Minden, amit a kullancsokról és az általuk okozott betegségekről tudni kell

A kullancsok emberre és állatra is veszélyes betegségeket terjeszthetnek, ezeket jobb megelőzni, mint kezelni •  Fotó: Barabás Ákos

A kullancsok emberre és állatra is veszélyes betegségeket terjeszthetnek, ezeket jobb megelőzni, mint kezelni

Fotó: Barabás Ákos

A felmelegedést követően megjelennek a vérszívó rovarok is, köztük a kullancsok, amelyek emberre és állatra egyaránt veszélyes betegségeket terjeszthetnek. A szakemberek elsősorban a megelőzést javasolják; amennyiben mégis megtörténik a baj, azonnal szakorvoshoz kell fordulni a megfelelő kezelésért.

Kudelász Nóbel

2022. április 24., 09:552022. április 24., 09:55

A kullancs encephalitist, vagyis az élősködő által okozott agyvelőgyulladást, valamint Lyme-kórt terjeszthet – mondta megkeresésünkre dr. Bokor Márton háziorvos. Egyik sem feltétlenül halálos kimenetelű,

csak nagyon ritka esetekben fordul elő, hogy súlyosabb lefolyású a betegség, általában megfelelő kezeléssel gyógyítható.

A kullancsencephalitist fertőzött kullancsok terjesztik, amelyek elsősorban erdős-bokros területen élnek, főként legelők közelében.

Hematofág, azaz vérrel táplálkozó élőlényként a kullancs zsibbasztó hatású nedvet fecskendez a sebbe, ezért csípését gyakran meg sem érezzük.

Eltávolításával kapcsolatban több eljárás és tévhit is van:

egyesek azt tartják, hogy csipesszel, az óramutató járásának ellentétes irányba csavarva kell kihúzni, mások szerint nem szabad a fejének a bőr alatt maradnia

– említette a háziorvos. Fontos tudni, hogy

a betegséget okozó vírus nem a rovar fejében, hanem annak a potrohában van, kiemeléskor tehát ezt a testrészét nem szabad összenyomni.

A legbiztosabb az, ha ilyenkor szakorvoshoz fordulunk, és szerencsére a legtöbben így is tesznek, a kórházak sürgősségi osztályát keresik fel a problémával.

Amennyiben a kullancs eltávolítását követően a seb körül nagyobb, akár tenyérnyi felületen is vörös elszíneződést észlelünk, feltétlenül orvoshoz kell fordulni, hogy elkezdhessék az antibiotikumos terápiát.

Sok esetben már a kullancs eltávolítását követően fölírnak ilyen pár napos kezelést, preventív, azaz megelőző jelleggel –fejtette ki a szakember.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Jobb megelőzni

Székelyudvarhelyi gyógyszertárakban érdeklődve megtudtuk, számtalan olyan rovarriasztó szer van forgalomban, amely a kullancsok elleni védelemben is hatékony. Van köztük szintetikus is, de

nagy részük természetes készítmény, különböző illóolajokból készült, bevizsgált termékek, amelyek egyformán alkalmasak kullancsok, szúnyogok és egyéb élősködők távol tartására.

Ezen kívül vannak felrázós keverékek, gélek, kenőcsök a csípések helyének kezelésére. Továbbá léteznek rovarriasztó karkötők – ez utóbbiakat gyermekeknek javasolják, és nem csak a csuklón, hanem bokára rögzítve is kényelmesen hordhatók, típustól, gyártótól függően hatóidejük néhány órától pár hétig tarthat.

Így vigyázhatunk házi kedvenceinkre

A Lyme-kór nemcsak az emberre, hanem házi kedvenceinkre is veszélyes lehet. dr. Bartha Annamáriától és dr. Ráduly Andrástól, a székelyudvarhelyi Kedvenc állatorvosi rendelőben érdeklődve megtudtuk, hogy

a kisállatokra és haszonállatoknak komoly egészségügyi problémát jelenthet a kullancsok által terjesztett Borrelia- Anaplasma- Ehrlichia-fertőzés: ezek tünetei az általános rossz közérzet, levertség, izomfájdalom (egyszerű tapintástól, simogatástól is fájdalmat érez az állat), étvágytalanság.

Ráduly András elmondta, újabban megjelent nálunk is a babézia a kisállatoknál, amit szintén kullancsok terjeszthetnek:

a kórt egy osztódással szaporodó parazita okozza, amely a vörösvértesteket támadja meg, elpusztítva azokat, ezáltal ellehetetlenítve a szervezet oxigénellátását.

Ez végül a szervek leállásához és az állat elhullásához vezethet. Tünetei az általános levertség, sápadtság, a nyálkahártya sárgás-zöldes elszíneződése, továbbá légszomj is felléphet, valamint megváltozhat a vizelet színe. Eddig nagyon ritka volt vidékünkön, tavaly egész évben egyetlen babéziás esetet jegyeztek rendelőjükben, idén azonban már kettőt is – jelezte Ráduly. Bartha Annamária elmondása szerint

csíkszeredai kollégától közel harminc babéziás esetről hallottak, Gyergyószentmiklóson is már több ilyen volt idén, köztük akadt végzetes kimenetelű is.

A kullancsszezonnal együtt jár a bolhák megjelenése, ez utóbbiak a laposférget is terjeszthetik, a szúnyogok pedig a szívférgességet, amely előrehaladott fázisban már nem kezelhető, ráadásul emberre is átterjedhet – mondta még Bartha Annamária.

Nyaralásból szuvenírt, ne betegséget hozzunk

Bartha Annamária külön felhívta a kisállattartók figyelmét arra, hogy országonként, sőt, akár régiónként is változhat a paraziták által terjesztett betegségek száma és jellege.

A már említett szívférgesség az ország déli, délkeleti részén elterjedtebb, így ha oda utazunk kedvencünkkel, más típusú védekezést kell alkalmaznunk.

Ahogy a humán gyógyászatban, itt is sokféle parazitairtó csepp, tabletta, nyakörv létezik, ezekből szakboltokban érdemes válogatni,

az online rendelhető illóolaj-keverékek ugyanis nem sokat érnek

– osztotta meg tapasztalatait az állatorvos. Van, aki utazás előtt tanácsot kér, és ez a helyes megoldás, mert még a speciális készítmények között is sok az eltérés a hatásfok és a védettséget biztosító időtartam vonatkozásában – mondta Bartha Annamária. Ami a kullancs eltávolítását illeti, Ráduly András elmondta, hogy

állatoknál is érdemes orvosra bízni a kiszedésüket, semmiképp nem szabad kenőcsökkel, olajakkal bekenni a parazitát, és várni, hogy kiessen.

A kullancs légzőszerve a potroha végén van és „ha azt eltömjük, a kullancs nem jut levegőhöz, ekkor működésbe lép egy védekező mechanizmus, ami abban nyilvánul meg, hogy a potenciálisan fertőzött vért azonnal a sebbe löki” – részletezte a szakember. Ha mégis magunk végeznénk el a beavatkozást, használjunk inkább kullancskiszedő kanalat, ezzel gyakorlatilag biztosra mehetünk, hiszen lehetetlen megsérteni vele a rovar potrohát – tette hozzá Ráduly András.

Lehet számítani idén is rovatritásra

Ahogy minden évben, idén is van költségvetési keret az időszakos rovarirtásokra – tudtuk meg Zörgő Noémitől, a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal sajtóreferensétől. A helyszínek az évek során már kialakultak, ezeken terveznek hasonló munkálatokat, amint indokolt lesz, valószínűleg nyár elején.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 20., vasárnap

Tizenhat éves fiú tűnt el otthonról

Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.

Tizenhat éves fiú tűnt el otthonról
Tizenhat éves fiú tűnt el otthonról
2025. április 20., vasárnap

Tizenhat éves fiú tűnt el otthonról

2025. április 20., vasárnap

Másfél percben a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelése

Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?

Másfél percben a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelése
2025. április 20., vasárnap

Vízi Elemér: a hit nem magánügy

Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.

Vízi Elemér: a hit nem magánügy
Vízi Elemér: a hit nem magánügy
2025. április 20., vasárnap

Vízi Elemér: a hit nem magánügy

2025. április 20., vasárnap

Nemcsak az ételt, hanem a szeretetet is meg kell osztani egymással

Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.

Nemcsak az ételt, hanem a szeretetet is meg kell osztani egymással
2025. április 20., vasárnap

A Kárpát-medence legnagyobb ételszentelése fotókon

A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.

A Kárpát-medence legnagyobb ételszentelése fotókon
2025. április 20., vasárnap

A húsvéti ételszentelés üzenete: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott is Krisztussal találkozunk

Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.

A húsvéti ételszentelés üzenete: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott is Krisztussal találkozunk
2025. április 20., vasárnap

Ha húsvétvasárnap, akkor szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában

Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.

Ha húsvétvasárnap, akkor szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában
2025. április 19., szombat

Tojáshímek és üzenetük az avar kori karcolásoktól a vétett útig

A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.

Tojáshímek és üzenetük az avar kori karcolásoktól a vétett útig
2025. április 19., szombat

Fel nem robbant világháborús lövedéket találtak Madéfalván

Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.

Fel nem robbant világháborús lövedéket találtak Madéfalván
2025. április 19., szombat

Nagy területen pusztítottak a lángok a Maroshévíz melletti domboldalon

Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.

Nagy területen pusztítottak a lángok a Maroshévíz melletti domboldalon