Többen szavaztak Udvarhelyszéken a többi Hargita megyei térséghez képest – mondta el Bíró Barna Botond
Fotó: Csató Andrea
Nem változott az RMDSZ-es polgármesterek száma Udvarhelyszéken a választásokat követően (Székelyudvarhelyen nyert, míg Etéden vesztett a jelöltjük), ugyanakkor több szövetségi képviselő jutott be a helyi önkormányzatokba. Az elért eredményekről Bíró Barna Botond az RMDSZ udvarhelyszéki elnöke beszélt, aki Hargita Megye Tanácsának elnökeként nyert mandátumot.
2024. június 11., 14:502024. június 11., 14:50
2024. június 11., 15:152024. június 11., 15:15
Köszönetet mondott az elmúlt hétvégi szavazás részvevőinek Bíró Barna Botond, az udvarhelyszéki RMDSZ elnöke, aki kijelentette, bőven meglett a voksok száma, ami a magyarság európai parlamentben történő képviseletéhez kellett.
Nagyobb problémák nélkül zajlott a választás Udvarhelyszéken – folytatta –, kihágások csak Szentegyházán és Szentábrahámon voltak. Utóbbi településen egyik – az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) színeiben induló – tanácsosjelölt megütötte RMDSZ-es vetélytársát, ám ennél jobban nem fajult el jobban az incidens. Bíró elfogadhatatlannak tartja a történteket, így bízik benne, hogy a sértett fél feljelentést tett vagy tenni fog a hatóságoknál.
Bíró Barna Botond rámutatott, ugyan még zajlik a szavazatok végleges összesítése, azért már vannak olyan eredmények, amelyekről beszámolhatnak. Mint mondta,
Hatvan százalék feletti részvételi arány volt ugyanakkor Fenyéden, Galambfalván és Oroszhegyen.
Az európai parlamenti képviselőkre arányosan Siménfalván adták le a legtöbb szavazatot (81,9%) Udvarhelyszéken, ami azt jelenti, hogy többen voksoltak ott olyanok, akik nem ottani lakcímmel rendelkeznek. Székelyudvarhelyen a lakosság 53 százaléka voksolt a brüsszeli képviseletre (48 886 szavazat, ami 8847-vel több a négy évvel ezelőttinél); összességében Udvarhelyszéken a választópolgárok 54,7 százaléka tartotta fontosnak a részvételt. A térségről az is elmondható, hogy
Udvarhelyszéken összesen 21 polgármestere lesz az RMDSZ-nek, ami megegyezik a négy évvel ezelőttivel, ám míg Székelyudvarhelyen jelöltjük nyerte meg a városvezetői tisztséget, Etéden független jelölt győzött (Lörinczi Pál), itt ráadásul négy vokson múlott a szövetségi jelölt győzelme. Ezt meglepőnek tartja Bíró, hosszútávon mindenképp együttműködésre lesz szükség a polgármester és a nagyrészt szövetségi tagokból álló önkormányzat között. Újszékelyen Szabó Ottót támogatta az RMDSZ, aki függetlenként szerezte meg a polgármesteri tisztséget. Bíró megjegyezte, hogy a községben fölényes győzelmet arattak, hiába indult polgármester-jelöltként egy román párt színeiben a korábbi szövetségi színekben megválasztott elöljáró. A székelykeresztúri önkormányzatban többséget szerzett az RMDSZ, így bíznak benne, hogy együtt tudnak működni az EMSZ-es polgármesterrel, illetve a tanács többi tagjával. Egyeztetni fognak, hogy szövetségi alpolgármestere legyen a városnak.
Székelyvarságon, Fenyéden és Szentábrahámon eggyel kevesebb tanácsosuk lesz, míg Felsőboldogfalván, Székelyderzsben, Románandrásfalván, Kányádon Farkaslakán, Etéden, Szentegyházán, Homoródalmáson és Székelykeresztúron egy-egy, Oroszhegyen, Lövétén és Kápolnásfaluban két-két, Homoródszentmártonban, Újszékelyen és Bögözben három-három, Parajdon négy, Székelyudvarhelyen pedig tíz (a 19 képviselőből 16 lesz RMDSZ-es) mandátummal szereztek többet.
A megyei tanács elnökjelöltjére 14 529-el többen voksoltak mint négy éve (összesen 103 101 szavazópolgár), ugyanakkor hasonló az eredmény a megyei tanácsosi lista esetében is.
„Ez nagy felelősség, illetve megtiszteltetés is, hogy a Hargita megyei emberek ennyire értékelték a munkánkat” – jegyezte meg Bíró.
Bíró Barna Botond végül köszönetet mondott Tőkés Lehelnek, aki az EMSZ színeiben pályázott a megyei tanács elnöki tisztségéért, amiért sikerült „egy olyan keretben tartani a kampányt, ami lehetőséget biztosít a további közös munkára.” Hozzátette, a következő négy évben partnerként fog rá tekinteni a megyei önkormányzatban.
Szeles idő várható szerdán szinte a fél országban; ugyanakkor szerdától szombatig sokfelé előfordulhat csapadék, a hegyekben havazásra lehet számítani – tájékoztatott kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A bíróság elutasította Csíkszentmárton önkormányzata és a Hargita megyei tanács fellebbezését az ügyészség döntése ellen, a hatóságok szerint nem történt törvénysértés tavaly júliusban, amikor fakereszteket állítottak az úzvölgyi katonatemetőben.
Több parkoló autót, egy gázvezetéket és egy kerítést is megrongált egy sofőr Marosvásárhelyen kedden hajnalban, majd elhagyta a helyszínt – a rendőrség keresi.
Vetített koncertszínházzal, rendhagyó irodalomórákkal és könyvbemutatókkal indul útjára Erdélyben a Radnóti-turné november 22-29. között – olvasható a szervezők szerkesztőségünknek is elküldött közleményében.
A Központi Választási Iroda (BEC) sorshúzással állapította meg az államfőjelöltek szavazólapon elfoglalt helyét. Lássuk, kinek hogyan kedvezett a szerencse.
Ködképződésre és jegesedésre figyelmeztető azonnali (nowcasting) előrejelzést bocsátott ki kedden reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) nyolc megyére.
Tizenhat autó érintett abban a láncbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Székelyföl-szerte fagyos reggelre ébredtünk, ám érdekesség, hogy szinte mindenütt hidegebb volt, mint Csíkszeredában. Nem így szoktuk meg.
Lángokba borult egy épület Szentegyházán, a Pap kútjánál keddre virradóra.
szóljon hozzá!