Középen román zászlóval precízen kitakarták a magyar–román kétnyelvű tájékoztató táblát, jobb oldalt a német–angol „sértetlen”
Fotó: Pinti Attila
Noha már bírósági ítélet is született az úzvölgyi katonatemetőben felállított betonkeresztek és emlékmű jogtalanságáról, a románok ma is a sírkertben ünnepelték a hősök napját. Ezúttal ráadásul „nemes cél” vezette őket: a ledöntésre ítélt jelképeik „védelme”.
2022. június 02., 20:562022. június 02., 20:56
2022. június 02., 22:412022. június 02., 22:41
Idén is több százan vonultak az úzvölgyi katonatemetőbe a hősök napja alkalmából:
Mint ismert, három évvel ezelőtt, 2019. június 6-án történt az agresszív temetőfoglalás, azóta pedig minden évben visszatérnek ünnepelni a románok: 2020-ban a koronavírus-járvány miatt elrendelt, települések közötti kijárási korlátozás ellenére vonultak közel százan a sírkertbe a hősök napja alkalmából, tavaly pedig újabb ünnepséget szerveztek több száz személy részvételével.
Fotó: Pinti Attila
Ez idén sem alakult másképp, annak ellenére sem, hogy a Bákó megyei Dormánfalva időközben már két pert veszített el jogerősen, a Bákó Megyei Törvényszék idén februárban kihirdetett elsőfokú ítélete értelmében pedig érvénytelen az úzvölgyi haditemetőben létrehozott betonkeresztek és emlékmű számára Dormánfalva által kiadott építkezési engedély, ezért azokat el kell távolítani onnan. Mi több, pontosan ezen döntés miatt vonultak ismét nagy számban a románok a sírkertbe, hogy
Ahogy a korábbi ünnepségek alkalmával, ezúttal is Mihai Tîrnoveanu, az úzvölgyi katonatemetőbe már több román nacionalista megmozdulást szervező Calea Neamului Egyesület elnöke volt a kezdeményező, aki az elmúlt napokban többször is megosztotta Facebook-oldalán az esemény hírét, arra kérve a román lakosságot, hogy minél nagyobb számban csatlakozzanak az ünnepséghez.
Fotó: Pinti Attila
„Őseink Krisztus mennyországából kiáltják nekünk, hogy védjük meg az emléküket, a kereszteket és az emlékművet. Parancsolják, hogy
Ma a kereszteket és az emlékművet illegális építményeknek tekinti a bíróság, amelyeket egy elsőfokú döntés által ledöntésre ítéltek. Következik a fellebbezés, az erről szóló döntés viszont a ti döntéseteken is múlik, hogy minél nagyobb számban gyertek el a hősök napján az úzvölgyi katonatemetőbe” – hangsúlyozta bejegyzésében Mihai Sorin Tîrnoveanu.
George Simion
Fotó: Pinti Attila
Emellett George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője szintén részvételre buzdított közösségi oldalán. Felhívásaik hatására több százan látogattak el csütörtök délután a sírkerthez, majd
Ezt követően ünnepi beszédet mondott Mihai Sorin Tîrnoveanu és Constantin Toma dormánfalvi polgármester, előbbi többek között megjegyezte, hogy ők nem akarják ledönteni azoknak a nemzeteknek a szimbólumait, amelyek a vérüket ontották, csupán letakarják azokat (utalva a bejárat előtt lefedett magyar táblákra).
Fotó: Pinti Attila
Az is elhangzott ugyanakkor, hogy
A továbbiakban a korábbi ünnepségek mintájára ismét felolvasták a szerintük ott nyugvó közel 150 román katona nevét, majd ortodox egyházi szertartást is tartottak. Az ünnepségen George Simion is beszédet mondott, a román zászlók jelentős részén pedig AUR-os felirat szerepelt. A fokozott hatósági jelenlét mellett megtartott ünnepség a román emlékmű megkoszorúzásával zárult.
Fotó: Pinti Attila
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!