Fotó: Pinti Attila
Hogyan alakulnak az események a világpolitikai színtéren és mindez milyen módon lehet befolyással az orosz–ukrán háború és a jövőbeni világpolitikai helyzet alakulására – röviden erről szólt a Mandiner Harctér című elő műsora, amelyet ez alkalommal Tusványosról sugároztak csütörtök délelőtt, a Tusnádfürdőn tartózkodók pedig személyesen is részt vehettek rajta.
2024. július 25., 20:522024. július 25., 20:52
2024. július 25., 21:072024. július 25., 21:07
Az Izraelben élő Robert C. Castel biztonságpolitikai szakértő és Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatójának részvételével zajló beszélgetésen számos érdekfeszítő, aktuális politikai folyamatról szó esett. Pócza István, a Mandiner munkatársa vezetésével olyan izgalmas témákat feszegettek a szakértők, mint
Joe Biden amerikai elnök visszaléptetése az újabb elnökjelöltségtől,
vagy az orosz–ukrán háború következményeként végbemenő változások.
Terítékre került ugyanakkor az országok közötti politikai nyomásgyakorlás,
sőt néhány gondolatot arról is megosztottak a szakértők, mi lehet(ne) Kína esetleges szerepe az orosz–ukrán háborúban, és hogyan befolyásolhatná ez az esetleges szerepvállalás a háború végkimenetelét.
Biden elnök visszalépéséről Robert C. Castel elmondta, Nyikita Hruscsov szovjet elnök hatalomból való elmozdítására emlékezteti az eset, és véleménye szerint semmiképp sem lehet pozitív jelként értelmezni.
– tett erős kijelentést a biztonságpolitikai szakértő.
Bendarzsevszkij Anton erre reagálva elmondta, ő azért bízik abban, hogy az Egyesült Államok jelenlegi viszonyai nem hasonlíthatóak össze az egykori Szovjetunióéval, hiszen egy teljesen más berendezkedésű országról beszélünk.
Bendarzsevszkij Anton
Fotó: Pinti Attila
Biden esete őt inkább olyan szempontból lepte meg – fűzte hozzá Bendarzsevszkij –, hogy annak ellenére, hogy időskori problémái miatt nem tudta volna ellátni már sokáig elnöki feladatait, elnökjelöltnek nagyon is alkalmas volt, hiszen egyszerre több választói csoportot tudott megszólítani, mivel ő fehér férfi, idősebb korosztályt képviseli, tapasztalatokkal rendelkezik, ráadásul az amerikai politikában több mint negyven éve van benne.
„Joe Biden valószínűleg elveszítette volna a választásokat, de nagyon szoros versenyben. Én azt gondolom, hogy itt most rosszabb választási vereség lesz, de aztán lehet, hogy most is tévedek, hiszen alapvetően nem ismerem ezt a térséget” – mutatott rá.
Robert C. Castel
Fotó: Pinti Attila
Ezzel szemben álló véleménye volt azonban Robert C. Castelnek. „Tisztában kell lenni azzal, hogy Biden elnököt nem azért váltották le, mert meghalt. Nem azért váltották le, mert inkompetens, hanem azért, mert rossz eredményeket produkált, a kék oszlop (a kék a Demokrata Párt hagyományos színe – szerk. megj.) kisebb lett, mint a vörös oszlop (a vörös a Republikánus Párt színe), és ezzel borítékolni lehetett azt, hogy le fogják váltani. Tehát
– hangzott az újabb erős véleményformálás.
Amerikáról aztán csakhamar a szomszédos orosz–ukrán háborúra terelődött a beszélgetés, azon belül pedig az ukránok múlt heti döntésére, miszerint korlátozzák a Barátság kőolajvezetéknek bizonyos szállításait, melyek Magyarországot is érintik.
Robert C. Castel szerint az orosz–ukrán háború az Európai Unió vezetésének fontos, olyan szempontból, hogy a háború révén ki lehet kényszeríteni egy konformizmust az Európai Unión belül. „Ukrajna itt a saját érdekei ellen is cselekedett, csak azért, hogy elvégezze valaki másnak a munkáját, aki egy üzenetet akart átadni Magyarországnak, hogy
Adódik a kérdés, hogy kinek az üzenete ez?” – világított rá határozott álláspontjára.
Fotó: Pinti Attila
Bendarzsevszkij Anton ezt a dolgot is másképp látja, véleménye szerint ez az ukrán lépés – amely Magyarország olajszállításainak harmadát érinti – egy diplomáciai eszköz arra, hogy nyomást gyakoroljon Magyarországra Ukrajna. „Kvázi mondhatjuk azt is, hogy próbálnak visszavágni. Korábban nem volt erre eszközük, nem volt mozgástér, most pedig úgy érezték, hogy ezt megtehetik” – fejtette ki saját álláspontját a szakértő. Elmondta ugyanakkor azt is,
Vitapartnere kiemelte, ő nem gondolja, hogy egy rövidtávú folyamatról lenne szó, inkább azon a vélekedésen van, hogy a diplomácia csak akkor lehet hatékony, ha valódi kézzelfogható erő áll mögötte.
Fotó: Pinti Attila
Rámutatott ugyanakkor arra is, egyetlen hatalom van, amelyik képes nyomást gyakorolni Oroszországra a háborúval kapcsolatban, és az Kína. Véleménye szerint azonban Kínának gazdasági szempontból nem érdeke, hogy mielőbb véget érjen a háború.
Ukrajna teljes mértékben rá van szorulva a nyugati támogatásokra, amelyek nélkül nem képes ellenállni Oroszországnak, hosszú távon. Tehát ha van egy nyomásgyakorlás részükről, és erre van egy világos nemleges válasz Brüsszelben vagy Washingtonban, akkor abban a pillanatban le is állnak vele.
Fotó: Pinti Attila
A beszélgetésen emellett arra is kitértek, hogy az európai országok többsége jelen pillanatban nem tudná megvédeni saját magát egy fegyveres konfliktus során.
„Én már húsz éve mondom, hogy Európának fegyverkeznie kell, és a hadrendet kell fejlesztenie. Most már beszélnek ezekről a dolgokról, de sajnos még mindig nem cselekszenek” – mutatott rá Robert C. Castel az aggasztó tényre.
Fotó: Pinti Attila
A Mandiner élő műsora egyébként nagy népszerűségnek örvendett a táborlakók körében, a Bánffy Miklós-ársalgó zsúfolásig megtelt, sőt azon kívül is szép számban gyűltek össze érdeklődők. Az élő közvetítés lejárta után is folytatódott a beszélgetés Tusnádfürdőn, amelynek során a jelenlévők kérdéseire válaszoltak a szakértők.
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
A nyári európai parlamenti választásoknál picit jobban alakulnak a parlamenti választásokon való részvételt mutató számok – de Bodor László, az RMDSZ Háromszéki Területi Szervezetének ügyvezetője óvva int a hátradőléstől.
Tíz sírkövet tört össze, ugyanakkor kereszteket húzott ki a földből egy zavart állapotú férfi szombaton Bardocon; a tettest pszichiátriai intézetbe utalták be – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Kézdivásárhelyen nem sokkal 14 óra előtt 27,53 százalékos részvételi arányt jegyeztek, ami ugyan hajszállal gyengébb a megyei átlagnál, de többen járultak az urnákhoz, mint négy évvel ezelőtt a nap ezen szakaszáig.
Egymásnak adták a kilincset a választók, helyenként kisebb sorok is kialakultak, de nem kellett sokat várni – sok ünneplőbe öltözött csíkszeredai adta le délben szavazatát a Nagy Imre Általános Iskolákban kialakított szavazókörzeteknél.
Érdemes jól megnézni, mert ilyet se látunk minden választáson: Hargita megyében ment el arányaiban a legtöbb szavazópolgár választani a vasárnapi parlamenti választáson.
A megszokottól eltérően most nem marad el a szavazási kedv a székelyföldi megyékben a déli, románok lakta megyékhez képest. Sőt, Hargita megyét alig néhány másik megye előzi a részvételi arány tekintetében 13 órakor.
Kisebb sorok alakultak ki egyes szavazókörzetekben vasárnap dél körül Székelyudvarhelyen, ám így sem kellett sokat várjanak a választópolgárok, hogy leadhassák voksukat.
Beláthatatlan következményei lesznek annak, ha szélsőséges eszméket valló alakulatok kerülnek hatalomra – fogalmazott Császár Károly Zsolt szenátorjelölt, miután ma reggel leadta voksát a parlamenti választásokon.
Nagyon sok politikus már a délelőtti órákban elment szavazni, így tett Antal Lóránt udvarhelyi szenátorjelölt, illetve Hajdu Gábor és Bende Sándor csíki és gyergyói képviselőjelölt is.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szerint ezúttal az a fontos, hogy legyen Erdélyben magyar jövő. Szerinte most arra van szükség, hogy ez a december elseje a győzelemről szóljon, hogy ez a december elseje legyen az, amikor nem veszítünk.
1 hozzászólás