Mutatjuk, hogy milyen is a mi egészségügyi rendszerünk

Az ezer lakosra jutó orvosi eszközök számát is nézték az országok közötti rangsor felállításakor. Románia a középmezőny alján van ezen a téren •  Fotó: Gábos Albin

Az ezer lakosra jutó orvosi eszközök számát is nézték az országok közötti rangsor felállításakor. Románia a középmezőny alján van ezen a téren

Fotó: Gábos Albin

Romániában a legkimagaslóbb a korrupció az egészségügyben, az elkerülhető elhalálozások arányát tekintve pedig a legrosszabbul áll egy szerteágazó felmérés szerint. Az egyik legfájóbb adat pedig pontosan ez: az elkerülhető elhalálozások magas aránya.

Barabás Hajnal

2024. november 15., 07:542024. november 15., 07:54

2024. november 15., 08:342024. november 15., 08:34

Alulfinanszírozott az egészségügyi rendszer, alacsony a várható élettartam, magas az elkerülhető elhalálozási arány – gyengén szerepelt Románia a 27 európai országot összehasonlító felmérésben, hátulról a negyedik, vagyis a 24. helyet foglalva el a listán.

Románia az utolsók között szerepelt a Globsec nemzetközi szervezet által készített Healthcare Readiness Index 2023-as (egészségügyi felkészültségi mutató) tanulmányában, amelyben 27 európai ország adatait hasonlították össze. Számos mutató alapján állították fel a rangsort a 2020–2023 közötti adatokat használva. Többek között figyelembe vették azt, hogy

  • az adott országban mennyit fordítanak az egészségügyre egy főre lebontva,

  • milyen orvosi felszereléssel rendelkezik,

  • hogyan áll a szakmai személyzet terén,

  • mennyire elérhetők a gyógyszerek és kezelések,

  • mekkora az elkerülhető elhalálozás aránya és a várható élettartam,

  • mekkora hangsúlyt fektetnek a megelőzésre, az innovációra és kutatásokra,

  • valamint azt, hogy hogyan áll az oltások, az alkoholfogyasztás, a dohányzás és elhízás terén.

Románia az utolsó négyben

A vizsgált 27 európai országból Romániát a 24. helyre rangsorolták, mindössze Lettország, Lengyelország és Bulgária kullognak mögötte utolsóként a sorban. Magyarország sem áll sokkal jobban, őket a 21. helyre listázták.

Az egészségügyi felkészültségi mutatói Norvégiának voltak a legmagasabbak, majd Hollandiának, Svédországnak és Németországnak.

Az első helyen lévő Norvégia azért érdemelte a legnagyobb pontszámot, mert egy főre számítva 4745 eurót költött az egészségügyre (2020–2022 közötti három év átlagát vették alapul), ennél többet csak Németország fordított erre a célra – 5091 eurót.

Galéria

Norvégia továbbá hatalmas egészségügyi infrastruktúrával rendelkezik, jól finanszírozott rendszerrel, elérhető szakembergárdával és kezelésekkel, ugyanakkor nagy hangsúlyt fektetett a légszennyezés visszaszorítására, a mentálhigiénére, és sokat ruházott be a kutatásfejlesztésekbe meg az innovációba.

Ehhez képest

Romániában fejenként mindössze 1471 eurót költött az állam az egészségügyre

(ugyancsak 2020–2022 közötti három év átlagát vették alapul). Az ország keveset fordított a megelőzésre is, fejenként mindössze 46 eurót (2022-es adat), összehasonlítva Németországgal, ahol 417,3 eurót fordítottak erre a célra.

Ráadásul Romániában a legkimagaslóbb a korrupció jelensége is az egészségügyben a többi európai államhoz viszonyítva, azaz 18 százaléka az egészségügyi kapcsolatoknak vezet korrupciós cselekedethez, míg a listavezető országoknál az 1 százalékot alig éri el. Ez utóbbi megállapítást az Eurobarométer 2022 júliusában végzett kutatására alapozták, amelyben arra a kérdésre keresték a választ, hogy a hivatalos díjakon kívül kell-e plusz pénzt fizetni vagy értékes ajándékot adni az asszisztensnek, orvosnak, esetleg adományozni a kórháznak.

A várható élettartam tekintetében sem mutat jó eredményt Románia: 2023-ban 76,6 év volt a várható élettartam, ehhez képest jóval nagyobb ez a szám Norvégiában, az észak-európai országban 82,6 év.

Az elkerülhető elhalálozások arányát tekintve pedig a legrosszabbul áll Románia a vizsgált többi országhoz viszonyítva. A listavezető Norvégiában például a 2021-es adatok szerint 100 ezer lakosra 169,5 elkerülhető elhalálozás jutott, Romániában ez a szám 694,8.

•  Fotó: Maros Megyei Sürgősségi Klinikai Kórház Galéria

Fotó: Maros Megyei Sürgősségi Klinikai Kórház

Népegészségügyi szakember: fájó adatok

Tar Gyöngyit, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetőjét kértük meg, hogy reagáljon a tanulmány eredményére, és mondja el, hogyan látja az ország egészségügyi rendszerét.

„Az egyik legfájóbb adat, az elkerülhető elhalálozások magas aránya, amelyekre volna kezelés, vagy volna megelőzés, de nem élünk vele, például az oltásokkal. A többi halálokok is az alacsony egészségműveltséggel hozhatók összefüggésbe, mint a rákos és szívérrendszeri elhalálozások. Tehát gyakorlatilag

Idézet
nincs egészségügyi kultúránk”

– mutatott rá Tar Gyöngyi. Hozzátette, ehhez képest a lakosság 73,3 százaléka válaszolta azt egy felmérésben, hogy jó és nagyon jó az egészségügyi állapota – míg az Európai Unióban csak 68 százalék gondolja így. „Ez abból adódik, hogy még csak fel sem ismerjük a problémákat, és nem is megyünk idejében orvoshoz” – jegyezte meg. Hozzátette, a rizikófaktorok, mint a dohányzás, alkoholfogyasztás, mozgásszegény életmód sem tudatosulnak az emberekben, magyarán nem akarnak tudomást venni róluk.

A másik probléma az egészségügyhöz, a gyógyszerekhez való hozzáférés kérdése – folytatta Tar Gyöngyi. Az emberek két okra hivatkoznak, amikor úgy érzik, nincsenek megoldva egészségügyi problémái. Az egyik az, hogy

drága az ellátás, drága az orvos, drága a gyógyszer, a másik pedig a távolság.

„A gond az, hogy az egészségügyi ellátás a nagy egyetemi központokba koncentrálódik. A távolság problémája reális, hiszen az eldugott falvakból nehezebb eljutni ezekbe a központokba” – magyarázta. Hozzáfűzte, tekintve, hogy körülményes eljutni egy kivizsgálásra, egy rendelésre, sokan megvárják, míg nagyobb lesz a baj és kórházi ellátásra szorulnak.

•  Fotó: Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház Galéria

Fotó: Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház

A másik probléma, hogy több adófizető óriási pénzeket költ gyógyszerre és az ambuláns ellátásra. „Ami arra utal, hogy valószínűleg nem várják ki a sorukat az állami ellátáshoz, hanem magánrendelőbe mennek és kifizetik az ellátás árát, ahol nem tudnak kompenzált gyógyszert felíratni, így teljes áron veszik meg a gyógyszert is.

Idézet
Egy nyugdíjas havi kiadása gyógyszerekre így akár 300 lejt is kitehet”

– fejtette ki az igazgató. Hozzátette, így érthető, hogy sokan úgy érezhetik, egészségügyi szolgáltatások iránti igényeik nincsenek kielégítve, nem kapnak megfelelő megoldást a problémáikra.

„Mindennek a gyökere a finanszírozási probléma, merthogy sokan markolnak az egészségügyi finanszírozás zsákjából, de kevesen fizetnek bele” – mutatott rá. Hozzáfűzte, ahhoz képest, hogy sokan biztosítást nem fizetnek, élvezik a széles körű ellátást, amelyhez hozzáférhetnek. „Van egy kicsi vékony réteg, hozzávetőleg ötmillió ember, aki fizet és eltartja ilyen szempontból az egészségügyi kasszát és az ország egészségügyi szolgáltatásainak jó részét, akár közvetlen egészségügyi biztosításként, akár az adójából” – magyarázta. Például

akinek két munkahelye van, két helyről fizeti az egészségügyi biztosítást, holott nem két ágyat foglal a kórházban, és nem kétszeres adagot kap a gyógyszerekből, ellenben eltart olyanokat, akik nem fizetnek.

•  Fotó: Gábos Albin Galéria

Fotó: Gábos Albin

„Ők egyre inkább elégedetlenek, és egyre inkább keresik a kiskapukat. Ha ez az igazságtalan finanszírozási mód megmarad, egyre kevesebb lehet a befizető” – hívta fel a veszélyre a figyelmet.

A koronavírus-járvány idején ugyan tudatosult a politikában, hogy az egészségügyi rendszer alulfinanszírozott, ezért valamennyit emeltek rajta, de messze elmarad így is a nyugati államokétól.

Kevés orvos, sok páciens

Mindezek mellett a rendszer további rákfenéje az orvoshiány. „Románia túlképez, azaz asszisztenst és orvost is jóval többet képez, mint amennyi elhelyezkedik az országban. Sokan még mindig elmennek külföldre, bár most már kicsit lassult ez a folyamat, sőt vissza is térnek, amióta javítottak az orvosok és az asszisztensek bérezésén” – magyarázta Tar Gyöngyi. A háziorvosok szintén kis számban állnak rendelkezésre, holott ma már szerinte nagyon előnyös a finanszírozásuk.

„Nyugat-európai országokhoz képest feleannyi orvos van, és az orvosnak tízszer annyi páciense van Romániában.

Idézet
Én is dolgoztam Nyugat-Európában, ott hét páciensem volt egy nap, mikor hazajöttem, a csíkszeredai kórházban naponta harminc pácienst láttam el”

– osztotta meg. Ilyen körülmények között a minőségre hogyan jutna több idő, az udvariasságra, a részletes elmagyarázásra, ezek mind hiányoznak a romániai rendszerből, tette hozzá. Meglátása szerint az emberek azt hiányolják, hogy nincs egyszerűen, közérthetően elmagyarázva, hogy milyen betegséggel küzdenek, mit tehetnek, hová mehetnek.

•  Fotó: Gábos Albin Galéria

Fotó: Gábos Albin

Innovációra is szükség van

„A medicinában a legnagyobb az innovációra való éhség és szükséglet. Az új technológiák bevezetése nagyon fontos, képes pótolni az emberhiányt, ami jellemzi az egészségügyet az utóbbi időben. A hátulütője azonban az, hogy nagyon drága” – vetette fel. A szakember szerint is természetes, hogy az elmaradottabb régióban élők is szeretnének olyan szintű egészségügyi ellátásban részesülni, mint a jólléti államokban lévők. Csakhogy a finanszírozás miatt a terápiás innovatív megoldások lassabban jutnak el hozzánk, vagy ha el is jutnak, mélyen zsebbe kell nyúlni a kifizetésükre.

A kommunikációval, a képzésekkel nincs gond, mert jók a kapcsolatok a fejlett országok szakembereivel és a szakoktatással, illetve online is részt lehet venni, tanulni lehet, tehát a lehetőségek adottak – mondta. Hozzátette, hogy a kutatások támogatására az utóbbi években nem fordítottak sokat, holott kis befektetéssel akár nagy hasznot is tudna hozni a megfelelő innováció.

Nyugaton sem minden tejfel

A Maros megyei Lakó-Péterfi Tünde évek óta Németországban él, érdeklődésünkre megosztotta a német egészségüggyel kapcsolatos tapasztalatait. Mint mesélte, sokszor napokba telik, míg a háziorvoshoz időpontot sikerül kérni, de ennek ellenére is órákat kell várni, míg bejut a rendelésre. „Szakorvoshoz, ha sikerül egyáltalán, fél év és egy év közötti a várakozási idő, de akár több is lehet. Például bőrgyógyászhoz egyszerű biztosítottként nem sikerült nyolc év alatt eljutni. Csak privát biztosítottakat fogadnak. Itt nincs meg az a könnyebbség sem, hogy elmehetsz privát praxisba, és kifizeted, mint otthon. Voltam olyan németországi kórházban, ahol az osztályon nem volt vizit, csak egy héten egyszer, és nem volt németül beszélő orvos” – sorolta az ottani gondokat. Azt ő is elismeri, hogy az eszközállomány terén modernebbek és felszereltebbek, azonban mint fogalmazott „az emberség nulla vagy nagyon ritka”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 16., hétfő

Most lehet tervezni és cselekedni – készül az ifjúsági stratégia

Sepsiszentgyörgy fejlesztési stratégiájának külön fejezetét alkotja az ifjúságra vonatkozó rész, de ezen belül is több elképzelés körvonalazódik az érintettek megkérdezése után. Az irányvonalak adottak, most az akcióterv kidolgozása következik.

Most lehet tervezni és cselekedni – készül az ifjúsági stratégia
2024. december 16., hétfő

Nélkülöző családokon segítenének a kovásznai fiatalok

Tartós élelmiszerekkel, de akár pénzadománnyal is beszállhatunk a Fiatalok Kovásznáért Szervezet (FIKOSZ) idei, rászorulókat segítő gyűjtésébe. A hozzájárulásokat szerdán és csütörtökön fogadják, vasárnap már szeretnék meglepni az érintetteket.

Nélkülöző családokon segítenének a kovásznai fiatalok
2024. december 16., hétfő

Számlazárolás előtt négy és félmillió lejt kapott Gyergyószentmiklós adósságtörlesztésre

Január végén zárolták volna a Hő-, Víz- és Csatornaszolgáltató Közmű számláit a fűtőműnél felhalmozódott adósság miatt. A kormány azonban 4,5 millió lejes támogatást nyújt a városnak, így lesz miből törleszteni. A színház is pénzhez jutott.

Számlazárolás előtt négy és félmillió lejt kapott Gyergyószentmiklós adósságtörlesztésre
2024. december 16., hétfő

Ebbe már teljesen beleesik karácsony – megjelent a kéthetes időjárás-előrejelzés

Megjelent az Országos Meteorológiai Szolgálat kéthetes előrejelzése a december 16–29-ei időszakra vonatkozóan, benne a karácsonyi ünnepi héttel.

Ebbe már teljesen beleesik karácsony – megjelent a kéthetes időjárás-előrejelzés
2024. december 16., hétfő

Eltolódnak a székelyudvarhelyi személyi nyilvántartó irodában szerdára foglalt időpontok

Újra kell foglalniuk az időpontjukat a székelyudvarhelyi a személyi nyilvántartó irodába azoknak, akiknek szerdára volt foglalásuk – olvasható a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal felhívásában.

Eltolódnak a székelyudvarhelyi személyi nyilvántartó irodában szerdára foglalt időpontok
2024. december 16., hétfő

Energiatakarékos falazat hőszigetelés nélkül – új magyar termék hódíthatja meg Erdélyt

Magas minőségű, prémium falazóelemet fejlesztett a Viastein: magyar gyárból érkezett Erdély polcaira a Viablokk pórusbeton falazóelem, mely a legmodernebb, Európában is egyedülálló technológiával készül.

Energiatakarékos falazat hőszigetelés nélkül – új magyar termék hódíthatja meg Erdélyt
2024. december 16., hétfő

Egy meghibásodott autótól a polgármesteri tisztségig

Már akkor a rossz utak rendbetételéért kampányolt Szabó Ottó, Újszékely polgármestere, amikor még sejtése sem volt róla, hogy politikai pályára lép. Közösségi és infrastrukturális szempontból is valami újabb szemléletet szeretne adni a községnek.

Egy meghibásodott autótól a polgármesteri tisztségig
2024. december 16., hétfő

40 másodperc: ilyen gyorsan mentő még nem ért balesethez – videóval

Kamera rögzített egy balesetet Vaslui megyében a hétvégén, amikor egy sofőr egyenesen egy hídfőnek csapódott.

40 másodperc: ilyen gyorsan mentő még nem ért balesethez – videóval
2024. december 16., hétfő

A gyerekek jelenléte meghatározza ezt a színházi élményt

A muzsika hangja című musical bemutatójára készül a Csíki Játékszín. A darab különlegessége egyrészt az, hogy gyerekekkel dolgozhatnak az alkotók, másrészt pedig az, hogy alkotók erős női vonalat képviselnek.

A gyerekek jelenléte meghatározza ezt a színházi élményt
2024. december 16., hétfő

Drágul az ivóvíz az egyik regionális vízszolgáltatónál

Január elsejétől az Aquaserv regionális vízszolgáltató emel az ivóvíz árán és többet kell majd fizetnünk a szennyvíz kezeléséért is.

Drágul az ivóvíz az egyik regionális vízszolgáltatónál
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!