
A két pártvezető Marosvásárhelyen tartott sajtótájékoztatót az ítélethirdetés után
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen tartott sajtótájékoztatón erősítette meg az Erdélyi Magyar Szövetség elnöke, Mezei János, hogy lemond pártelnöki tisztségéről, miután egy végleges bírósági ítélet öt évre eltiltotta a köztisztségek vállalásától. A nyolc évig tartó pereskedés családját, szüleit is megviselte.
2023. január 16., 14:402023. január 16., 14:40
2023. január 16., 14:572023. január 16., 14:57
Mint beszámoltunk róla, zsarolásban találta bűnösnek Gyergyószentmiklós egykori polgármesterét, az Erdélyi Magyar Szövetség elnökét, Mezei Jánost a Marosvásárhelyi Táblabíróság. A január 13-án, pénteken megszületett végleges ítélet többek között négy év felfüggesztett börtönbüntetésről szól, tízezer eurós kártérítésről, és öt évre eltiltja a politikust a köztisztség vállalásától.
Mezei János hétfőn Marosvásárhelyen tartott sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy lemond a pártelnöki tisztségről. Felemlegette, hogy nyolc évvel ezelőtt emeltek vádat ellene hivatali visszaélés, sikkasztás és zsarolás miatt. A végleges ítélet csak a zsarolás vádjával találta bűnösnek.

Három év börtönbüntetés négy évre felfüggesztve, 60 nap közmunka, 10000 euró kártérítés és 15800 lej, a perben felmerült költségek terhe – ezeket rótta ki Mezei Jánosra a Marosvásárhelyi Táblabíróság pénteken. Mezei emiatt távozik az EMSZ éléről.
Mezei emlékeztette a jelenlévőket, hogy polgármesterként szívügye volt a Gyergyószentmiklóshoz tartozó Gyilkos-tó körüli áldatlan állapotok felszámolása, az árusok és a turisták helyzetének rendezése. A Gyilkos-tó környékét a Monturist Kft. ügykezelte, ebben a városnak nem volt többségi tulajdonosa. Noha helyi tanácsi határozat született arról, hogy a Monturist akkori vezetőjét leváltják, erre jogi akadályok miatt nem került sor. Mezei János polgármesterként egy vendéglátóipari egységben találkozott a Monturist vezetőjével, majd – saját bevallása szerint – felszólította, hogy mondjon le, hagyja, hogy tudják fejleszteni a Gyikos-tó környékét.
„Polgármesterként a közösség érdekeit tartottam szem előtt, azt akartam, hogy a környék és a város számára fontos Gyilkos-tó környéke fejlődni tudjon. A helyi tanács felhatalmazásával szólítottam fel a Monturist vezetőjét, hogy mondjon le.
de most is úgy értékelem, hogy polgármesterként kötelességem volt mindent megtenni a fontos turisztikai célpont helyzetének rendezése érdekében.”
Mezei János elmondta, hogy magánélete is megsínylette a nyolcéves pereskedést. Felemlegette, gyermekei még kicsik voltak, amikor nyolc évvel ezelőtt a maszkosok rájuk törték az ajtót,
Börtönben is ült, cellatársához bilincselve vitték a első kihallgatásokra. Feleségétől elvált, de szüleinek is nagy megpróbáltatást jelentettek ezek az évek, hiszen ők gyerekükért aggódtak, szívükön viselték a helyzete alakulását, és valahányszor a közbeszédben fiúkról negatívan beszéltek, őket is mélyen érintette.
Mezei János szerint az ellene felhozott vádak, a meghurcoltatása, illetve a most kimondott – szerinte igazságtalan – ítélet
meghurcolva őket, megfélemlítve őket és családjaikat.
Mezei János a gyergyószentmiklósi kórháznál és mentőszolgálatnál fogja letölteni az ítéletben kiszabott 60 napos közmunkát, és azt szeretné, hogy tudja tovább vezetni a cégét, fizetést biztosítva az alkalmazottaknak, és ki tuja fizetni a tízezer eurós kártérítést is.
Az Erdélyi Magyar Szövetség alelnöke, Csomortányi István a hétfői sajtótájékoztatón elmondta,
Szerinte ez azt bizonyítja, hogy jó úton járnak, és azt üzeni a kollégáinak, hogy bátorság, tartsanak ki.
A szövetség alapszabályzata értelmében 60 napon belül választásokat írnak ki, a területi szervezetek által megnevezett jelöltek közül a kongresszus fog pártelnököt választani.

2015. január 26-án kora reggel szállta meg a DNA Mezei János otthonát, majd a városházán folytatódott a házkutatás. Ezzel indult el a bűnügyi eljárás Gyergyószentmiklós akkori polgármestere ellen. Hat év után sincs vége: az alapfokú ítélet felmentette, de ezt követően újrakezdődött az egész jogi folyamat.

Öt helyszínen tartanak házkutatásokat az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) munkatársai Hargita megyében korrupció gyanújával – tájékoztat közleményben az ügyészség.

30 napos előzetes letartóztatásba helyezte a Marosvásárhelyi Táblabíróság Mezei Jánost, Gyergyószentmiklós polgármesterét.

Házi őrizetbe helyezte szerdán Gyergyószentmiklós polgármesterét a Maros Megyei Törvényszék, miután a DNA ügyészei szerint Mezei János megsértette a korábban ellene elrendelt korlátozó intézkedéseket.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
szóljon hozzá!