
A két pártvezető Marosvásárhelyen tartott sajtótájékoztatót az ítélethirdetés után
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen tartott sajtótájékoztatón erősítette meg az Erdélyi Magyar Szövetség elnöke, Mezei János, hogy lemond pártelnöki tisztségéről, miután egy végleges bírósági ítélet öt évre eltiltotta a köztisztségek vállalásától. A nyolc évig tartó pereskedés családját, szüleit is megviselte.
2023. január 16., 14:402023. január 16., 14:40
2023. január 16., 14:572023. január 16., 14:57
Mint beszámoltunk róla, zsarolásban találta bűnösnek Gyergyószentmiklós egykori polgármesterét, az Erdélyi Magyar Szövetség elnökét, Mezei Jánost a Marosvásárhelyi Táblabíróság. A január 13-án, pénteken megszületett végleges ítélet többek között négy év felfüggesztett börtönbüntetésről szól, tízezer eurós kártérítésről, és öt évre eltiltja a politikust a köztisztség vállalásától.
Mezei János hétfőn Marosvásárhelyen tartott sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy lemond a pártelnöki tisztségről. Felemlegette, hogy nyolc évvel ezelőtt emeltek vádat ellene hivatali visszaélés, sikkasztás és zsarolás miatt. A végleges ítélet csak a zsarolás vádjával találta bűnösnek.

Három év börtönbüntetés négy évre felfüggesztve, 60 nap közmunka, 10000 euró kártérítés és 15800 lej, a perben felmerült költségek terhe – ezeket rótta ki Mezei Jánosra a Marosvásárhelyi Táblabíróság pénteken. Mezei emiatt távozik az EMSZ éléről.
Mezei emlékeztette a jelenlévőket, hogy polgármesterként szívügye volt a Gyergyószentmiklóshoz tartozó Gyilkos-tó körüli áldatlan állapotok felszámolása, az árusok és a turisták helyzetének rendezése. A Gyilkos-tó környékét a Monturist Kft. ügykezelte, ebben a városnak nem volt többségi tulajdonosa. Noha helyi tanácsi határozat született arról, hogy a Monturist akkori vezetőjét leváltják, erre jogi akadályok miatt nem került sor. Mezei János polgármesterként egy vendéglátóipari egységben találkozott a Monturist vezetőjével, majd – saját bevallása szerint – felszólította, hogy mondjon le, hagyja, hogy tudják fejleszteni a Gyikos-tó környékét.
„Polgármesterként a közösség érdekeit tartottam szem előtt, azt akartam, hogy a környék és a város számára fontos Gyilkos-tó környéke fejlődni tudjon. A helyi tanács felhatalmazásával szólítottam fel a Monturist vezetőjét, hogy mondjon le.
de most is úgy értékelem, hogy polgármesterként kötelességem volt mindent megtenni a fontos turisztikai célpont helyzetének rendezése érdekében.”
Mezei János elmondta, hogy magánélete is megsínylette a nyolcéves pereskedést. Felemlegette, gyermekei még kicsik voltak, amikor nyolc évvel ezelőtt a maszkosok rájuk törték az ajtót,
Börtönben is ült, cellatársához bilincselve vitték a első kihallgatásokra. Feleségétől elvált, de szüleinek is nagy megpróbáltatást jelentettek ezek az évek, hiszen ők gyerekükért aggódtak, szívükön viselték a helyzete alakulását, és valahányszor a közbeszédben fiúkról negatívan beszéltek, őket is mélyen érintette.
Mezei János szerint az ellene felhozott vádak, a meghurcoltatása, illetve a most kimondott – szerinte igazságtalan – ítélet
meghurcolva őket, megfélemlítve őket és családjaikat.
Mezei János a gyergyószentmiklósi kórháznál és mentőszolgálatnál fogja letölteni az ítéletben kiszabott 60 napos közmunkát, és azt szeretné, hogy tudja tovább vezetni a cégét, fizetést biztosítva az alkalmazottaknak, és ki tuja fizetni a tízezer eurós kártérítést is.
Az Erdélyi Magyar Szövetség alelnöke, Csomortányi István a hétfői sajtótájékoztatón elmondta,
Szerinte ez azt bizonyítja, hogy jó úton járnak, és azt üzeni a kollégáinak, hogy bátorság, tartsanak ki.
A szövetség alapszabályzata értelmében 60 napon belül választásokat írnak ki, a területi szervezetek által megnevezett jelöltek közül a kongresszus fog pártelnököt választani.

2015. január 26-án kora reggel szállta meg a DNA Mezei János otthonát, majd a városházán folytatódott a házkutatás. Ezzel indult el a bűnügyi eljárás Gyergyószentmiklós akkori polgármestere ellen. Hat év után sincs vége: az alapfokú ítélet felmentette, de ezt követően újrakezdődött az egész jogi folyamat.

Öt helyszínen tartanak házkutatásokat az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) munkatársai Hargita megyében korrupció gyanújával – tájékoztat közleményben az ügyészség.

30 napos előzetes letartóztatásba helyezte a Marosvásárhelyi Táblabíróság Mezei Jánost, Gyergyószentmiklós polgármesterét.

Házi őrizetbe helyezte szerdán Gyergyószentmiklós polgármesterét a Maros Megyei Törvényszék, miután a DNA ügyészei szerint Mezei János megsértette a korábban ellene elrendelt korlátozó intézkedéseket.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!