsége találkozóján vett részt, ahol Mihai Tudose kormányfőnek is elmondták aggályaikat az adótörvénykönyv tervezett módosításával kapcsolatosan. Minden polgármester egyetértett azzal, hogy ez így bajba sodorja a városokat a PSD-s polgármesterek, többek között Bukarest főpolgármestere, Gabriela Firea és más, a PSD-ben fontos szerepet betöltő városvezetők is tiltakoztak. Úgy tűnt, Tudose el is fogadta az érvelésüket. A módosítást ennek ellenére elfogadták. Ahogy a többi polgármester, úgy Nagy Zoltán is sötéten látja, hogy milyen következményei lehetnek országszerte a döntésnek. Amint elmondta, elképzelhető lehet, hogy a kormány tudja mi a megoldás, és nincs mitől tartani, de igazából nem hiszi ezt.
Szerdán ebben a témában tárgyaltak Csíkszeredában más székelyföldi városok polgármestereivel, illetve Borboly Csabával Hargita Megye Tanácsának elnökével. Az eseményen jelen volt Tánczos Barna szenátor is. Közös fellépést sürgetnek, ugyanakkor
Azt keresik, hogy bizonyos városi intézmények fenntartását hogyan tudnák közösen a megyei önkormányzattal megoldani.
Nagy Zoltán még megjegyezte, amennyiben hivatalos lesz a szándék miszerint a kormány valóban az önkormányzatoknak adná át a sportiskolákat, akkor elvárják, hogy ez országszinten így legyen.
Délután kettő és három óra között sehol nem voltak sorok a gyergyószentmiklósi szavazókörzetek előtt, de folyamatosan mennek az emberek szavazni a romániai elnökválasztás második fordulójában.
A 15 órás részvételi adatok szerint már a 40 százalékhoz közelít a részvételi arány Hargita megyében a romániai elnökválasztás második fordulójában, ott ugyanis már a választópolgárok 38,72 százaléka járult az urnák elé.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Nem marad el sokkal az országos átlagtól a székelyföldi választási kedv: a választásra jogosultak egynegyede élt is állampolgári jogával a délelőtti órákban a legfrissebb részvételi adatok szerint.
Ha nem olvasnánk újságot, talán nem is vennénk észre, hogy választás zajlik, annyira csendes a város. Azonban a „fű alatt” csak van mozgás Kézdivásárhelyen is, bár egyelőre kisebb a részvétel az országos átlaghoz képest.
A Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazás napján tilos az elnökjelöltek valamelyikének támogatására vagy elutasítására közvetlen vagy közvetett módon buzdító tartalmak online terjesztése.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
szóljon hozzá!