
A két pártvezető Marosvásárhelyen tartott sajtótájékoztatót az ítélethirdetés után
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen tartott sajtótájékoztatón erősítette meg az Erdélyi Magyar Szövetség elnöke, Mezei János, hogy lemond pártelnöki tisztségéről, miután egy végleges bírósági ítélet öt évre eltiltotta a köztisztségek vállalásától. A nyolc évig tartó pereskedés családját, szüleit is megviselte.
2023. január 16., 14:402023. január 16., 14:40
2023. január 16., 14:572023. január 16., 14:57
Mint beszámoltunk róla, zsarolásban találta bűnösnek Gyergyószentmiklós egykori polgármesterét, az Erdélyi Magyar Szövetség elnökét, Mezei Jánost a Marosvásárhelyi Táblabíróság. A január 13-án, pénteken megszületett végleges ítélet többek között négy év felfüggesztett börtönbüntetésről szól, tízezer eurós kártérítésről, és öt évre eltiltja a politikust a köztisztség vállalásától.
Mezei János hétfőn Marosvásárhelyen tartott sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy lemond a pártelnöki tisztségről. Felemlegette, hogy nyolc évvel ezelőtt emeltek vádat ellene hivatali visszaélés, sikkasztás és zsarolás miatt. A végleges ítélet csak a zsarolás vádjával találta bűnösnek.

Három év börtönbüntetés négy évre felfüggesztve, 60 nap közmunka, 10000 euró kártérítés és 15800 lej, a perben felmerült költségek terhe – ezeket rótta ki Mezei Jánosra a Marosvásárhelyi Táblabíróság pénteken. Mezei emiatt távozik az EMSZ éléről.
Mezei emlékeztette a jelenlévőket, hogy polgármesterként szívügye volt a Gyergyószentmiklóshoz tartozó Gyilkos-tó körüli áldatlan állapotok felszámolása, az árusok és a turisták helyzetének rendezése. A Gyilkos-tó környékét a Monturist Kft. ügykezelte, ebben a városnak nem volt többségi tulajdonosa. Noha helyi tanácsi határozat született arról, hogy a Monturist akkori vezetőjét leváltják, erre jogi akadályok miatt nem került sor. Mezei János polgármesterként egy vendéglátóipari egységben találkozott a Monturist vezetőjével, majd – saját bevallása szerint – felszólította, hogy mondjon le, hagyja, hogy tudják fejleszteni a Gyikos-tó környékét.
„Polgármesterként a közösség érdekeit tartottam szem előtt, azt akartam, hogy a környék és a város számára fontos Gyilkos-tó környéke fejlődni tudjon. A helyi tanács felhatalmazásával szólítottam fel a Monturist vezetőjét, hogy mondjon le.
de most is úgy értékelem, hogy polgármesterként kötelességem volt mindent megtenni a fontos turisztikai célpont helyzetének rendezése érdekében.”
Mezei János elmondta, hogy magánélete is megsínylette a nyolcéves pereskedést. Felemlegette, gyermekei még kicsik voltak, amikor nyolc évvel ezelőtt a maszkosok rájuk törték az ajtót,
Börtönben is ült, cellatársához bilincselve vitték a első kihallgatásokra. Feleségétől elvált, de szüleinek is nagy megpróbáltatást jelentettek ezek az évek, hiszen ők gyerekükért aggódtak, szívükön viselték a helyzete alakulását, és valahányszor a közbeszédben fiúkról negatívan beszéltek, őket is mélyen érintette.
Mezei János szerint az ellene felhozott vádak, a meghurcoltatása, illetve a most kimondott – szerinte igazságtalan – ítélet
meghurcolva őket, megfélemlítve őket és családjaikat.
Mezei János a gyergyószentmiklósi kórháznál és mentőszolgálatnál fogja letölteni az ítéletben kiszabott 60 napos közmunkát, és azt szeretné, hogy tudja tovább vezetni a cégét, fizetést biztosítva az alkalmazottaknak, és ki tuja fizetni a tízezer eurós kártérítést is.
Az Erdélyi Magyar Szövetség alelnöke, Csomortányi István a hétfői sajtótájékoztatón elmondta,
Szerinte ez azt bizonyítja, hogy jó úton járnak, és azt üzeni a kollégáinak, hogy bátorság, tartsanak ki.
A szövetség alapszabályzata értelmében 60 napon belül választásokat írnak ki, a területi szervezetek által megnevezett jelöltek közül a kongresszus fog pártelnököt választani.

2015. január 26-án kora reggel szállta meg a DNA Mezei János otthonát, majd a városházán folytatódott a házkutatás. Ezzel indult el a bűnügyi eljárás Gyergyószentmiklós akkori polgármestere ellen. Hat év után sincs vége: az alapfokú ítélet felmentette, de ezt követően újrakezdődött az egész jogi folyamat.

Öt helyszínen tartanak házkutatásokat az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) munkatársai Hargita megyében korrupció gyanújával – tájékoztat közleményben az ügyészség.

30 napos előzetes letartóztatásba helyezte a Marosvásárhelyi Táblabíróság Mezei Jánost, Gyergyószentmiklós polgármesterét.

Házi őrizetbe helyezte szerdán Gyergyószentmiklós polgármesterét a Maros Megyei Törvényszék, miután a DNA ügyészei szerint Mezei János megsértette a korábban ellene elrendelt korlátozó intézkedéseket.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!