Többen szavaztak Udvarhelyszéken a többi Hargita megyei térséghez képest – mondta el Bíró Barna Botond
Fotó: Csató Andrea
Nem változott az RMDSZ-es polgármesterek száma Udvarhelyszéken a választásokat követően (Székelyudvarhelyen nyert, míg Etéden vesztett a jelöltjük), ugyanakkor több szövetségi képviselő jutott be a helyi önkormányzatokba. Az elért eredményekről Bíró Barna Botond az RMDSZ udvarhelyszéki elnöke beszélt, aki Hargita Megye Tanácsának elnökeként nyert mandátumot.
2024. június 11., 14:502024. június 11., 14:50
2024. június 11., 15:152024. június 11., 15:15
Köszönetet mondott az elmúlt hétvégi szavazás részvevőinek Bíró Barna Botond, az udvarhelyszéki RMDSZ elnöke, aki kijelentette, bőven meglett a voksok száma, ami a magyarság európai parlamentben történő képviseletéhez kellett.
Nagyobb problémák nélkül zajlott a választás Udvarhelyszéken – folytatta –, kihágások csak Szentegyházán és Szentábrahámon voltak. Utóbbi településen egyik – az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) színeiben induló – tanácsosjelölt megütötte RMDSZ-es vetélytársát, ám ennél jobban nem fajult el jobban az incidens. Bíró elfogadhatatlannak tartja a történteket, így bízik benne, hogy a sértett fél feljelentést tett vagy tenni fog a hatóságoknál.
Bíró Barna Botond rámutatott, ugyan még zajlik a szavazatok végleges összesítése, azért már vannak olyan eredmények, amelyekről beszámolhatnak. Mint mondta,
Hatvan százalék feletti részvételi arány volt ugyanakkor Fenyéden, Galambfalván és Oroszhegyen.
Az európai parlamenti képviselőkre arányosan Siménfalván adták le a legtöbb szavazatot (81,9%) Udvarhelyszéken, ami azt jelenti, hogy többen voksoltak ott olyanok, akik nem ottani lakcímmel rendelkeznek. Székelyudvarhelyen a lakosság 53 százaléka voksolt a brüsszeli képviseletre (48 886 szavazat, ami 8847-vel több a négy évvel ezelőttinél); összességében Udvarhelyszéken a választópolgárok 54,7 százaléka tartotta fontosnak a részvételt. A térségről az is elmondható, hogy
Udvarhelyszéken összesen 21 polgármestere lesz az RMDSZ-nek, ami megegyezik a négy évvel ezelőttivel, ám míg Székelyudvarhelyen jelöltjük nyerte meg a városvezetői tisztséget, Etéden független jelölt győzött (Lörinczi Pál), itt ráadásul négy vokson múlott a szövetségi jelölt győzelme. Ezt meglepőnek tartja Bíró, hosszútávon mindenképp együttműködésre lesz szükség a polgármester és a nagyrészt szövetségi tagokból álló önkormányzat között. Újszékelyen Szabó Ottót támogatta az RMDSZ, aki függetlenként szerezte meg a polgármesteri tisztséget. Bíró megjegyezte, hogy a községben fölényes győzelmet arattak, hiába indult polgármester-jelöltként egy román párt színeiben a korábbi szövetségi színekben megválasztott elöljáró. A székelykeresztúri önkormányzatban többséget szerzett az RMDSZ, így bíznak benne, hogy együtt tudnak működni az EMSZ-es polgármesterrel, illetve a tanács többi tagjával. Egyeztetni fognak, hogy szövetségi alpolgármestere legyen a városnak.
Székelyvarságon, Fenyéden és Szentábrahámon eggyel kevesebb tanácsosuk lesz, míg Felsőboldogfalván, Székelyderzsben, Románandrásfalván, Kányádon Farkaslakán, Etéden, Szentegyházán, Homoródalmáson és Székelykeresztúron egy-egy, Oroszhegyen, Lövétén és Kápolnásfaluban két-két, Homoródszentmártonban, Újszékelyen és Bögözben három-három, Parajdon négy, Székelyudvarhelyen pedig tíz (a 19 képviselőből 16 lesz RMDSZ-es) mandátummal szereztek többet.
A megyei tanács elnökjelöltjére 14 529-el többen voksoltak mint négy éve (összesen 103 101 szavazópolgár), ugyanakkor hasonló az eredmény a megyei tanácsosi lista esetében is.
„Ez nagy felelősség, illetve megtiszteltetés is, hogy a Hargita megyei emberek ennyire értékelték a munkánkat” – jegyezte meg Bíró.
Bíró Barna Botond végül köszönetet mondott Tőkés Lehelnek, aki az EMSZ színeiben pályázott a megyei tanács elnöki tisztségéért, amiért sikerült „egy olyan keretben tartani a kampányt, ami lehetőséget biztosít a további közös munkára.” Hozzátette, a következő négy évben partnerként fog rá tekinteni a megyei önkormányzatban.
Nehéz lépést tartani a városoknak azzal az ütemmel, ahogyan a magántulajdonban levő autók száma növekedik, különösen, ha a zöldövezeteket sem szeretnék feláldozni újabb parkolók létesítése céljából. Sepsiszentgyörgyön is hasonló a helyzet.
Mi lenne, ha tüllszoknyában motoroznánk egyet a városban és a város körül? – ebből a baráti körben felmerült poénos kérdésből jött létre a vasárnapi csíkszeredai, Szoknyás gurulás elnevezésű figyelemfelkeltő akció. Mintegy ötven hölgy ült nyeregbe.
Bár a rossz időjárás ellenére továbbra is vannak kikapcsolódást nyújtó szabadtéri események, ez a borús, csapadékos hétvége annak is kedvez, aki inkább otthon maradna és filmekkel, sorozatokkal ütné el a szabadidőt. Ehhez ajánlunk most hét néznivalót.
Szombaton 18 óra 6 perckor 3,3-as erősségű földrengés volt Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – jelentette az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Haszongépjármű alá szorult egy ember szombat este a Maros megyei Tekeújfalván. A helyszínre mentőhelikoptert is riasztottak.
Profik és háziasszonyok, modern irányzatok és hagyományok találkoznak ezen a hétvégén a Taste of Transylvania keretében. Volt, akiknek a szombat aktívan, közösségi pityókaszedéssel indult, mások már délben belevetették magukat a kulináris kalandozásba.
Galac megyében négy, Vaslui és Iaşi megyében egy-egy 200 férőhelyes tábort állít fel a belügyminisztérium azok számára, akiknek otthonát elöntötte a víz a szombati áradások során – közölte a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
A szombat déli vihar miatt több település maradt villanyáram-szolgáltatás nélkül Hargita megyében, főként Udvarhelyszék érintett.
Az ország három megyéjére másodfokú (narancssárga), az ország több mint felére – Hargita, Kovászna és Maros megyére is – elsőfokú (sárga) riasztást bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Betiltották az Európai Unióban a szalicilpor használatát, ezért a termékek tartósítására más módszereket ajánlott használni – figyelmeztet Székely Gazdaszervezetek Egyesülete.
szóljon hozzá!