Míg régen rengeteg békát lehetett látni, mára jelentősen megcsappant az életterük

•  Fotó: Gothárd Ferenc-Alpár

Fotó: Gothárd Ferenc-Alpár

„Addig kell fogni a békát, amíg még nem evett füvet” – nemcsak a régi népi mondást fejtettük meg Gothárd Ferenc-Alpárral, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület halőrével, hanem a székelyföldi fajok ritkuló állományáról is beszélgettünk a zeteváraljai víztározó körül lévő tócsák megfigyelésekor. Demeter László biológussal pedig a békákat védő törvényi hátteret jártuk körbe.

Fülöp-Székely Botond

2024. április 14., 21:012024. április 14., 21:01

•  Fotó: Gothárd Ferenc-Alpár Galéria

Fotó: Gothárd Ferenc-Alpár

Hamar előbújnak rejtekükből az áttelelő békák, amint némileg megenyhül és esősre, tavasziasra vált át az időjárás. Noha ez az időpont némileg változhat, Gothárd Ferenc-Alpár halőr idén már február végén találkozott a kétéltűekkel. „Enyhén szemerkélt az eső, amikor Székelyvarság irányából Zetelaka felé haladva azt tapasztaltam, hogy többen megjelentek az úton” – emlékezett vissza, miközben a zeteváraljai víztározóhoz igyekeztünk, bízva benne, hogy az ottani lápos részen megfigyelhetünk néhány egyedet.

Ha apad a vízszint

Székelyvarság irányából, a kövezett úton közelítettük meg a mesterséges tavat, hiszen ott torkollik bele a Nagy-Küküllő folyó, a torkolat környékén pedig egy közismerten mocsaras rész alakult ki.

•  Fotó: Gothárd Ferenc-Alpár Galéria

Fotó: Gothárd Ferenc-Alpár

Jól látszott, hogy a hóolvadást és az esőzéseket követően már apadni kezdett a tározó vízszintje, így reménykedtünk benne, hogy a víz visszavonulását követően néhány melegebb hőmérsékletű tócsa is hátra maradt, ami ideális környezet lehet a békák tavaszi párzására. Ezek azonban sajnos rejtve maradtak előttünk az ingoványos talaj megközelíthetetlen részein. Némi séta után azonban

csomókban lévő apró petéket pillantottunk meg a szárazföldön, voltak köztük olyanok is, amelyeket még „simogattak” a tó hullámai.

Ekkor mesélte el viccesen Gothárd, hogy volt, aki csukaikrának nézte ezeket, és hazavitte saját halastavába, de valójában békapetékről van szó. Közölte ugyanakkor azt is, hogy a petéket valószínűleg a víztározó védettebb, sekélyebb, melegebb vizében helyezték el a békák, ám ahogy apadt a vízszint, szárazföldre kerültek, így el fognak pusztulni.

Egy ki nem száradó tócsa is elegendő, hogy szaporodhassanak a békák •  Fotó: Gothárd Ferenc-Alpár Galéria

Egy ki nem száradó tócsa is elegendő, hogy szaporodhassanak a békák

Fotó: Gothárd Ferenc-Alpár

Melegebb vizű tavakat keresnek

Mivel nem jártunk sikerrel, úgy döntöttünk, hogy más helyszínen is próbálkozunk, ám a visszaúton apró tócsákat pillantottunk meg egy árokkal keresztezett részen, ahol életképes petéket, sőt, kikelt ebihalakat is találtunk. Vélhetően a hegyvidékre jellemző gyepi béka ivadékairól lehetett szó. A sporthorgász-társulat halőre ekkor magyarázta el, hogy

a békáknak ezek a kis tócsák éppen elegendőek a szaporodáshoz, számukra ugyanis az a fontos, hogy petéik lerakásához olyan helyszínt találjanak, amit viszonylag meleg forrás táplál, nem szárad ki, ugyanakkor állóvíznek számít – akár egy nagyobb munkagép által kivájt keréknyom is megfelelő lehet, ha feltelik vízzel.

A nagyobb tavak esetében lényeges, hogy a sekély részeket válasszanak, lehetőleg olyat, ahol fű is van, hiszen az némileg meggátolja, hogy elsodorja petéiket a hullámzás.
Ezeken a helyszíneken tavasszal nagy számban gyűlnek össze a hegyvidékre jellemző békafajok, majd rövid nászukat követően szétszélednek.

Elpusztulnak a szárazföldre került békapeték •  Fotó: Gothárd Ferenc-Alpár Galéria

Elpusztulnak a szárazföldre került békapeték

Fotó: Gothárd Ferenc-Alpár

Az említett gyepi béka például nyirkos környezetben ugyan, de a szárazföldön él az év további szakaszában.

„Szencsedben legalább ötven békát láttam, amelyek tavasz elején gyűltek össze szaporodni egy pár négyzetméteres tavacskában. Hiába havazott, a víz már kellő hőmérsékletű volt, a kisebb, rövid ideig tartó fagyok sem zavarták őket” – jegyezte meg érdekességként.

Merítőhálóval felszerelt gyűjtögetők

Korábban a tapasztalt „békászók” jól tudták, hogy melyek azok a vizes élőhelyek, ahová a békák nagy számban érkeznek párosodni. Ezt ugyanakkor ki is használták, hiszen ilyenkor kimentek ezen helyszínekre és merítőháló használatával tucatjával fogták ki az egyedeket – folytatta a halőr.

A gyűjtögetők ottjártát félbe vágott békák maradványai jelezték, ugyanis a kétéltűnek csak combjai fogyaszthatók, így azokat nyúzták meg és vitték haza

– a többi részt a helyszínen hagyták.

•  Fotó: Gothárd Ferenc-Alpár Galéria

Fotó: Gothárd Ferenc-Alpár

„Ilyet szerencsére nem igazán tapasztaltam az utóbbi időben környékünkön, de elmondhatom, hogy nem szép látvány. A békapopuláció eleve lényegesen lecsökkent, egyebek mellett vélhetően azért is szorult vissza befogásuk és fogyasztásuk. Ez mondjuk nem is csoda, ha az emberek petézés közben darabolták a békákat” – jegyezte meg keserű szájízzel. Arról is beszélt, hogy

hegyvidéken többnyire a mérgező bőrű barna varangyra és gyepi békára „vadásztak” az emberek, míg az alacsonyabban fekvő részeken (például Székelyudvarhelytől Székelykeresztúr irányába haladva a Nagy-Küküllő mentén) az erdei béka, a kecskebéka, illetve a kis- és nagy tavibéka begyűjtése volt jellemző.

Gothárd kérdésünkre elmondta, ismeri ő is a népi mondást, miszerint „addig kell fogni a békát, amíg az nem evett füvet,” ám a békák nem esznek füvet, így valószínűleg arra értendő, hogy kora

tavasszal, a párosodás idején lehet nagyszámban befogni a kétéltűeket, amikor sokan vannak, viszonylag kis helyen.

Ekkor pedig még nincs kinőve a fű.

•  Fotó: Gothárd Ferenc-Alpár Galéria

Fotó: Gothárd Ferenc-Alpár

A hatóságok is beavatkoztak a Kommandón

A horgászengedélyben az szerepel, hogy legalább 30 grammos kell legyen egy törvényesen begyűjthető béka –

befogásuk pedig csak az általános síkvízi horgásztilalom idején van teljesen betiltva.

Gothárd Ferenc-Alpár szerint az a baj, hogy az említett szabályozást a legtöbb halfaj ívási időszakához igazították (ez hatvan napot tart április közepétől kezdődően), nem vették figyelembe a többi vízi élőlényt.

A környezetvédelemmel kapcsolatos egyéb jogszabályok azonban már védett fajokat is meghatároznak. Utóbbi tisztázása érdekében kerestük fel Demeter László biológust. Ő közölte, hogy

szigorúan védett fajnak számít egyebek mellett az erdei béka, a mocsári béka, az ásóbékák, a zöld varangy, a gyepi béka, illetve a kis tavi béka.

•  Fotó: Gothárd Ferenc-Alpár Galéria

Fotó: Gothárd Ferenc-Alpár

Ennek ellenére a természetvédelmi törvény lehetővé teszi, hogy külön környezetvédelmi engedéllyel (nem horgászengedéllyel) lehessen fogni gyepi békát, továbbá a kecskebéka és a nagy tavibéka befogásához is ugyanezen dokumentumot kell beszerezni.

Arról is beszélgettünk, hogy például

a Kovászna felett lévő Kommandón korábban több tízezer gyepi béka is összegyűlt a mocsaras részeken tavasszal, a nagyjából egy hétig tartó nászuk idején pedig rendszeresen megjelentek azok is, akik begyűjtötték az egyedeket fogyasztási céllal.

Ezt egyébként a hatóságok is igyekeztek megakadályozni, de valószínűleg napjainkban is problémát jelent.

Régen egyebek mellett a Gyimesekben és a Gyergyói-medencében is népszerű volt a békászás, ám mostanra alább hagyott ez a szokás. Udvarhelyszéken egyébként a Nyikó mentéről és Parajd környékéről hallottunk híreket, hogy néhányan napjainkban is fogják a kétéltűeket párzásuk idején.

•  Fotó: Gothárd Ferenc-Alpár Galéria

Fotó: Gothárd Ferenc-Alpár

Miért szerencsés Székelyföld?

Az ökoszisztéma minden élőlényének megvan a maga szerepe, így vigyáznunk kell, hogy ne pusztítsuk a különböző fajokat – szögezte le a halőr. Bár nem kenyere beskatulyázni az élőlényeket, összességében azt lehet mondani, hogy

kárt nem igazán okoznak a békák, sőt, inkább hasznosak az emberek számára, hiszen szúnyogokkal és különböző rovarokkal, férgekkel táplálkoznak.

Székelyföld viszonylag szerencsésnek mondható abból a szempontból, hogy több gazda apróbb területeket művel meg, ők pedig jellemzően nem költenek drága vegyszerekre, amivel a kétéltűek populációjának további csökkenését is okozhatnák. „Ennek is köszönhető, hogy viszonylag változatos faunánk van” – fogalmazott.

•  Fotó: Gothárd Ferenc-Alpár Galéria

Fotó: Gothárd Ferenc-Alpár

Szerinte egyébként nemcsak a korábbi (rendszerint a szaporodásuk idejében történő) gyűjtögetés miatt csappant meg a békaállomány, hanem ehhez a klímaváltozás is hozzájárult.

A felmelegedés miatt ugyanis egyre kevesebb a kétéltűek számára elengedhetetlen vizes, nyirkos élőhely – gyakrabban száradnak ki a tócsák.

Demeter László túlnyomórészt a klímaváltozást látja a békapopuláció csökkenésének hátterében: egyszerűen nem elegendő a tavaszi és téli csapadék. Rámutatott, hogy a tavaszi hideg és száraz időjárás kifejezetten gátolja a szaporodásukat.

Idézet
A csíki régióban óriási békaállományok voltak 10-15 évvel ezelőtt, így volt fizikai lehetőség a befogásukra, mostanra azonban annyira ritkává vált a gyepi béka, hogy szinte nem lehet találkozni velük”

– magyarázta.

Kihasználták a párosodási időszakot a „békászók,” ekkor vetették be merítőhálóikat •  Fotó: Gothárd Ferenc-Alpár Galéria

Kihasználták a párosodási időszakot a „békászók,” ekkor vetették be merítőhálóikat

Fotó: Gothárd Ferenc-Alpár

Érdekességek a székelyföldi békákról
Vidékünk homokos talajú területein megtalálható a barna ásóbéka (például Székelykeresztúr környékén, Háromszéken), ami különlegességnek számít, ám ezek elszórtan jelennek meg és kis termetűek is, így nem gyűjtik őket – fejtette ki Demeter. Ugyancsak érdekes faj a levelibéka, amit rendszerint a nádakra kapaszkodik fel, de látták már fenyőfán is Csíkszereda közelében. Nagyon ritkának számít a mocsári béka, amelynek hímjei kék színűvé változnak a párzási időszakban – ezekből régen sok volt a csíki-, illetve a gyergyói régióban, most már a kipusztulás szélén állnak. A békák ivadékai egyébként nagyjából három hónap alatt fejlődnek ki. Ez alól kivétel a sárgahasú unka utódja – amelyet népiesen szentgyörgy-békának hívnak –, az ugyanis képes két hónap alatt is átalakulni, hiszen felgyorsul náluk ez a folyamat, amennyiben azt érzékelik, hogy kezd kiszáradni az élőhelyük. Ez a faj egyébként (ritkább esetben) évente többször is szaporodik, ha sok az esőzés.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 22., kedd

Útlezárások várhatók Székelyudvarhely központi részén

Elkezdődtek az október 23-i ünnepség előkészületei Székelyudvarhelyen, emiatt útlezárások várhatóak.

Útlezárások várhatók Székelyudvarhely központi részén
2024. október 22., kedd

Trágyaszag a városban, kommentcsörte a Facebookon

Átható, kicsit sem kellemes trágyaszag töltötte be a napokban Gyergyószentmiklós levegőjét. Sokan panaszkodnak emiatt, Len Emil, korábbi alpolgármester szerint ez pár napon belül megszűnik.

Trágyaszag a városban, kommentcsörte a Facebookon
2024. október 22., kedd

Szomszédolás tánclépésben

Kis sportcipők keverednek a nagy székely csizmákkal tíz napon keresztül számos székelyföldi településen: Csíkszeredából „szomszédolni” indult Hargita Székely Néptáncszínház.

Szomszédolás tánclépésben
Szomszédolás tánclépésben
2024. október 22., kedd

Szomszédolás tánclépésben

2024. október 22., kedd

Áttette az egyik autójáról a másikra a rendszámot, lebukott

Hamis rendszámmal ellátott autóval közlekedett egy férfi Csíkszeredában, ám nem sikerült büntetlenül megúsznia.

Áttette az egyik autójáról a másikra a rendszámot, lebukott
2024. október 22., kedd

Két autó ütközött Csíkszereda közelében, egy személy kórházba került

Két autó ütközött össze Csíkszereda közelében hétfőn. Egy személyt kórházba szállítottak.

Két autó ütközött Csíkszereda közelében, egy személy kórházba került
2024. október 22., kedd

Az ország első napelemgyára fog felépülni Sepsiszentgyörgy mellett

Építési engedéllyel már rendelkezik, rövidesen a munkálatokat is megkezdheti a KBK Kraft Project a szépmezői ipari parkban. Románia első napelemgyára az energiaügyi minisztérium támogatásával épül fel.

Az ország első napelemgyára fog felépülni Sepsiszentgyörgy mellett
2024. október 22., kedd

Ezeket a filmeket vetítik az Alter-Native filmfesztivál harminckettedik kiadásán

Nagyjátékfilmeknek is felületet biztosít a rövidfilmek mellett az Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál. A november 6-10 között zajló szemle a marosvásárhelyi Kultúrpalotában zajlik.

Ezeket a filmeket vetítik az Alter-Native filmfesztivál harminckettedik kiadásán
2024. október 22., kedd

Köd meg fagy Székelyföldön, és egy meglepetés plusz fok

Székelyföld-szerte fagyott keddre virradóan, sőt Hargita megyében még köd is nehezítette a közúti forgalmat kedden reggel.

Köd meg fagy Székelyföldön, és egy meglepetés plusz fok
2024. október 22., kedd

Most Kovásznán sem kell kamatot fizetni, ha időben rendezik az adótartozást

Eltörlik a várost megillető adókhoz és illetékekhez kapcsolódó tartozékokat – emelések, kamatok, büntetések – azoknak a kovásznai adófizetőknek, akik ezt november 25-ig kérik – osztotta meg Facebook oldalán Gyerő József, a város polgármestere.

Most Kovásznán sem kell kamatot fizetni, ha időben rendezik az adótartozást
2024. október 22., kedd

Nyeremény járt a kérdőívkitöltésért

Nemrég a hírleves feliratkozóink e-mail-ben egy olyan kérdőívet kaptak, ahol a videófogyasztási szokásokat kutattuk. Ezúton is köszönjük annak az összesen közel 1000 válaszadónak, akik időt szakítottak ránk, és kitöltötték a kérdőívet!

Nyeremény járt a kérdőívkitöltésért
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!