Még nem szabadultunk meg a járványtól. Zsúfolt helyeken ajánlott a védőmaszk viselése. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Nem kellett sokat várni az enyhítések után: megállt a koronavírusos betegek számának a csökkenése Romániában, az újonnan kiszűrt esetek száma ismét emelkedőben van. Elkezdődött a hatodik hullám Fejér Szilárd kémikus, kutató szerint is: az új megbetegedések több mint a felét már az omikron egy újabb variánsa, a BA.2 okozza.
2022. március 23., 11:002022. március 23., 11:00
2022. március 23., 11:472022. március 23., 11:47
Az elmúlt héten 24 194 pozitív koronavírusos esetet szűrtek ki, de ha összehasonlítjuk a hétfői 2236 esetet, a múlt hétfői 2087-tel, vagy a keddi 5140 esetet a múlt keddi 4854-gyel, akkor is látható, nemhogy csökkenne, némileg még emelkedett is a Covid-betegek száma az országban, és ugyanez látható a szombati és vasárnapi adatok összehasonlításában is.
Fejér Szilárd kémikus, kutató, a Pro-Vitam klinika laboratóriumának vezetője rámutatott,
A kutató a Székelyhonnak elmondta, az új hullámokat mindig az új variánsok után számolják, így történik meg az, hogy még le sem csengett az ötödik teljesen, máris a hatodikról van szó.
„Az omikron BA.1-es variánsa már lassan lecseng, a vírusszekvenálások során azt látjuk, hogy a pozitív esetek több mint a felét a BA.2 alvariáns okozza” – mondta a szakértő. Hozzátette,
– nem feltétlenül az omikron, hanem inkább a delta után.
Hogy mi jellemző erre az új BA.2 variánsra? Fejér Szilárd szerint rövidebb az inkubációs ideje még a BA.1-eshez képest is,
„Könnyebben terjed. Maga a terjedési sebesség nemcsak azt jelenti, hogy egy ember több embert tud megfertőzni átlagban, hanem az új fertőzöttek hamarabb mutatnak tünetet, és hamarabb tudnak továbbfertőzni is” – magyarázta Fejér Szilárd. Míg a koronavírus-járvány megjelenésének kezdetén volt, aki akár a vírussal való találkozás utáni második hét végén lett csupán pozitív, addig most már akár két napra is rövidülhet ez az idő.
A kémikus szerint ez azért van, mert ahogy a vírus alkalmazkodik, rengeteg esélye van még kipróbálni olyan dolgokat, amivel „ügyesebb” lehet. „Ez a BA.1-es és BA.2-es kifejezetten ügyes a fertőzések tekintetében. Ami a tüneteket illeti,
– fogalmaz a szakember, rámutatva, hogy éppen ezért kevesebb a súlyos lefolyású betegség, és kisebb eséllyel kerülnek kórházba a betegek.
Ez azonban még mindig nem veszélytelen vírus – hangsúlyozza Fejér Szilárd, rámutatva, hogy a kínaiaknál most éppen az egekbe ugrott a halálozás az idősebb korosztály esetében, mert kevesen kaptak vakcinát, és nem is megfelelőt. „Nálunk az oltásokkal és az előző hullámokkal a veszélyeztetett kategória egy része védett. Legalábbis egy ideig” – mutatott rá.
Egyre aggasztóbbak a jelek a hatodik hullám tekintetében: a világban és számos európai országban is emelkedést mutatnak az esetszámok. Németországban és Ausztriában új csúcson van a járványgörbe, olyannyira, hogy az osztrák kormány bejelentette, március 23-tól ismét kötelező lesz beltérben maszkot viselni, méghozzá FFP2-es maszkot. Hollandiában, Svájcban, Nagy-Britanniában és Franciaországban is emelkedik az esetszám. Kínában a legrosszabb a helyzet, ott a koronavírus-járvány kirobbanása óta nem látott mértékben emelkedik a fertőzöttek száma, ezért a hatóságok egyre több nagyvárost zárnak le.
Fejér Szilárd szerint mindenképpen növekvő esetszámokra. „Mindenképpen a növekvő esetszámokkal ismét növekedni fognak a kórházi beutalások, és két hét múlva a halálozási mutatók is, de
– mondta a szakember, remélve, hamar kifullad ez a hullám, de nehéz megjósolni, hogy mikor történik ez meg, és meddig mennek fel az esetszámok. Úgy véli, ha valaki nem szeretne a BA.2-vel megfertőződni, az figyelje a családban, osztályban, munkahelyen a prüszkölő társait, és tartsa tőlük a távolságot, illetve kérje a tesztelést, amennyiben tünete van. Hétfői sajtótájékoztatóján Alexandru Rafila egészségügyi miniszter is emlékeztetett, hogy a zsúfolt helyeken továbbra is ajánlott a védőmaszk viselése.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
1 hozzászólás