
Középen román zászlóval precízen kitakarták a magyar–román kétnyelvű tájékoztató táblát, jobb oldalt a német–angol „sértetlen”
Fotó: Pinti Attila
Noha már bírósági ítélet is született az úzvölgyi katonatemetőben felállított betonkeresztek és emlékmű jogtalanságáról, a románok ma is a sírkertben ünnepelték a hősök napját. Ezúttal ráadásul „nemes cél” vezette őket: a ledöntésre ítélt jelképeik „védelme”.
2022. június 02., 20:562022. június 02., 20:56
2022. június 02., 22:412022. június 02., 22:41
Idén is több százan vonultak az úzvölgyi katonatemetőbe a hősök napja alkalmából:
Mint ismert, három évvel ezelőtt, 2019. június 6-án történt az agresszív temetőfoglalás, azóta pedig minden évben visszatérnek ünnepelni a románok: 2020-ban a koronavírus-járvány miatt elrendelt, települések közötti kijárási korlátozás ellenére vonultak közel százan a sírkertbe a hősök napja alkalmából, tavaly pedig újabb ünnepséget szerveztek több száz személy részvételével.
Fotó: Pinti Attila
Ez idén sem alakult másképp, annak ellenére sem, hogy a Bákó megyei Dormánfalva időközben már két pert veszített el jogerősen, a Bákó Megyei Törvényszék idén februárban kihirdetett elsőfokú ítélete értelmében pedig érvénytelen az úzvölgyi haditemetőben létrehozott betonkeresztek és emlékmű számára Dormánfalva által kiadott építkezési engedély, ezért azokat el kell távolítani onnan. Mi több, pontosan ezen döntés miatt vonultak ismét nagy számban a románok a sírkertbe, hogy
Ahogy a korábbi ünnepségek alkalmával, ezúttal is Mihai Tîrnoveanu, az úzvölgyi katonatemetőbe már több román nacionalista megmozdulást szervező Calea Neamului Egyesület elnöke volt a kezdeményező, aki az elmúlt napokban többször is megosztotta Facebook-oldalán az esemény hírét, arra kérve a román lakosságot, hogy minél nagyobb számban csatlakozzanak az ünnepséghez.
Fotó: Pinti Attila
„Őseink Krisztus mennyországából kiáltják nekünk, hogy védjük meg az emléküket, a kereszteket és az emlékművet. Parancsolják, hogy
Ma a kereszteket és az emlékművet illegális építményeknek tekinti a bíróság, amelyeket egy elsőfokú döntés által ledöntésre ítéltek. Következik a fellebbezés, az erről szóló döntés viszont a ti döntéseteken is múlik, hogy minél nagyobb számban gyertek el a hősök napján az úzvölgyi katonatemetőbe” – hangsúlyozta bejegyzésében Mihai Sorin Tîrnoveanu.
George Simion
Fotó: Pinti Attila
Emellett George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője szintén részvételre buzdított közösségi oldalán. Felhívásaik hatására több százan látogattak el csütörtök délután a sírkerthez, majd
Ezt követően ünnepi beszédet mondott Mihai Sorin Tîrnoveanu és Constantin Toma dormánfalvi polgármester, előbbi többek között megjegyezte, hogy ők nem akarják ledönteni azoknak a nemzeteknek a szimbólumait, amelyek a vérüket ontották, csupán letakarják azokat (utalva a bejárat előtt lefedett magyar táblákra).
Fotó: Pinti Attila
Az is elhangzott ugyanakkor, hogy
A továbbiakban a korábbi ünnepségek mintájára ismét felolvasták a szerintük ott nyugvó közel 150 román katona nevét, majd ortodox egyházi szertartást is tartottak. Az ünnepségen George Simion is beszédet mondott, a román zászlók jelentős részén pedig AUR-os felirat szerepelt. A fokozott hatósági jelenlét mellett megtartott ünnepség a román emlékmű megkoszorúzásával zárult.
Fotó: Pinti Attila
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
szóljon hozzá!