
A két pártvezető Marosvásárhelyen tartott sajtótájékoztatót az ítélethirdetés után
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen tartott sajtótájékoztatón erősítette meg az Erdélyi Magyar Szövetség elnöke, Mezei János, hogy lemond pártelnöki tisztségéről, miután egy végleges bírósági ítélet öt évre eltiltotta a köztisztségek vállalásától. A nyolc évig tartó pereskedés családját, szüleit is megviselte.
2023. január 16., 14:402023. január 16., 14:40
2023. január 16., 14:572023. január 16., 14:57
Mint beszámoltunk róla, zsarolásban találta bűnösnek Gyergyószentmiklós egykori polgármesterét, az Erdélyi Magyar Szövetség elnökét, Mezei Jánost a Marosvásárhelyi Táblabíróság. A január 13-án, pénteken megszületett végleges ítélet többek között négy év felfüggesztett börtönbüntetésről szól, tízezer eurós kártérítésről, és öt évre eltiltja a politikust a köztisztség vállalásától.
Mezei János hétfőn Marosvásárhelyen tartott sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy lemond a pártelnöki tisztségről. Felemlegette, hogy nyolc évvel ezelőtt emeltek vádat ellene hivatali visszaélés, sikkasztás és zsarolás miatt. A végleges ítélet csak a zsarolás vádjával találta bűnösnek.

Három év börtönbüntetés négy évre felfüggesztve, 60 nap közmunka, 10000 euró kártérítés és 15800 lej, a perben felmerült költségek terhe – ezeket rótta ki Mezei Jánosra a Marosvásárhelyi Táblabíróság pénteken. Mezei emiatt távozik az EMSZ éléről.
Mezei emlékeztette a jelenlévőket, hogy polgármesterként szívügye volt a Gyergyószentmiklóshoz tartozó Gyilkos-tó körüli áldatlan állapotok felszámolása, az árusok és a turisták helyzetének rendezése. A Gyilkos-tó környékét a Monturist Kft. ügykezelte, ebben a városnak nem volt többségi tulajdonosa. Noha helyi tanácsi határozat született arról, hogy a Monturist akkori vezetőjét leváltják, erre jogi akadályok miatt nem került sor. Mezei János polgármesterként egy vendéglátóipari egységben találkozott a Monturist vezetőjével, majd – saját bevallása szerint – felszólította, hogy mondjon le, hagyja, hogy tudják fejleszteni a Gyikos-tó környékét.
„Polgármesterként a közösség érdekeit tartottam szem előtt, azt akartam, hogy a környék és a város számára fontos Gyilkos-tó környéke fejlődni tudjon. A helyi tanács felhatalmazásával szólítottam fel a Monturist vezetőjét, hogy mondjon le.
de most is úgy értékelem, hogy polgármesterként kötelességem volt mindent megtenni a fontos turisztikai célpont helyzetének rendezése érdekében.”
Mezei János elmondta, hogy magánélete is megsínylette a nyolcéves pereskedést. Felemlegette, gyermekei még kicsik voltak, amikor nyolc évvel ezelőtt a maszkosok rájuk törték az ajtót,
Börtönben is ült, cellatársához bilincselve vitték a első kihallgatásokra. Feleségétől elvált, de szüleinek is nagy megpróbáltatást jelentettek ezek az évek, hiszen ők gyerekükért aggódtak, szívükön viselték a helyzete alakulását, és valahányszor a közbeszédben fiúkról negatívan beszéltek, őket is mélyen érintette.
Mezei János szerint az ellene felhozott vádak, a meghurcoltatása, illetve a most kimondott – szerinte igazságtalan – ítélet
meghurcolva őket, megfélemlítve őket és családjaikat.
Mezei János a gyergyószentmiklósi kórháznál és mentőszolgálatnál fogja letölteni az ítéletben kiszabott 60 napos közmunkát, és azt szeretné, hogy tudja tovább vezetni a cégét, fizetést biztosítva az alkalmazottaknak, és ki tuja fizetni a tízezer eurós kártérítést is.
Az Erdélyi Magyar Szövetség alelnöke, Csomortányi István a hétfői sajtótájékoztatón elmondta,
Szerinte ez azt bizonyítja, hogy jó úton járnak, és azt üzeni a kollégáinak, hogy bátorság, tartsanak ki.
A szövetség alapszabályzata értelmében 60 napon belül választásokat írnak ki, a területi szervezetek által megnevezett jelöltek közül a kongresszus fog pártelnököt választani.

2015. január 26-án kora reggel szállta meg a DNA Mezei János otthonát, majd a városházán folytatódott a házkutatás. Ezzel indult el a bűnügyi eljárás Gyergyószentmiklós akkori polgármestere ellen. Hat év után sincs vége: az alapfokú ítélet felmentette, de ezt követően újrakezdődött az egész jogi folyamat.

Öt helyszínen tartanak házkutatásokat az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) munkatársai Hargita megyében korrupció gyanújával – tájékoztat közleményben az ügyészség.

30 napos előzetes letartóztatásba helyezte a Marosvásárhelyi Táblabíróság Mezei Jánost, Gyergyószentmiklós polgármesterét.

Házi őrizetbe helyezte szerdán Gyergyószentmiklós polgármesterét a Maros Megyei Törvényszék, miután a DNA ügyészei szerint Mezei János megsértette a korábban ellene elrendelt korlátozó intézkedéseket.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
szóljon hozzá!