Fotó: Pinti Attila
Hogyan alakulnak az események a világpolitikai színtéren és mindez milyen módon lehet befolyással az orosz–ukrán háború és a jövőbeni világpolitikai helyzet alakulására – röviden erről szólt a Mandiner Harctér című elő műsora, amelyet ez alkalommal Tusványosról sugároztak csütörtök délelőtt, a Tusnádfürdőn tartózkodók pedig személyesen is részt vehettek rajta.
2024. július 25., 20:522024. július 25., 20:52
2024. július 25., 21:072024. július 25., 21:07
Az Izraelben élő Robert C. Castel biztonságpolitikai szakértő és Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatójának részvételével zajló beszélgetésen számos érdekfeszítő, aktuális politikai folyamatról szó esett. Pócza István, a Mandiner munkatársa vezetésével olyan izgalmas témákat feszegettek a szakértők, mint
Joe Biden amerikai elnök visszaléptetése az újabb elnökjelöltségtől,
vagy az orosz–ukrán háború következményeként végbemenő változások.
Terítékre került ugyanakkor az országok közötti politikai nyomásgyakorlás,
sőt néhány gondolatot arról is megosztottak a szakértők, mi lehet(ne) Kína esetleges szerepe az orosz–ukrán háborúban, és hogyan befolyásolhatná ez az esetleges szerepvállalás a háború végkimenetelét.
Biden elnök visszalépéséről Robert C. Castel elmondta, Nyikita Hruscsov szovjet elnök hatalomból való elmozdítására emlékezteti az eset, és véleménye szerint semmiképp sem lehet pozitív jelként értelmezni.
– tett erős kijelentést a biztonságpolitikai szakértő.
Bendarzsevszkij Anton erre reagálva elmondta, ő azért bízik abban, hogy az Egyesült Államok jelenlegi viszonyai nem hasonlíthatóak össze az egykori Szovjetunióéval, hiszen egy teljesen más berendezkedésű országról beszélünk.
Bendarzsevszkij Anton
Fotó: Pinti Attila
Biden esete őt inkább olyan szempontból lepte meg – fűzte hozzá Bendarzsevszkij –, hogy annak ellenére, hogy időskori problémái miatt nem tudta volna ellátni már sokáig elnöki feladatait, elnökjelöltnek nagyon is alkalmas volt, hiszen egyszerre több választói csoportot tudott megszólítani, mivel ő fehér férfi, idősebb korosztályt képviseli, tapasztalatokkal rendelkezik, ráadásul az amerikai politikában több mint negyven éve van benne.
„Joe Biden valószínűleg elveszítette volna a választásokat, de nagyon szoros versenyben. Én azt gondolom, hogy itt most rosszabb választási vereség lesz, de aztán lehet, hogy most is tévedek, hiszen alapvetően nem ismerem ezt a térséget” – mutatott rá.
Robert C. Castel
Fotó: Pinti Attila
Ezzel szemben álló véleménye volt azonban Robert C. Castelnek. „Tisztában kell lenni azzal, hogy Biden elnököt nem azért váltották le, mert meghalt. Nem azért váltották le, mert inkompetens, hanem azért, mert rossz eredményeket produkált, a kék oszlop (a kék a Demokrata Párt hagyományos színe – szerk. megj.) kisebb lett, mint a vörös oszlop (a vörös a Republikánus Párt színe), és ezzel borítékolni lehetett azt, hogy le fogják váltani. Tehát
– hangzott az újabb erős véleményformálás.
Amerikáról aztán csakhamar a szomszédos orosz–ukrán háborúra terelődött a beszélgetés, azon belül pedig az ukránok múlt heti döntésére, miszerint korlátozzák a Barátság kőolajvezetéknek bizonyos szállításait, melyek Magyarországot is érintik.
Robert C. Castel szerint az orosz–ukrán háború az Európai Unió vezetésének fontos, olyan szempontból, hogy a háború révén ki lehet kényszeríteni egy konformizmust az Európai Unión belül. „Ukrajna itt a saját érdekei ellen is cselekedett, csak azért, hogy elvégezze valaki másnak a munkáját, aki egy üzenetet akart átadni Magyarországnak, hogy
Adódik a kérdés, hogy kinek az üzenete ez?” – világított rá határozott álláspontjára.
Fotó: Pinti Attila
Bendarzsevszkij Anton ezt a dolgot is másképp látja, véleménye szerint ez az ukrán lépés – amely Magyarország olajszállításainak harmadát érinti – egy diplomáciai eszköz arra, hogy nyomást gyakoroljon Magyarországra Ukrajna. „Kvázi mondhatjuk azt is, hogy próbálnak visszavágni. Korábban nem volt erre eszközük, nem volt mozgástér, most pedig úgy érezték, hogy ezt megtehetik” – fejtette ki saját álláspontját a szakértő. Elmondta ugyanakkor azt is,
Vitapartnere kiemelte, ő nem gondolja, hogy egy rövidtávú folyamatról lenne szó, inkább azon a vélekedésen van, hogy a diplomácia csak akkor lehet hatékony, ha valódi kézzelfogható erő áll mögötte.
Fotó: Pinti Attila
Rámutatott ugyanakkor arra is, egyetlen hatalom van, amelyik képes nyomást gyakorolni Oroszországra a háborúval kapcsolatban, és az Kína. Véleménye szerint azonban Kínának gazdasági szempontból nem érdeke, hogy mielőbb véget érjen a háború.
Ukrajna teljes mértékben rá van szorulva a nyugati támogatásokra, amelyek nélkül nem képes ellenállni Oroszországnak, hosszú távon. Tehát ha van egy nyomásgyakorlás részükről, és erre van egy világos nemleges válasz Brüsszelben vagy Washingtonban, akkor abban a pillanatban le is állnak vele.
Fotó: Pinti Attila
A beszélgetésen emellett arra is kitértek, hogy az európai országok többsége jelen pillanatban nem tudná megvédeni saját magát egy fegyveres konfliktus során.
„Én már húsz éve mondom, hogy Európának fegyverkeznie kell, és a hadrendet kell fejlesztenie. Most már beszélnek ezekről a dolgokról, de sajnos még mindig nem cselekszenek” – mutatott rá Robert C. Castel az aggasztó tényre.
Fotó: Pinti Attila
A Mandiner élő műsora egyébként nagy népszerűségnek örvendett a táborlakók körében, a Bánffy Miklós-ársalgó zsúfolásig megtelt, sőt azon kívül is szép számban gyűltek össze érdeklődők. Az élő közvetítés lejárta után is folytatódott a beszélgetés Tusnádfürdőn, amelynek során a jelenlévők kérdéseire válaszoltak a szakértők.
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Több helyszínnel folytatódik az Udvartér Színház nagy sikerű szilveszteri előadásának kiszállás-sorozata. Emellett Kézdivásárhelyen is ismét látható lesz a Boeing-Boeing – Leszállás Párizsban, ahogyan a Lélegezz! című saját stúdióelőadás is.
Magyarországon és Szlovákiában egyre szigorúbb intézkedéseket vezetnek be a párosujjú patásokat érintő járvány megfékezésére. A szakemberek szerint a ragadós száj- és körömfájás vírust a székelyföldi gazdák sem vehetik félvállról.
Lassan rendeződni látszanak a pedagógusok ingázási költségeinek megtérítésével kapcsolatos gondok. Ám ehhez egyes megyékben arra is szükség volt, hogy a prefektusi hivatal a szakszervezet kérésére emlékeztesse az önkormányzatokat kötelezettségeikre.
A munkaügyi minisztérium ígéretet tett arra, hogy június 15-ig állami támogatási mechanizmust dolgoz ki azoknak a háztartásoknak, amelyek „nagyon nehezen” fizetik ki a villanyszámlájukat – jelentette be Sebastian Burduja hétfőn.
Tompa Csaba nyugalmazott kovásznai történelemtanárnak köszönhetően a napokban értékes fegyvergyűjtemény került a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe.
Nem voltak szigorúak az igénylési feltételek, mégis nagyon kevés juh- és kecsketartó gazda tudott támogatásért folyamodni az APIA-nál Hargita megyében. A sürgősségi támogatást a talajszárazság okozta veszteségek kompenzálására biztosítja az állam.
Sorolni lehetne, hogy hány autóst veszélyeztetett az a felelőtlen sofőr, aki szabálytalan előzésbe kezdett Argeș megyében. Fedélzeti kamera rögzítette az esetet.
Románból és anyanyelvből is jobbak voltak tavaly a képességvizsga-eredmények országos szinten, mint az idei próbavizsga jegyei. Székelyföldön a nyolcadikosok fele sem érte el az ötöst románból. Közel három hónap van még a valódi vizsgáig.
A következő napokban kissé felmelegedik az idő, hétvégére azonban hirtelen lehűl, majd április 8-ától ismét meleg napok köszöntenek ránk, 20 fok körüli maximumokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Intézet (ANM) kéthetes előrejelzéséből.
Visszatérnek Románia településeire a Google Street View autói, hogy 25 ezer kilométernyi útról és több településről készítsenek friss utcaképeket a Google térképéhez.
1 hozzászólás