A székelyföldi tanintézetek többségében a járványügyi előírások betartása mellett hagyományos formában zajlik az oktatás
Fotó: Veres Nándor
Nyolc székelyföldi tanintézet és az ezekhez tartozó oktatási egységek működnek piros járványügyi forgatókönyv szerint a koronavírus-fertőzések miatt, továbbá még legalább ennyi osztályban áttértek az online oktatásra hasonló okokból. A székelyföldi megyék közül Maros megye áll a legjobban e tekintetben.
2020. szeptember 24., 12:242020. szeptember 24., 12:24
A három megye közül Kovászna megyében lépett érvénybe a legtöbb tanintézetben és osztályban a piros forgatókönyv, tehát az online oktatásra történő azonnali áttérés a koronavírusos megbetegedések miatt. A vonatkozó járványügyi előírások értelmében bezárják az adott osztályt és áttérnek az online oktatásra, amennyiben az osztályközösségben felüti a fejét a fertőzés, ám ha ez három különböző osztályban is megtörténik, az egész tanintézetet bezárják és áttérnek a jelenlétet mellőző távoktatásra.
Kovászna megyében hét iskolaközpontot és az azok alárendeltségébe tartozó tanintézményeket kellett bezárni a koronavírus-fertőzések miatt – tudtuk meg Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelőtől. Az érintett iskolák többségében diákok betegedtek meg, a pedagógusok esetében mindössze két pozitív teszteredményről van tudomásuk.
Az egyik tanintézetben, a dálnoki Darkó Jenő Általános Iskolában, valamint a hozzá tartozó napköziben ugyanakkor azért kellett áttérjenek a piros járványügyi forgatókönyv szerinti oktatásra, mert a településen meghaladta a hármat az ezer főre jutó megbetegedések száma, majd az iskola esetében beigazolódott, hogy a koronavírus által megfertőződött gyerekek három különböző osztályba járnak – fűzte hozzá a főtanfelügyelő.
Kovászna megyében ugyancsak piros forgatókönyv alapján működik a sepsziszentgyörgyi Puskás Tivadar Szakközépiskola, illetve az Egészségügyi Posztliceális Iskola, a Mikes Kelemen Főgimnázium és a Kós Károly Szakközépiskola, továbbá a sepsziszentgyörgyi, valamint az oltszemi speciális iskola. Vannak még iskolák Kovászna megyében, ahol felütötte a fejét a koronavírus, ám mivel ezekben nem éri el a fertőzés által érintett osztályok száma a hármat, nem kellett bezárják a teljes tanintézetet.
Hargita megyében egyetlen oktatási egységben kellett áttérjenek a piros forgatókönyv szerinti tevékenységre. „Jelen pillanatban egyetlen egy oktatási intézményt érint a piros forgatókönyv, egy csíkszeredai óvodát. 376 iskola működik zöld forgatókönyv szerint, 46 pedig sárga forgatókönyv szerint” – közölte Demeter Levente, Hargita megyei főtanfelügyelő, megjegyezve, hogy az említett számok tartalmazzák az önálló jogi személyiséggel rendelkező tanintézeteket és az azokhoz tartozó tanegységeket is.
Vannak még a megyében olyan iskolai, óvodai közösségek, ahol felbukkant a fertőzés, de azokban csak egyes osztályokban, csoportokban kellett felfüggeszteni a jelenléten alapuló oktatást.
Ezek között olyan is van, amelyben a pedagógus megfertőződésekor már hibrid oktatás zajlott, így az iskolába járó diákok haza kerültek két hétre, a tanórákat addig otthonról követők pedig elkezdhettek járni iskolába – tehát az oktatás módja nem változott – tudtuk meg a főtanfelügyelőtől. A megyei, illetve településenkénti járványügyi helyzetet szerdán értékeli újra a megyei egészségügyi igazgatóság a legfrissebb járványtani adatok alapján, remélik, jó irányba változik majd a települések járványügyi besorolása – bizakodott Demeter Levente.
A három székelyföldi megye közül Maros megye áll a legjobban az alkalmazott oktatási forgatókönyvek tekintetében – tudtuk meg Illés Ildikó Maros megye helyettes főtanfelügyelőjétől érdeklődve. Mint elmondta,
A mezőmadarasi iskola ugyan piros forgatókönyv szerint kezdte a tanévet, mert a településen igazolt új fertőzések száma ezt szükségessé tette, de már ott is visszatérhettek a hagyományos oktatáshoz – közölte a helyettes főtanfelügyelő.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
Orvosi felszereléseket adományozott pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőségnek.
Útjára indult a 100 Lélek 100 Cipő elnevezésű adománygyűjtő akció Marosvásárhelyen, idén is a nehéz helyzetben élő gyerekeknek vásárolnak lábbelit.
szóljon hozzá!