A Biodry technológiának köszönhetően a csíkmadarasi római katolikus plébánia sikeresen megszabadult a salétromos falaktól.
2022. április 07., 12:002022. április 07., 12:00
Nyirkos, salétromos falak, könnyen felismerhető dohos szag és állandó magas nedvesség a levegőben. A régi épületek egyik gyakori problémája, a történelmi egyházak templomait sem kíméli. A csíkmadarasi római katolikus plébánia is hosszú éveken keresztül küzdött – egészen a Biodry készülékének telepítéséig – a nedvesedő falakkal és a dohos levegővel, eredmény nélkül. A megoldást végül egy Svájcban kifejlesztett technológia hozta el a helyi gyülekezet számára.
A régi épületek falai egy általános fizikai jelenségnek köszönhetően felszívják a talajból a vizet. Ehhez nem szükséges, hogy nagy mennyiségű víz legyen az épület körül, mert a falak a szinte száraznak tűnő talajból is képesek felszívni a nedvességet.
Amikor a falak által felszívott nedvesség eléri a fal felületét, akkor ez elpárolog, de a talajból magával hozott ásványi sókat a vakolatban és a falazatban is hátrahagyja. A felgyülemlett só pedig kicsapódik a felületen, ami szabad szemmel is jól látható. Ezt nevezzük salétromos falnak.
A csíkmadarasi plébánia jelentős részét a nedvesedés és salétromosodás veszélyeztette. Helyenként a víz már az oszlopok felső részében is kimutatható volt, aminek külsején a salétromosodás jelei is észrevehetőek voltak. A víz folyamatos kipárolgása miatt az épület légkörében állandóan érződött egy enyhe dohos szag, amin a többszöri szellőztetés sem segített.
Balázs Dénes helyi plébános elmondása szerint az ilyen esetekben a templomoknál vízelvezető drénezést javasolnak megoldásnak. Azonban itt nem is volt lehetőség drénezésre, és az nem a falak felszívódó nedvesedésére és salétromosodására ad megoldást, hanem az oldalirányból jövő vizek elvezetésére.
A plébános 2019-ben felvette a kapcsolatot a Biodry munkatársaival, akik elvégezték a helyszíni felmérést, majd egy személyre szabott ajánlatot tettek a nevesedés megszüntetésére. Ennek eredményeképp 2020-ban a szakemberek felszerelték a Biodry rendszert, ami a rögtön kifejtette a hatását. Már az első hat hónap után szabad szemmel látható változás ment végbe a falakon, különösen azokon a részeken, ahol alacsonyabb volt a felgyülemlett víz mértéke.
A Biodry készüléke felszerelés után, azonnal megszünteti a vízmolekulák feláramlását, véglegesen megszüntetve a falak nedvesedés problémáját. Ráadásul a készülék beszerelése semmilyen építőipari beavatkozással nem jár.
A Biodry készüléke teljes mértékben orvosolta a csíkmadarasi plébánia problémáját. A templomot a készülék beüzemelése óta újravakolták, mindezt már úgy, hogy nem kellett tartsanak a falak újbóli nedvesedésétől.
A csíkmadarasi római katolikus templom
Ha Ön is szeretne egy hatékony megoldást a nyirkos falaival szemben, akkor vegye fel a kapcsolatot a Biodry munkatársaival! További részletekért hívja a 0770-76.55.37-es telefonszámot!
(X – fizetett hirdetés)
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.