Csíkszeredában az iskolaépületek egy részében a fűtés távhőrendszerrel működik, Marosvásárhelyen minden tanintézetnek saját hőközpontja van. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Bár a héten nem zuhan tíz Celsius-fok alá a hőmérséklet Székelyföldön az időjárás-előrejelzések szerint, az elmúlt héten már több településen annyira lehűlt az idő, hogy be kellett kapcsolni a fűtést a tanintézetekben is. A fűtésrendszer elindítása azonban nem minden tanintézetben ment zökkenőmentesen.
2021. szeptember 28., 10:362021. szeptember 28., 10:36
2021. szeptember 28., 11:002021. szeptember 28., 11:00
Csíkszeredában a tanintézetek egy része a távfűtés-rendszeren van, de vannak, ahol saját hőközponttal rendelkezik az iskolaépület. Az országos szabályozás szerint, amelyet az önkormányzatok is elfogadtak, akkor kapcsolják be a távfűtést, ha három egymást követő napon a kinti hőmérséklet nem haladja meg a +10 Celsius-fokot este 8 és reggel 6 óra között, egyébként október 15-e a határidő. Van olyan iskola Csíkszeredában, mint a Kájoni János Szakközépiskola, ahonnan
– tudtuk meg Sógor Enikőtől, a megyeközpont alpolgármesterétől.
A csíkszeredai József Attila Általános Iskolának a Miron Cristea utcában lévő épületében minden rendben van a fűtéssel, de
A kivitelezővel már ügyvéden keresztül tárgyal a polgármesteri hivatal is, hiszen a cég elvágta az összeköttetést a régi kazánházzal, azzal az indokkal, hogy szereli a saját hőközpontját, de hétfőn még nem volt fűtés az épületben.
„A múlt héten vettük észre, hogy levágta a távfűtésről a rendszert, és már lehűlt az idő. Kedd estére ígérte, hogy visszaszereli a régi távhőfűtés-rendszert, és szerdától lesz fűtés az iskolában. Ez nem egyszerű, de ezt vállalta, és reméljük, hogy tényleg lesz fűtés az iskolaépületben. Csak akkor fogjuk engedni, hogy megint szétkapcsolja, amikor már itt lesznek az alkatrészek” – fogalmazott az alpolgármester. Hozzátette, sajnos nem lehet előre tudni azt, hogy milyen lesz a kivitelező, az önkormányzatok ki vannak szolgáltatva ilyen helyzeteknek, mert amikor egy közbeszerzési folyamat elindul, a közigazgatásban az első alapszabály, hogy minél kevesebb pénzt költsön az önkormányzat, ezért a legolcsóbb kivitelezőt kell választani. Ez azzal jár, hogy sokan aláárazzák a szolgáltatásukat, hogy megnyerjék a közbeszerzési eljárást, de legtöbbször nem is tudják tartani az árakat, korrigálni kell, vagy pedig olyan minőségben dolgoznak, hogy olcsón olcsó munkát végeznek, és nem tartják a határidőket sem – részletezte az alpolgármester. Mint megtudtuk,
Marosvásárhelyen csak saját hőközponttal működő iskolaépületek vannak, és 2019-ig a polgármesteri hivatal iskolákért felelős igazgatósága indította el minden iskolában a fűtést, de mivel nagyon sok a hőközpont a tanintézetekben, ezért
– tájékoztatott Horațiu Lobonț, az említett igazgatóság vezetője.
Így lesz ez egész télen, és még aznap megoldják a gondokat – tájékoztatott a tanintézetekért felelős igazgatóság vezetője. „Az elmúlt szerdán kérdeztem rá, hogy hol vannak gondok, és kiderült, hogy a kövesdombi Szentjánosbogár óvodában volt gond a kazánnal, azt meg is oldottuk. Még dolgoznak két iskolában a fűtésrendszeren, de keddre készen lesznek a Nicolae Bălcescu Általános Iskola C épületében is, ahol a Waldorf-osztályok működnek. A Serafim Duicu Általános Iskolában később kaptunk pénzt a költségvetésből erre, ezért később foghattunk neki, de senki nem fagy meg, az osztálytermekben megfelelő a hőmérséklet, és ott is hamarosan meglesz a fűtés” – ígérte meg Horațiu Lobonț. A földgáz árának növekedése befolyásolja az iskolai fűtésszámlákat is. Mint Horațiu Lobonț elmondta,
„Küldtem már a minisztériumnak is levelet ezzel kapcsolatban, hiszen az iskolaépületek prioritásnak számító épületek, nem drágíthatnak csak úgy, és aztán rábízzák a megoldást a polgármesteri hivatalokra. Adhatnának ártámogatást, ahogyan a vegyipari kombinátok is kapnak” – mondta el az iskolákért felelős igazgatóság vezetője.
A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterület, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
szóljon hozzá!