A Maros Megyei Nyugdíjpénztárnál lehet érdeklődni a megmaradt kezelési jegyek iránt
Fotó: Haáz Vince
A gyógykezelési jegyet igénylő Maros megyei nyugdíjasok többsége Szovátára szeretne menni, a Hargita megyeiek pedig Tusnádfürdőre. Csakhogy évről évre csökken az ezekre a helyekre kiosztott jegyek száma. A mozgásszervi panaszokkal küszködők a társadalombiztosítás támogatásával kedvezményes áron vehetik igénybe a szolgáltatást, erről érdeklődtünk.
2022. június 26., 21:502022. június 26., 21:50
Ahhoz, hogy valaki gyógykezelési jegyet igényelhessen, nyugdíjasnak vagy az állami nyugdíjrendszer biztosítottjának, valamint más, speciális törvények által megnevezett kategóriákba sorolhatónak kell lennie: fogyatékkal élő személy, politikai és etnikai okból üldözött személy, háborús veterán, munkabalesetet szenvedett vagy szakmai megbetegedésben szenvedő személy.
A gyógykezelés költségeit részlegesen vagy esetenként teljesen a társadalombiztosítási alapból fedezik – magyarázta érdeklődésünkre Stelian Stoica, a Maros Megyei Nyugdíjpénztár igazgató-helyettese, hozzátéve, hogy minden évben egy előre meghatározott pontrendszer alapján számítják ki, hogy az igénylők milyen kezelési jegyet kaphatnak, illetve hol kezeltethetik magukat.
– magyarázta.
Az országos nyugdíjpénztár két héttel korábban közli, hogy egy-egy adott helyen hányan vehetik igénybe a gyógykezelést. A jegyek kiváltására tíz nap áll a nyugdíjasok rendelkezésére. Megtörténhet, hogy valaki, aki még januárban igényelte, hogy nyáron, június-júliusban mehessen gyógykezelésre, mégsem tud élni a lehetőséggel, és az így felszabadult jegyeket kiosztják azoknak, akik ezt kérik, akiknek például rugalmas az időbeosztásuk és pár nap alatt el tudnak utazni az előre meghatározott helyre.
„Az a cél, hogy ne maradjon felhasználatlanul egyetlen kezelési jegy sem” – tette hozzá Stelian Stoica.
Fotó: Haáz Vince
A kezeléseket igénylők többsége olyan helyet választ, amelyek közel van a lakóhelyéhez – tudtuk meg. Például a Maros megyeiek Szovátán szeretnék kezeltetni magukat, míg a Hargita megyeiek számára Tusnádfürdő a legnépszerűbb helyszín.
Aki sem Szovátára, sem Tusnádra nem jut el, az többek között Kovásznát, Félixfürdőt, Május 1 Fürdőt, Algyógyot, Herkulest, Buziásfürdőt, Pucioasat választhatja, illetve olyan tengerparti üdülőhelyeket, mint Észak-Eforie vagy Neptun.
Az igényelhető jegyek számát minden évben a társadalombiztosítási költségvetésből erre a célra elkülönített összegek függvényében állapítják meg.
Egy bizonyos összegű hozzájárulás befizetése ellenében részesülhetnek gyógykezelésben a nyugdíjasok, illetve az állami nyugdíjrendszer biztosítottai. A jegyek elosztása kritériumrendszer alapján történik, egy kezelési időszak időtartama 16 nap, ebből 12 napig biztosítanak kezelést.
A hozzájárulást fizető személyek esetében a törvény a következőképpen rendelkezik a hozzájárulás mértékéről: a nyugdíjasok a megelőző hónap bruttó nyugdíjuk 50 százalékát fizetik, a biztosítottak fizetik a gyógykezelési jegy árának az 50 százalékát. Azoknak a biztosítottaknak, akiknek a fizetése nagyobb, mint a társadalombiztosítási költségvetés megalapozásánál figyelembe vett országos bruttó átlagbér, a jegy teljes árát ki kell fizetniük.
A pénzügyiminisztérium székhelye előtt tüntetnek csütörtökön a Szolidaritás Pénzügyi Szakszervezeti Szövetség tagjai a deficitcsökkentő csomag ellen – közölte az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
Az ellenőrzéseket azt követően rendelték el országszerte, így Hargita megyében is, hogy az egészségügyi miniszter szerint több mint egymillió gyanús betegszabadságot azonosítottak a rendszerben.
Ránk számíthatsz! az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, a szabadegyetem egyik alapítója szerdai budapesti sajtótájékoztatón.
Ősztől csak az 500 főnél több diákot oktató iskolák maradnának önálló jogi személyiséggel a tanügyminisztérium költségcsökkentő terve szerint. Maros megyében több városi iskola is érintett lehet, de nagy még a bizonytalanság körülötte.
Pusztító vihar csapott le szerdán a Prahova völgyére, Szinaján több autót totálkárossá tettek a viharos szél miatt gyökerestől kidőlt, vagy derékba tört fák.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
A négymillió forintos gyorssegély után most tizenhatmillió forinttal segítik a kökösbácsteleki és nagyborosnyói családokat az anyaországiak. A Katolikus Karitász adománygyűjtéséből származó összeget az árvízkárok alapján költik el.
Fákat döntött ki, tetőszerkezeteket rongált meg és egyéb anyagi károkat is okozott a szerdai vihar Kézdivásárhelyen – olvasható Szilveszter Szabolcs alpolgármester bejegyzésében.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak – jelentette be Cseke Attila.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormány ellen, miután a Bolojan-kabinet felelősséget vállalt a parlamentben a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért.
szóljon hozzá!